Молла Велі Відаді

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Молла Велі Відаді
азерб. Molla Vəli Vidadi
Народився 17 березня 1709(1709-03-17)[1]
Шамкір, Карабаське беклярбекство, Сефевідський Іран
Помер 13 травня 1809(1809-05-13)[1] (100 років)
Ікінджі Шихлиd, Сігнаський повітd, Грузинська губернія, Російська імперія
Діяльність поет, педагог
Мова творів азербайджанська
Жанр поезія
Діти Осман Ефенді Велізадеd

CMNS: Молла Велі Відаді у Вікісховищі

Молла Велі Відаді (азерб. ملا ولی ودادی, Molla Vəli Vidadi; 17 березня 1709, Шамкір, Карабаське беглербегство, Сефевідська держава13 травня 1809[2], Ікінджі Шихли[ru], Грузинська губернія) — азербайджанський поет-просвітитель XVIII століття.

Життєпис[ред. | ред. код]

Відаді народився 1709 року в місті Шамкір Карабаського беглербегства. Жив у Карабасі, а потім ув Тифлісі. Служив писарем у грузинського царя Іраклія II.

Творчість[ред. | ред. код]

Своїми ліричними віршами Відаді збагатив азербайджанську поезію, був майстром особливої форми віршів з парною римою — «гошма».

Реалістична лірика поета близька до ашузької поезії. Твори Молли Велі Відаді написані в дусі ісламістського суфізму. Він критикував феодальні міжусобні війни і жорстокість. Так, у відомому вірші «Мусібат-наме», що є відгуком на вбивство Гусейн хана Муштага, друга Відаді, поет передає жахи кровопролитних феодальних чвар, таврує неосвічених і жорстоких ханів, їхні злодійства і злочини перед народом:

Молла Велі Відаді був близьким другом відомого азербайджанського поета Молли Панаха Вагіфа[3]. Помітне місце у творчості Відаді займає його віршоване листування-діалог з ним, яке змістом нагадує змагання ашугів. На відміну від Вагіфа, у творах якого переважають мажорні тони, у віршах Молли Валі Відаді відчуваються смуток і безвихідь. Песимістичні настрої поета відбились у віршах «Журавлі», «Послання поетові Вагіфу», «Поплачеш». Вважається послідовником творчості Фізулі[4].

Деякі з його газелей і гошма перекладені російською мовою: «Мусаддас», «Ряд за поруч», «Там, де кохання марно серце чекає…». Перекладом творів Молли Велі Відаді займався Костянтин Симонов.

Нащадки[ред. | ред. код]

Молла Велі Відаді був дідом за материнською лінією російського і азербайджанського генерала Алі-Аги Шихлінського[ru].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Faceted Application of Subject Terminology
  2. Molla Vəli Vidadi. GlobalNews.az (азерб.). 5 вересня 2017. Архів оригіналу за 12 червня 2018. Процитовано 9 червня 2018. 
  3. Махмуд Исмаил, История Азербайджана (Краткий обзор с древнейших времен до 1920 г.). — Б.: Азернешр,1995.108 с.
  4. [ Молла Велі Відаді] — стаття з БЭС

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]