Мобілізація

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Мобіліза́ція — комплекс заходів, спрямованих на переведення державної інфраструктури та військових сил країни у військовий стан у зв'язку з надзвичайними умовами всередині країни або ж за її межами. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

У політичному лексиконі залучення і приведення в готовність сил, засобів, ресурсів, внутрішніх резервів для вирішення певного важливого завдання, здійснення масової кампанії.

Законодавство України[ред. | ред. код]

За українським законодавством:[1]

мобілізація — комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту — на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано;

особливий період — період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Мобілізація в США[ред. | ред. код]

Військовий призов у США під час Першої 1917—1918 та Другої 1940—1946 світових воєн, війн у Кореї 1950—1969, Індокитаї (зокрема у В'єтнамі 1955—1975, Індонезії 1958—1961[en], Лаосі 1959—1975, Камбоджі 1967—1975 тощо), у країнах Карибського басейну (зокрема на Кубі 1961—1962, Домінікані 1965—1966[en] тощо), а також на Близькому сході (зокрема у Лівані 1958):

У 1973 році на фоні фінансово-економічної кризи, спричиненої злетом цін на імпортну нафту та низки значних військових невдач, Президент Річард Ніксон скасував законодавчу базу про загальний військовий обов'язок усіх громадян США. Збройні сили США цілком перейшли на комплектування своїх лав за рахунок добровольців[2].

СРСР[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]