Молодотурки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Молодоту́рки — політичний рух в Османській імперії, який мав за мету систематичну політичну, військову та економічну модернізацію країни, що перебувала на той час у стані деградації й розпаду. Рух виник у 1876 році як нелегальний і в 1889  легалізувався заснуванням партії «Іттігат ве Тераккі» («Єднання і прогрес» — тур. İttihat ve Terakki Cemiyeti)

Діяльність[ред.ред. код]

Турецька політична партія «Єднання і прогрес», заснована Мідхадом-пашою у 1889 р. Мала за мету повалення султанату та створення незалежної національної турецької держави. У ширшому сенсі молодотурками називають усіх учасників революційного руху в Туреччині на початку 20 століття, а їх політичним лідером Мустафу Кемаля Ататюрка.

У результаті керованої ними Молодотурецької революції 1908 р. прийшли до влади, але не змінили ладу Османської імперії. Після поразки Туреччини у Першій світовій війні організація молодотурків самоліквідувалася (1918 р.).

Геноцид проти християнських народів[ред.ред. код]

Молодотурецькою владою під проводом Мустафи Кемаля Ататюрка здійснено геноцид проти грецького та вірменського населення Понтійської області (див. Геноцид понтійських греків та Геноцид вірмен у Туреччині).

Колишній посол Сполучених Штатів в Османській імперії в 1914-1916 рр. Генрі Моргентау на Версальської конференції 1919 засвідчів, що двох з половиною мільйонів вірмен Імперії за кілька місяців було насильно умерщвлено або загинуло від нестерпних умов близько половини. Решта - позбулися батьківщини і майна, стали жебраками біженцями. Та ж доля в той же час спіткала в Османській імперії та інші християнські народи - ассірійців, які говорили на різних діалектах стародавнього арамейської мови, і греків. За підрахунками посла Моргентау, число загиблих перевищує два мільйони людей з трьох цих народів[1].

Джерела[ред.ред. код]

Виноски[ред.ред. код]

  1. Андрій Зубов: Обыкновенный геноцид. — «Новая Газета», №40 17.04.2015

Посилання[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]