Мокреці

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мокреці
Самиця, що напилась крові
Самиця, що напилась крові
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Клас: Комахи (Insecta)
Ряд: Двокрилі (Diptera)
Підряд: Довговусі (Nematocera)
Інфраряд: Culicomorpha
Надродина: Chironomoidea
Родина: Мокреці (Ceratopogonidae)
Підродини

Див. текст

Посилання
Вікісховище: Ceratopogonidae
EOL: 486
ITIS: 127076
NCBI: 41819
Fossilworks: 138345

Мокреці, мокрецеві, китичникові чи кистюхові комарі, цератопогоніди[1] (Ceratopogonidae) — родина комах ряду Довговусі (Nematocera). Родину складає велика кількість паразитичних і вільно живучих видів. Як показує сама назва цих комах, їхнє проживання пов'язано з вологими місцями. Описано близько 4000 видів. Зокрема, мокреці роду Culicoides з підродини Ceratopogoninae переносять гельмінтози — підшкірний мансонельоз, серозні мансонельози з групи філяріїдозів.

Мокреці найдрібніші з кровосисних двокрилих комах (1-3 мм довжини). У мокреців подовжене тіло сіруватого кольору, великі ниркоподібні очі, довгі вусики.

Спосіб життя

[ред. | ред. код]

Поширення мокреців дуже широке. Місцями їхнього виплоду можуть бути мілководні ділянки річок, озер, болота зі стоячою і слабо проточною водою, різні поглиблення ґрунту з водою, волога лісова підстилка тощо. Живляться кров'ю тварин та людей. Для мокреців більшості видів характерно напад на тварин і людей в ранкові та вечірні години і різке зменшення активності або майже повне його припинення днем (але деякі мокреці все ж нападають і вдень). При сильному вітрі живлення мокреців припиняється. Слабкий дощ не перешкоджає їхньому нападу на тварин.

Життєвий цикл

[ред. | ред. код]

Яйця цих комах розвиваються 3-6 днів. Стадія личинки в сприятливих умовах триває 2-3 тижні, а стадія лялечки — 3-7 днів. Зимують личинки і лялечки. Масовий виплід мокреців має локальний характер і пов'язаний зі сприятливими умовами середовища для розвитку, а також з наявністю тварин.

Класифікація

[ред. | ред. код]

Виділяють 5 підродин мокреців:

та роди insertae sedis

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Корнєєв, В. О. і Вервес, Ю. Г. Вернакулярні назви родин двокрилих комах (Insecta: Diptera): проект списку рекомендованих українських назв. Українська ентомофауністика 2017, 8(2) : 17–21. Архів оригіналу за 26 червня 2020. Процитовано 7 липня 2020.

Посилання

[ред. | ред. код]