Мовсес Хоренаці

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мовсес Хоренаці
вірм. Մովսէս Խորենացի
St.Movses Khorenatsi.jpg
Народився 410
Harmand, Taron, Туруберан, Велика Вірменія
Помер 490
Persian Armeniad, Держава Сасанідів
Країна Standard of the Artaxiad dynasty.svg Велика Вірменія
Діяльність історик, перекладач, філолог, письменник
Галузь історія, історіографія і історія Вірменії
Вчителі Месроп Маштоц
Брати, сестри Mambre Vertsanoghd

CMNS: Мовсес Хоренаці у Вікісховищі

Мовсес Хоренаці (вірм. Մովսէս Խորենացի); близько 410 — 490 або ж на початку VI століття) — середньовічний вірменський історик, автор «Історії Вірменії», «батько вірменської історіографії».

Життєпис[ред. | ред. код]

Ймовірно народився в Сюнікській області в селі Хорен, тому й отримав ім'я Хоренаці. Приблизна дата його народження 410 рік. Однак цілий ряд дослідників спираючись на те, що в текстах Хоренаці є багато анахронізмів вважають, що насправді він жив значно пізніше — у VIII–IX століттях нашої ери. За повідомленнями Хоренаці початкову освіту здобув у Сюніці, у створеній Месропом Маштоцем школі. Потім продовжив навчання у Вагаршапаті де вивчав грецьку, сирійську та пехлеві (середньоперсидську). Потім його з іншими учнями відправили за кордон для продовження освіти спершу в Едесу, а потім в культурний центр Візантійської імперії — Александрію, де Мовсес Хоренаці познайомився з неоплатонічною філософією.

Творчість[ред. | ред. код]

За твердженнями самого Мовсеса він написав свій головний твір на прохання князя Саака Багратуні який загинув у битві з персами в 482 році.

«Історія Вірменії» Мовсеса Хоренаці описує період з часу виникнення вірмен як народу і до вказаного в книжці періоду життя автора — V століття нашої ери. Це перший цілісний виклад історії стародавньої Вірменії який містить багатий та унікальний матеріал щодо давньовірменської міфології, язичницької релігії, життя країни та її зв'язків з іншими країнами та народами. Щоправда віддалені від історика періоди описані на основі легенд і нечітких переказів, а не історичних джерел тому дуже неточні. У творі багато відомостей, що стосуються історії та культури сусідніх країн. З тексту випливає критичне ставлення автора до його джерел. З літературної точки зору книжка написана дуже добре — яскраво, образно але при цьому лаконічною мовою. Твір Мовсеса Хоренаці справив на вірменську істріографію величезний вплив.

Сама «Історія Вірменії» складається з трьох частин:

  • «Родовід Великої Вірменії» — історія від виникнення Вірменії і до заснування династії Аршакідів (149 рік до нашої ери)
  • «Виклад середньої історії наших предків» — історія з 149 року до нашої ери до смерті Григорія Просвітителя
  • «Заключення історії нашої вітчизни» — до падіння династії Аршакідів у 428 році до нашої ери.

«Історія Вірменії» містить ряд анахронізмів через які ряд дослідників сумніваються в тому, що автор дійсно жив у V столітті, тож робляться припущення, що насправді Мовсес Хоренаці жив у VII–IX століттях.

Див. також[ред. | ред. код]