Мовна інспекція (Естонія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Мовна інспекція
ест. Keeleinspektsioon
Загальна інформація
Країна Естонія Естонія
Керівництво діяльністю здійснює Уряд Естонії
Керівне відомство Міністерство освіти та досліджень Естонії
Штаб-квартира вул. Ендла, 4, Таллінн
Генеральний директор Ільмар Томуск (з 1995 року)
Офіційний сайт

Мовна інспекція (ест. Keeleinspektsioon) — державний орган, що знаходиться під керівництвом Міністерства освіти Естонії. Завданням Мовної інспекції є нагляд за виконанням Закону про мову, а також інших правових актів, що регулюють знання та застосування державної мови.

Мовну інспекцію (у її першій формі) було створено 1990 року після відновлення незалежності Естонії.

У компетенцію інспекції входять:

  • нагляд за виконанням вимог до використання мови у діловодстві органів державної та місцевої влади, у сфері обслуговування, торгівлі та охорони здовов'я
  • нагляд за відповідністю офіційного вживання мови літературній нормі
  • контроль за виконанням вимог до знання державної мови працівниками

У разі виявлення порушень, інспектори мають право застосовувати адміністративні заходи, від попереджень до штрафів, що стягуються з організацій та приватних осіб, а також рекомендацій державним установам і приватним підприємствам про звільнення працівників.

Критика[ред.ред. код]

Найвідоміша частина роботи мовної інспекції полягає в проведенні регулярних перевірок в різних установах, де є значна кількість російськомовних працівників, формально зобов'язаних знати і використовувати естонську мову (до таких відносяться, наприклад, вчителя російської мови в російських школах або вихователі в російських дитячих садках).

Широко поширена думка про мовну інспекцію як про репресивний орган, головною функцією якого є постійний тиск на російськомовну частину суспільства Естонії. Міжнародна організація Amnesty International охарактеризувала це відомство як «репресивний орган, який перешкоджає поширенню прав людини» . Згідно Рамкової конвенції Ради Європи про захист національних меншин, підписаної в тому числі і Естонією, а також Закону Естонії про культурну автономію національних меншин, представники національних меншин Естонії мають право на збереження своєї мови, культури і традицій. Проте мовна інспекція змушує змінювати правопис слів в рідних мовах нацменшин Естонії.

В опублікованій 2 березня 2010 року доповіді Європейської комісії з боротьби з расизмом і нетерпимістю було відзначено, що на думку деяких представників російськомовної меншини Естонії, мовна інспекція користується необмеженою владою. Комісія рекомендувала створити механізм контролю за діяльністю інспекції і проводити регулярні консультації про цю діяльність з представниками російськомовної меншини, з метою поліпшення їхнього ставлення до інспекції.

Комітет ООН з ліквідації расової дискримінації в своєму рішенні про становище в Естонії, опублікованому 27 серпня 2010 року, рекомендував владі Естонії переглянути роль мовної інспекції і відмовитися від карального підходу в мовній політиці.

Діяльність інспекції користується схваленням і підтримкою естонських націоналістів.

Серед російськомовної частини населення Естонії набуло широкого поширення неофіційна назва інспекції - Мовна інквізиція

Мовну інспекцію неодноразово звинувачували у перевищенні повноважень через відсутність механізму контролю за її діяльністю. У 2006 році Європейська комісія проти расизму та нетерпимості зазначила: "Схоже, що жодна система не була впроваджена для контролю за діями Мовної інспекції". [1]

Примітки[ред.ред. код]

  1. http://hudoc.ecri.coe.int/XMLEcri/ENGLISH/Cycle_03/03_CbC_eng/EST-CbC-III-2006-1-ENG.pdf

Посилання[ред.ред. код]