Мобільний застосунок

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Іконки мобільних застосунків у телефонах

Мобільний застосунок (англ. «Mobile app») — програмне забезпечення, призначене для роботи на смартфонах, планшетах та інших мобільних пристроях. Багато мобільних застосунків встановлені на самому пристрої або можуть бути завантажені на нього з онлайнових магазинів застосунків, таких як App Store, Google Play, Windows Phone Store та інших, безкоштовно або за плату.

Спочатку мобільні застосунки використовувалися для швидкої перевірки електронної пошти, але їх високий попит призвів до розширення їх призначень і в інших областях, таких як ігри для мобільних телефонів і GPS, спілкування, перегляд відео та користування інтернетом. Ринок мобільних застосунків сьогодні дуже розвинений і неухильно зростає.

Огляд[ред.ред. код]

На сьогоднішній день більшість мобільних пристроїв продаються з уже встановленим набором мобільних застосунків, таких як веб браузер, поштовий клієнт, календар (наприклад, Google Calendar), застосунку для придбання музики або інших засобів масової інформації та інших. Деякі, попередньо встановлені застосунки, можуть бути вилучені з мобільного пристрою користувачем, за допомогою звичайного процесу видалення, звільняючи більше місця для зберігання інших (бажаних) застосунків.

Іконка магазину мобільних застосунків Apple App Store

Застосунки, що усталено не встановлені на мобільний пристрій, доступні для завантаження та встановлення через платформи їх розповсюдження. Такі платформи називаються магазинами застосунків. Вони почали з'являтися у 2008 році, і, як правило, перебувають в управлінні компаній-власників мобільних операційних систем: Apple App Store, Google Play, Windows Phone Store і BlackBerry App World. Однак існують свого роду незалежні магазини застосунків, такі як Cydia, GetJar і F-Droid. Значна кількість мобільних застосунків є безкоштовною для встановлення та користування, проте існують і платні. Всі застосунки зазвичай завантажуються з платформи одразу на цільовий пристрій, але іноді, вони можуть бути завантаженими на ноутбуки чи комп'ютери. Як правило, 20-30 % вартості платних застосунків надходить до компанії-дистрибютора (наприклад, iTunes), а решта — до виробника. Тому той самий застосунок може мати різну вартість, в залежності від мобільної платформи.

Застосунки також можуть бути встановлені вручну користувачем, як наприклад, запуск пакету програм для Android на пристроях з операційною системою Android.

Спочатку мобільні застосунки пропонувалися як інструменти для контролю та оперування загальних потоків інформації, включаючи електронну пошту, календар, контакти, фондовий ринок та інформацію про погоду. Тим не менше, попит та наявність інструментів для розробників зумовили швидке поширення застосунків і для інших категорій електронних пристроїв, які функціонують за допомогою настільних прикладних програм. Як і у випадку з іншим програмним забезпеченням, вибухова кількість та різноманіття мобільних застосунків призвело до виникнення великої кількості пізнавальних ресурсів про них — з відгуками, рекомендаціями та оглядами, а саме: блоги, журнали та спеціальні служби виявлення застосунків в Інтернеті. У 2014 році державні регуляційні служби почали намагатися створювати та регулювати мобільні застосунки, зокрема ті, які мають відношення до медичної індустрії. Деякі компанії навіть почали пропонувати застосунки, як альтернативний метод надання інформації, на противагу офіційним веб-сайтам.

Іконка магазину мобільних застосунків Google Play

Користування мобільними застосунками серед користувачів мобільних пристроїв стає все більш і більш популярнішим. Згідно даних дослідження компанії comScore (Травень 2012), при порівнянні двох кварталів цього ж року, користувачі мобільних пристроїв для пошуку інформації більше використовували застосунки, а ніж Інтернет: 51,1 % на противагу 49,8 %. Дослідники виявили, що використання мобільних застосунків чітко корелюється з їх наповненням та залежить від часу доби і локації розміщення користувача. Мобільні застосунки відіграють все біль значущу роль в галузі охорони здоров'я, а при врахуванні правильного дизайну та інтеграції — можуть надати багато переваг.

Компанія з дослідження ринку Gartner передбачила, що протягом 2013 року приблизна кількість завантажених мобільних застосунків склададиме 102 мільярди (91 % з яких будуть безкоштовними), що в свою чергу складатиме 26 мільярдів доларів США (а це на 44,4 % більше, у порівнянні з 18 мільярдами доларів США за 2012 рік). Згідно даних, до 2 кварталу 2015 року, самі лише магазини Google Play і Apple Store зібрали 5 мільярдів доларів.