Мобільний застосунок

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мобільний застосунок
Зображення
CMNS: Мобільний застосунок у Вікісховищі

Мобільний застосунок або додаток — програмне забезпечення, призначене для роботи на смартфонах, планшетах та інших мобільних пристроях. Багато мобільних застосунків встановлені на самому пристрої або можуть бути завантажені на нього з онлайн магазинів мобільних застосунків, таких як App Store, Google Play, Windows Phone Store та інших, безкоштовно або за плату.

Спочатку мобільні застосунки використовувалися для швидкої перевірки електронної пошти, але їх високий попит призвів до розширення їх призначень і в інших областях, таких як ігри для мобільних телефонів, GPS, спілкування, перегляд відео та користування Інтернетом. [джерело?]

Огляд[ред. | ред. код]

Велика кількість мобільних пристроїв продаються з уже встановленим набором мобільних застосунків, таких як веб браузер, поштовий клієнт, календар (наприклад, Google Calendar), застосунок для придбання та прослуховування музики та інші. Деякі, попередньо встановлені застосунки, можуть бути вилучені з мобільного пристрою користувачем, за допомогою звичайного процесу видалення, звільняючи більше місця для зберігання інших (бажаних) застосунків.[джерело?]

Іконка магазину мобільних застосунків Apple App Store

Застосунки, що відразу не встановлені на мобільний пристрій, доступні для завантаження та встановлення через платформи їх розповсюдження. Такі платформи називаються магазинами застосунків. Вони почали з'являтися у 2008 році, та зазвичай, керуються компанією власником мобільних операційних систем: Apple App Store, Google Play, Windows Phone Store і BlackBerry App World. Проте існують свого роду незалежні магазини застосунків, такі як Cydia, GetJar або F-Droid. Значна кількість мобільних застосунків є безкоштовною для встановлення та користування, проте існують і платні. Всі застосунки зазвичай завантажуються з платформи одразу на цільовий пристрій, але іноді, вони можуть бути завантаженими на ноутбуки чи комп'ютери. Як правило, 20..30 % вартості платних застосунків надходить до компанії-дистрибутора (наприклад, iTunes), а решта — до виробника. Тому той самий застосунок може мати різну вартість, в залежності від мобільної платформи.[джерело?]

Застосунки також можуть бути встановлені власноруч користувачем, як наприклад, запуск пакету програм для Android на пристроях з операційною системою Android.

Спочатку мобільні застосунки пропонувалися як інструменти для контролю та оперування загальних потоків інформації, включаючи електронну пошту, календар, контакти, фондовий ринок та інформацію про погоду. Тим не менше, попит та наявність інструментів для розробників зумовили швидке поширення застосунків і для інших категорій електронних пристроїв, які функціонують за допомогою настільних прикладних програм. Як і у випадку з іншим програмним забезпеченням, вибухова кількість та різноманіття мобільних застосунків призвела до виникнення великої кількості пізнавальних ресурсів про них — з відгуками, рекомендаціями та оглядами, а саме: блоги, журнали та спеціальні служби виявлення застосунків в Інтернеті. У 2014 році державні регуляційні служби України почали створювати та регулювати мобільні застосунки, зокрема ті, які мають відношення до медичної індустрії. Деякі компанії навіть почали пропонувати застосунки, як альтернативний метод надання інформації, на противагу офіційним вебсайтам. Так, наприклад, у 2017 році більш ніж 60 % трафіку на сайти українських мікрофінансових компаній було отримано з мобільних пристроїв.[1]

Іконка магазину мобільних застосунків Google Play

Користування мобільними застосунками серед користувачів мобільних пристроїв стає все більш і більш популярнішим. Згідно даних дослідження компанії AppAnnie за 2017 рік кількість завантажень застосунків зросла на 60 %, споживчі витрати зросли більш ніж удвічі, а час, витрачений на застосунок кожним користувачем складає близько 43 днів на рік[2]. Дослідники виявили, що використання мобільних застосунків чітко корелюється з їх наповненням та залежить від часу доби і локації розміщення користувача. Мобільні застосунки відіграють все більш значущу роль в галузі охорони здоров'я, а при врахуванні правильного дизайну та інтеграції — можуть надати багато переваг. Також компанія AppAnie прогнозує зростання ринку мобільних застосунків на 270 % до 2020 року. Найбільше прибутків будуть приносити мобільні ігри — 55 % від загальної суми.[3]

Компанія з дослідження ринку Gartner передбачила, що протягом 2013 року приблизна кількість завантажених мобільних застосунків склададиме 102 мільярди (91 % з яких будуть безкоштовними), що в свою чергу складатиме 26 мільярдів доларів США (а це на 44,4 % більше, у порівнянні з 18 мільярдами доларів США за 2012 рік). Згідно даних, до 2 кварталу 2015 року, самі лише магазини Google Play і Apple Store зібрали 5 мільярдів доларів.

Розробка[ред. | ред. код]

Розробка програмного забезпечення для мобільних пристроїв потребує врахування їх обмежень та можливостей. Мобільні пристрої працюють на акумуляторі та мають менш потужні процесори, ніж персональні комп'ютери, а також мають більше функцій, таких як визначення місцезнаходження та камери. Розробникам також доводиться враховувати широкий спектр розмірів дисплею, різні технічні характеристики та конфігурації обладнання через сильну конкуренцію мобільного програмного забезпечення та зміни в кожній платформі.

Розробка програм для мобільних платформ вимагає використання спеціалізованих інтегрованих середовищ розробки. Мобільні застосунки спочатку тестуються в середовищі розробки, використовуючи емулятори, а потім перевіряються на місцях. Емулятори забезпечують недорогий спосіб тестування програм на мобільних телефонах, яким розробники можуть не мати фізичного доступу.[4]

Дизайн мобільного інтерфейсу користувача (англ. «UI design») також має важливе значення. Мобільний інтерфейс розглядає обмеження та контексти, екран, вхід і мобільність як контури для дизайну. Користувач часто фокусується на взаємодії з пристроєм, а інтерфейс тягне за собою компоненти як апаратного, так і програмного забезпечення. Вхід користувача дозволяє користувачам маніпулювати системою, а випуск пристрою дозволяє системі вказувати ефекти маніпулювання користувачами. Обмеження дизайну мобільного інтерфейсу включають в себе обмежені увагу та форм-фактори, такі як розмір екрана мобільного пристрою для користувача. Контексти мобільного інтерфейсу сигналізують сигнали про активність користувача, такі як розташування та планування, які можуть відображатися в результаті взаєм одії користувачів у мобільній програмі. В цілому, мета дизайну мобільного інтерфейсу в першу чергу — для зрозумілого, зручного інтерфейсу.

Мобільні інтерфейсні системи або front-end покладається на мобільні резервні копії (back-end) для підтримки доступу до корпоративних систем. Мобільний зворотний зв'язок полегшує маршрутизацію даних, безпеку, автентифікацію, авторизацію, роботу поза мережею. Ця функціональність підтримується сумішшю компонентів проміжних програм, включаючи сервери мобільних застосунків, Mobile Backend як службу (MBaaS) та інфраструктуру SOA.

Розмовні інтерфейси відображають комп'ютерний інтерфейс і надають взаємодію через текст, а не графічні елементи. Вони імітують розмови з справжніми людьми. Є два основних типи розмовних інтерфейсів: голосові помічники (як Amazon Echo[en]) та chatbots.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. 2018 — год мобильных приложений в МФО (ru). Процитовано 2018-02-09. 
  2. 2017 Retrospective: A Monumental Year for the App Economy - App Annie Content. App Annie Content (en-US). Процитовано 2018-02-09. 
  3. Mobile app market to grow 270% to $189 billion by 2020, with games accounting for 55% | VentureBeat. venturebeat.com (en-US). Процитовано 2018-02-09. 
  4. Що таке емулятори для ПК?. Новини високих технологій (ru). Процитовано 2018-02-09. 

Посилання[ред. | ред. код]

  • 2018 — год мобильных приложений в МФО Мінфін — 30 січня 2018.
  • 2017 Retrospective: A Monumental Year for the App Economy 2017 Retrospective: App Annie Content — 2017.
  • Mobile app market to grow 270 % to $189 billion by 2020, with games accounting for 55 % VentureBeat — 2 лютого 2016.