Мокра Калигірка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
село Мокра Калигірка
Країна Україна Україна
Область Черкаська область
Район/міськрада Катеринопільський район
Рада Мокрокалигірська сільська рада
Код КОАТУУ 7122283701
Картка на сайті ВРУ картка 
Locator Dot2.gif
Розташування села Мокра Калигірка
Основні дані
Населення 1975
Поштовий індекс 20540
Телефонний код +380 4742
Географічні дані
Географічні координати 48°50′09″ пн. ш. 31°13′05″ сх. д. / 48.83583° пн. ш. 31.21806° сх. д. / 48.83583; 31.21806Координати: 48°50′09″ пн. ш. 31°13′05″ сх. д. / 48.83583° пн. ш. 31.21806° сх. д. / 48.83583; 31.21806
Середня висота
над рівнем моря
171 м
Відстань до обласного центру 100 км
Найближча залізнична станція Шпола
Відстань до залізничної станції 20 км
Місцева влада
Адреса ради с. Мокра Калигірка, тел. 91-2-42
Сільський голова Некрученко Володимир Олексійович
Карта
Мокра Калигірка (Україна)
Мокра Калигірка
Мокра Калигірка
Мокра Калигірка (Черкаська область)
Мокра Калигірка
Мокра Калигірка

Мокра Калигі́ркасело в Україні, в Катеринопільському районі Черкаської області. Населення становить 1975 осіб.

Село Мокра Калигірка (давня назва - Велика Калигірка, Великий Калавур) розташоване за 90 км від обласного центру та за 20 км до найближчої залізничної станції Шпола. До районного центру Катеринополя - 22 км.

Окрасою села є пам'ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення "Парк", статус якої затверджений рі­шенням Черкаського облвиконкому № 367 від 26.06.1972 р.

Історія[ред.ред. код]

В історичних джерелах Мокра Калигірка згадується на початку XVIII ст., тоді як належала панам Любомирським. Поселення виникло від втікачів-кріпаків, коли дана терито­рія відносилася до Брацлавського воєводства. Після виз­вольної війни Богдана Хмельницького ця територія, хоч і належала польським магнатам, проте контролювалася військом запорізьким і Росією, згідно з угодою "Вічного ми­ру". Коли ж Портою (Туреччиною) було тимчасово захоп­лено степову частину України, та виникло необхідність вис­тавити пограничні пости, що називалися калавурами.

Походження назви села в документах не знайдено. За переказами старожилів, назва поселення могла піти з 1674 p., коли російські війська і лівобережні козаки здій­снювали похід проти турецького війська, возз'єднали десять правобережних полків з лівобережною Україною в складі Російської держави. З історичних джерел відомо, що в се­лищі стояв великий колавур (пост), а в сусідньому - малий, звідси й назва сіл "Большая Калавурия" (Мокра Калигірка) та "Малая Калавурия" (Суха Калигірка) з поступовою змі­ною на Калигірку. Частина жителів до сьогодні називає своє село Великою Калигіркою.

Границя пограничних постів лежала уздовж водорозділу річки Велика Вись, за якою починався степ з назвою Дике поле. Крім представлених до охорони границь козаків, пос­ти, в разі необхідності, поповнювалися бранцями з посе­лення. Найближчим пунктом прийому сигналів було ниніш­ня Сигнаївка. Сигнали постові передавали, запалюючи смо­ляні бочки на сторожових вежах або вершниками.

Після падіння Порти сторожові пости втратили значення і поселення набуло назви Калигірка.

31 січня 1920 року у Мокрій Калигірці під час Зимового походу зупинявся на 2-годинний відпочинок Кінний полк Чорних Запорожців Армії УНР [1].

Загальні відомості[ред.ред. код]

Село Мокра Калигірка - адміністративно-територіальна одиниця, до якої входить село Любисток, колишній відділок Ярошівського цукрорадгоспу.

Населення с. Мокра Калигірка та с. Любисток станом на 01.01.2008 р. становить 2012 осіб, у тому числі дітей віком до 18 років - 358 осіб, багатодітних - 13 сімей, в них ви­ховуються 47 дітей, 19 неповних сімей, в яких виховуються 32 дитини, дітей-інвалідів віком до 18 років - 4 особи, дітей, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС - 263 особи, старших осіб працездатного віку - 876.

На території села розміщені загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, професійно-аграрний ліцей, дитячий дошкіль­ний заклад "Ромашка", дільнична лікарня, психоневрологіч­ний інтернат на 135 місць. Будинок культури, сільська біб­ліотека.

Населення села користується послугами поштового від­ділення зв'язку, відділення "Укртелекому". відділення Ощад­банку. В 2005-2006 pp. введені в експлуатацію станції мобільного зв'язку "Kyivstar" та "UMC", встановлено бан­комат "ПриватБанку". Функціонує магазин Райст, 8 мага­зинів підприємців села та працюють два підприємці з об­слуговування та ремонту легкових автомобілів.

На території села діють промислове підприємство ТОВ "Сиророб" та сільськогосподарське - ТОВ "Кочубій".

Розміщення на території села професійно-аграрного ліцею та психоневрологічного інтернату для інвалідів, що фінансуються з обласного бюджету, дає працівникам даних установ гарантовану оплату праці та робочі місця. Введен­ня нових спеціальностей у ліцеї дає приплив молоді в село і ймовірність залишитися на роботі та на проживання в селі. 21 травня 2000 р. населення Мокрої Калигірки відзна­чало 300-річчя з дня першої згадки про село.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Коваленко Сергій. Чорні Запорожці: історія полку. — К.: Видавництво «Стікс», 2012

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

http://www.landarchitecture.org.ua/doku.php/objects/mokra_kaligirka
Україна Це незавершена стаття з географії України.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.