Мобільний додаток

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Мобільний застосунок)
Перейти до: навігація, пошук
Іконки мобільних додатків у телефонах

Мобільний додаток (англ. «Mobile app») — програмне забезпечення, призначене для роботи на смартфонах, планшетах та інших мобільних пристроях. Багато мобільних додатків встановлені на самому пристрої або можуть бути завантажені на нього з онлайн магазинів мобільних додатків, таких як App Store, Google Play, Windows Phone Store та інших, безкоштовно або за плату.

Спочатку мобільні додатки використовувалися для швидкої перевірки електронної пошти, але їх високий попит призвів до розширення їх призначень і в інших областях, таких як ігри для мобільних телефонів, GPS, спілкування, перегляд відео та користування Інтернетом. Ринок мобільних додатків сьогодні дуже розвинений і неухильно зростає.

Огляд[ред.ред. код]

На сьогоднішній день більшість мобільних пристроїв продаються з уже встановленим набором мобільних додатків, таких як веб браузер, поштовий клієнт, календар (наприклад, Google Calendar), додаток для придбання та прослуховування музики та інші. Деякі, попередньо встановлені додатки, можуть бути вилучені з мобільного пристрою користувачем, за допомогою звичайного процесу видалення, звільняючи більше місця для зберігання інших (бажаних) додатків.

Іконка магазину мобільних додатків Apple App Store

Додатки, що усталено не встановлені на мобільний пристрій, доступні для завантаження та встановлення через платформи їх розповсюдження. Такі платформи називаються магазинами додатків. Вони почали з'являтися у 2008 році, і, як правило, перебувають в управлінні компаній-власників мобільних операційних систем: Apple App Store, Google Play, Windows Phone Store і BlackBerry App World. Однак існують свого роду незалежні магазини додатків, такі як Cydia, GetJar і F-Droid. Значна кількість мобільних додатків є безкоштовною для встановлення та користування, проте існують і платні. Всі додатки зазвичай завантажуються з платформи одразу на цільовий пристрій, але іноді, вони можуть бути завантаженими на ноутбуки чи комп'ютери. Як правило, 20-30 % вартості платних додатків надходить до компанії-дистрибютора (наприклад, iTunes), а решта — до виробника. Тому той самий додаток може мати різну вартість, в залежності від мобільної платформи.

Додатки також можуть бути встановлені власноруч користувачем, як наприклад, запуск пакету програм для Android на пристроях з операційною системою Android.

Спочатку мобільні додатки пропонувалися як інструменти для контролю та оперування загальних потоків інформації, включаючи електронну пошту, календар, контакти, фондовий ринок та інформацію про погоду. Тим не менше, попит та наявність інструментів для розробників зумовили швидке поширення додатків і для інших категорій електронних пристроїв, які функціонують за допомогою настільних прикладних програм. Як і у випадку з іншим програмним забезпеченням, вибухова кількість та різноманіття мобільних додатків призвела до виникнення великої кількості пізнавальних ресурсів про них — з відгуками, рекомендаціями та оглядами, а саме: блоги, журнали та спеціальні служби виявлення додатків в Інтернеті. У 2014 році державні регуляційні служби України почали створювати та регулювати мобільні додатки, зокрема ті, які мають відношення до медичної індустрії. Деякі компанії навіть почали пропонувати додатки, як альтернативний метод надання інформації, на противагу офіційним веб-сайтам. Так, наприклад, у 2017 році більш ніж 60% трафіку на сайти українських мікрофінансових компаній було отримано з мобільних пристроїв.[1]

Іконка магазину мобільних додатків Google Play

Користування мобільними додатками серед користувачів мобільних пристроїв стає все більш і більш популярнішим. Згідно даних дослідження компанії AppAnnie за 2017 рік кількість завантажень додатків зросла на 60%, споживчі витрати зросли більш ніж удвічі, а час, витрачений на додаток кожним користувачем складає близько 43 днів на рік[2]. Дослідники виявили, що використання мобільних додатків чітко корелюється з їх наповненням та залежить від часу доби і локації розміщення користувача. Мобільні додатки відіграють все більш значущу роль в галузі охорони здоров'я, а при врахуванні правильного дизайну та інтеграції — можуть надати багато переваг. Також компанія AppAnie прогнозує зростання ринку мобільних додатків на 270% до 2020 року. Найбільше прибутків будуть приносити мобільні ігри - 55% від загальної суми.[3]

Компанія з дослідження ринку Gartner передбачила, що протягом 2013 року приблизна кількість завантажених мобільних додатків склададиме 102 мільярди (91 % з яких будуть безкоштовними), що в свою чергу складатиме 26 мільярдів доларів США (а це на 44,4 % більше, у порівнянні з 18 мільярдами доларів США за 2012 рік). Згідно даних, до 2 кварталу 2015 року, самі лише магазини Google Play і Apple Store зібрали 5 мільярдів доларів.

Розробка[ред.ред. код]

Розробка додатків для мобільних пристроїв потребує врахування обмежень та можливостей цих мобільних пристроїв. Мобільні пристрої працюють на акумуляторі та мають менш потужні процесори, ніж персональні комп'ютери, а також мають більше функцій, таких як визначення місцезнаходження та камери. Розробникам також доводиться враховувати широкий спектр розмірів екрана, різні технічні характеристики та конфігурації обладнання через сильну конкуренцію мобільного програмного забезпечення та зміни в кожній платформі.

Розробка мобільних додатків вимагає використання спеціалізованих інтегрованих середовищ розробки. Мобільні додатки спочатку тестуються в середовищі розробки, використовуючи емулятори, а потім перевіряються на місцях. Емулятори забезпечують недорогий спосіб тестування програм на мобільних телефонах, яким розробники можуть не мати фізичного доступу.[4]

Дизайн мобільного інтерфейсу користувача (англ. «UI design») також має важливе значення. Мобільний інтерфейс розглядає обмеження та контексти, екран, вхід і мобільність як контури для дизайну. Користувач часто фокусується на взаємодії з пристроєм, а інтерфейс тягне за собою компоненти як апаратного, так і програмного забезпечення. Вхід користувача дозволяє користувачам маніпулювати системою, а випуск пристрою дозволяє системі вказувати ефекти маніпулювання користувачами. Обмеження дизайну мобільного інтерфейсу включають в себе обмежені увагу та форм-фактори, такі як розмір екрана мобільного пристрою для користувача. Контексти мобільного інтерфейсу сигналізують сигнали про активність користувача, такі як розташування та планування, які можуть відображатися в результаті взаєм одії користувачів у мобільній програмі. В цілому, мета дизайну мобільного інтерфейсу в першу чергу — для зрозумілого, зручного інтерфейсу.

Мобільні інтерфейсні системи або front-end покладається на мобільні резервні копії (back-end) для підтримки доступу до корпоративних систем. Мобільний зворотний зв'язок полегшує маршрутизацію даних, безпеку, автентифікацію, авторизацію, роботу поза мережею. Ця функціональність підтримується сумішшю компонентів проміжних програм, включаючи сервери мобільних додатків, Mobile Backend як службу (MBaaS) та інфраструктуру SOA.

Розмовні інтерфейси відображають комп'ютерний інтерфейс і надають взаємодію через текст, а не графічні елементи. Вони імітують розмови з справжніми людьми. Є два основних типи розмовних інтерфейсів: голосові помічники (як Amazon Echo) та chatbots.

Примітки[ред.ред. код]

  1. 2018 — год мобильных приложений в МФО (ru). Процитовано 2018-02-09. 
  2. 2017 Retrospective: A Monumental Year for the App Economy - App Annie Content. App Annie Content (en-US). Процитовано 2018-02-09. 
  3. Mobile app market to grow 270% to $189 billion by 2020, with games accounting for 55% | VentureBeat. venturebeat.com (en-US). Процитовано 2018-02-09. 
  4. Що таке емулятори для ПК?. Новини високих технологій (ru). Процитовано 2018-02-09. 

Посилання[ред.ред. код]

  • 2018 — год мобильных приложений в МФО Мінфін — 30 січня 2018.
  • 2017 Retrospective: A Monumental Year for the App Economy 2017 Retrospective: App Annie Content — 2017.
  • Mobile app market to grow 270 % to $189 billion by 2020, with games accounting for 55 % VentureBeat — 2 лютого 2016.