Мови Сполучених Штатів Америки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Мо́ви Сполу́чених Шта́тів Аме́рики — мови, які мають різну міру розповсюдження та різний статус на території США. Населення США нині становить понад 300 млн осіб (без урахування значного числа нелегальних іммігрантів). Домінуючою на території країни в силу її британського колоніального минулого є англійська мова, принесена колонізаторами та ранніми переселенцями із Британських островів. За даними на 2000 рік (загальний перепис в США), англійська мова є рідною для 82 % населення США, і 97 % нею володіє різною мірою. Тим не менш, країна не має офіційної мови на федеральному рівні, хоча, через наростання ролі іспанської (наприклад, на телебаченні) і досить обмеженої асиміляції мігрантів з Азії та Латинської Америки, багато штатів оголосили англійську мову офіційною на місцевому рівні. Тим не менше, ряд мов (іспанська, французька та гавайська) визнані офіційними в ряді штатів і територій. Також, значна кількість іммігрантів (в основному XX—XXI століть) продовжують зберігати мови і навіть розширювати їх вплив в анклавах, етнічних кварталах, на телебаченні і т. д.

Офіційні та неофіційні мови[ред. | ред. код]

Офіційною мовою освіти та діловодства де-факто (а в деяких штатах і де-юре) є англійська мова. На місцевому рівні статус офіційних поряд з англійською мають французька мова — в Луїзіані, гавайська мова на Гаваях, а також іспанська мова — на острові Пуерто-Рико та в штаті Нью-Мексико. За винятком гавайської — автохтонної мови — французька та іспанська — мови колонізаторів, які колись освоювали територію сучасних США, але поступилися в боротьбі британцям. У більш ранній період на території сучасних США офіційними були російська мова на Алясці, нідерландська мова в штаті Нью-Йорк.

Українська мова[ред. | ред. код]

1989 року в США було створене Товариство української мови, головною метою якої є проведення акцій для споріднених громадських та громадсько-політичних організацій в Україні. Українська мова зокрема є офіційною в окрузі Кук штату Іллінойс.[1]

Література[ред. | ред. код]

  • Ветухів М. Перший президент УВАН у США: біографія окремої особи / Українська Вільна Академія Наук у США. — Нью-Йорк ; К. ; Львів: Місіонер, 2004. — 383, с.
  • Заставний Ф. Д. Українська діаспора (розселення українців у зарубіжних країнах): історична література. — Львів: Світ, 1991. — 120 с.

Посилання[ред. | ред. код]


  1. У США влада округу Кук офіційно використовує українську мову у своїй діяльності - Український тиждень (укр.). 24 травня 2013. Процитовано 7 грудня 2023.