Мока (кавоварка)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Принцип роботи мока
Кавоварка Мо́ка

Мо́ка (італ. Moka) або Мока Експрес, гейзерна — тип кавоварки еспресо, заснований на принципі приготування кави під тиском пари.

Складається з двох частин:

  • Циліндричного резервуара (ємності) із різьбовим фланцем та клапаном перевищення тиску, змонтованим на боковій стінці ємності. В ємність вставляється конічна лійка з сіткою, в яку насипається мелена кава.
  • На ємність накручується чайничок з кришкою та ручкою, виготовленою з пластмаси; в дні якого змонтована паровідвідна трубка та сепаратор (кругла пластина з отворами малого діаметра) з ущільнювачем — прокладкою з м'якого матеріалу.Кожна гейзерна кавоварка розрахована на приготування певної кількості чашок кави. При об'ємі чашки близько 40 мл їх може бути від 1 до 18
Розмір кавоварки за кількістю чашок 1 2
Маса меленої кави, г 7 11
Максимальний обсяг напою, мл 40 80

Для приготування кави в резервуар наливають воду, вставляють лійку в яку всипають порцію меленої кави, потім на резервуар накручують верхню частину кавоварки — чайничок. Підготовлену кавоварку ставлять на вогонь та нагрівають.

При нагріванні ємності кавоварки, вода закипає та під тиском проходить через лійку з меленою кавою, далі насичена кавою вода проходить через сепаратор та потрапляє у верхню частину кавоварки — чайничок.

Кавоварки виготовляють із алюмінієвого сплаву, різної ємності.

За якістю та екстрактивністю приготування напою кавоварка мока поступається лише напівпрофесійним та професійним кавоваркам і тому є дуже гарним бюджетним рішенням для дому. Адже ціна напівпрофесійних кавоварок перевищує тисячу доларів.

Історія[ред. | ред. код]

Виготовлення кави за допомогою принципу, що нагадував дію гейзера, винайшов в 1833 році британець Самюель Паркер. Проте промислове виробництво наладив в Італії промисловець Альфонсо Біалетті. Він же оформив в 1933 році патент на її виготовлення під назвою «Мока експресс». Виготовлялась з алюмінію та мала характерну кутову форму, що стала її характерною особливістю дизайну. Після другої світової війни приготування кави в мока став популярним, особливо в Італії.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Ростовський В. С., Шамян С. М. Барна справа. — Київ : Центр учбової літератури, 2009. — 398 с. — ISBN 978-966-364-878-1.
  • Фурта О. Библия кофе: от ростка до чашки. — Москва : Эксмо, 2009. — 287 с. — ISBN 978-5-699-30489-9.