Молодіжний націоналістичний конгрес

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Молодіжний Націоналістичний Конґрес
(МНК)
Девіз Вір і дій!
Дата заснування 10 лютого 2001
Тип Молодіжна організація
Голова Сергій Репік[1]
Адреса 01034, м.Київ, Україна, вул. Ярославів Вал 9, прим. 4
Офіційний сайт "Молодіжний Націоналістичний Конгрес"

Молодіжний Націоналістичний Конґрес (МНК) — Всеукраїнська молодіжна громадська організація, яка діє в Україні понад 20 років. МНК засновано Іваном Гавдидою 10 лютого 2001 року з ініціативи Організації Українських Націоналістів (революційної).

На даний час це єдина організація, що працює в молодіжному середовищі відповідно до цілей і завдань, поставлених ОУН(р), з роботи з молоддю в сфері вишколу членства, захисту прав та інтересів української молоді, пропаганди ідей українського націоналізму.

Організація є спільнотою молодих людей, які вірять в майбутнє України та власними силами творять його.

МНК має багаторічний досвід діяльності у сфері державної молодіжної політики, зокрема за напрямом національно-патріотичного виховання. Організація поширює отриманий досвід та напрацьовані освітньо-виховні методики на інші молодіжні середовища, шляхом співпраці з центральними та місцевими органами виконавчої влади. З 2008 року МНК реалізовує проекти у партнерстві з Міністерством молоді та спорту України. Організація є учасницею коаліції Реанімаційний пакет реформ та членом громадської спілки «Національне українське молодіжне об'єднання» [Архівовано 23 січня 2022 у Wayback Machine.].

Принципи і напрямки діяльності[ред. | ред. код]

Місія МНК: Формування генерації освічених, успішних, дієвих українців, які розбудовують державу на ідеях українського націоналізму.

«Вір і дій» — це гасло Конгресу, який об'єднує небайдужу молодь, яка з власної волі та переконань вже зараз береться за різні сфери української справи «не потоком шумних і галасливих фраз», а власними справами

Понад 20 років Молодіжний Націоналістичний Конгрес займається вихованням генерації успішних українців, готових брати відповідальність за державу. За час діяльності організації відбулося близько 750 вишколів, загалом проведено понад 2700 заходів, в яких взяли участь 62000 осіб.

У 2020 році дослідження IREX визначило Молодіжний Конгрес однією з найбільш впливових організацій, які працюють з молоддю в соціальних мережах. Охоплення медіамайданчиків МНК за рік сягає більше мільйона користувачів. Результатом системної та надзвичайно важливої роботи є цінні кадри, які продовжують працювати для України в Організації чи в своїй сфері діяльності з цінностями українського націоналізму. Сьогодні МНК продовжує працювати із молоддю України, бере активну участь в громадсько-політичному житті держави, займається пропагандивною діяльністю.

Завдання МНК:

 • залучення молоді до утвердження та розбудови Української Самостійної Соборної Держави;
 • підвищення громадської та політичної активності української молоді;
 • формування національної свідомості української молоді;
 • захист прав та інтересів української нації;
 • пропаганда ідей українського націоналізму;
 • вплив на формування та реалізацію державної молодіжної політики;
 • посилення національної безпеки України.

Молодіжний Націоналістичний Конгрес — мережева організація, яка залучає молодь до громадської діяльності, використовуючи для цього систему вишколу членства та діяльність в осередках МНК. Для роботи з молоддю МНК використовує різного формату проекти регіонального та національного рівнів.

Напрямки діяльності організації:

Історія[ред. | ред. код]

Молодіжний Націоналістичний Конгрес (МНК) створений 10 лютого 2001 року з ініціативи Організації Українських Націоналістів (революційної). Ініціатором, натхненником та опікуном («хрещеним батьком») МНК був Іван Гавдида — заступник Голови Проводу ОУН (2000—2003 рр.).

2001—2005 роки[ред. | ред. код]

10 лютого 2001 року в приміщенні Центру Духовного розвитку відбувся Установчий Збір Молодіжного Націоналістичного Конгресу,на який зібралися делегати, обрані обласними організаціями Молодіжного Конгресу Українських Націоналістів (Молодіжний Конгрес Українських Націоналістів заснований в червні 1998 року). На Установчому Зборі було затверджено Статут та обрано керівництво Молодіжного Конгресу. Головою МНК став Віктор Рог, заступниками — Олег Медуниця та Володимир Тиліщак, головою Секретаріату - Ярослав Іляш. [2]

З перших днів діяльності МНК активно включається у суспільно-політичну діяльність. Під час масових народних протестів акції «Україна без Кучми» затримано на декілька днів арешту 14 членів МНК. Трохи згодом на лаві підсудних опиняється Андрій Стасишин — заступник голови МНК, за участь у антикомуністичних акціях.

23 листопада 2002 року у Тернополі відбувся ІІ-й Всеукраїнський Збір Молодіжного Націоналістичного Конгресeу, на якому обраний новий голова Олег Медуниця. Заступниками голови обрані Ігор Гузь та Олег Вітвіцький.

МНК ініціює протестні акції «Волинь пам'ятає!» проти спекулятивного і одностороннього висвітлення подій українсько-польського конфлікту 1943 року. Під час силових сутичок із загонами спецпризначення МВС «Беркут» було затримано декілька десятків членів МНК.

МНК стає одним із найактивніших учасників Помаранчевої революції: події у Мукачеві, провідна роль у громадській кампанії «Чиста Україна», комітеті громадянського опору «Український дім», «Студентська хвиля» та організація Добровільних Дружин Охорони Майдану.

Окрім цього, МНК започатковує глобальний гуманітарний проект «Свій до свого по своє»: поширено близько 3 млн примірників україномовної літератури.

Особливу роль у цьому заході відіграли перші легально діючі структури МНК: ГО "Молодіжний націоналістичний конгрес - Тернопіль" (код у ЄДРПОУ 26427747), зареєстрована 26 серпня 2003 року під керівництвом Миколи Бігуса, та Волинська обласна організація «Молодіжний націоналістичний конгрес»  (код у ЄДРПОУ 33273687), зареєстрована 23 липня 2004 року під керівництвом Ігоря Гузя [3]. Разом з ним, засновниками останньої організації виступили філолог Шпак Аліна Володимирівна, яка на той момент очолювала Волинську «Молоду Просвіту», та політолог Кулик Ігор Михайлович.

2005—2008 роки[ред. | ред. код]

Лише 30 травня 2005 року Міністерство Юстиції України офіційно зареєстрував нову загальноукраїнську структуру, під назвою «Всеукраїнська молодіжна громадська організація Молодіжний Націоналістичний Конгрес», головою був Іляш Ярослав Еміліанович.[4]. Також реєструє її символіку та газету «Терен». Заснований і введений в дію Націоналістичний портал [Архівовано 19 травня 2022 у Wayback Machine.], який зараз є офіційним вебсайтом ОУН (р).

Реєстрації статуту МНК та утвердженню фактичного лідерства в МНК Іляша передував розкол в організації. Зокрема, 10 січня 2005 року голова Волинської обласної організації Молодіжного Націоналістичного Конгресу Ігор Гузь (за сумісництвом - також і заступник голови МНК у 2002-2005 роках) провів надзвичайну конференцію, на якій заявив про розпуск як Волинської обласної організації, так і Всеукраїнської, й навіть дав з цього приводу прес-конференцію. Ігоря Гузя підтримали конгресівці Івано-Франківщини та окремі члени Конгресу інших обласних і міських організацій. У заяві, яку вони оприлюднили, дається незадовільна оцінка діяльності Молодіжного Націоналістичного Конгресу. Причому основну увагу закцентовано на невдоволенні керівництвом організації, методами його роботи, на розбіжності поглядів щодо подальшої діяльності Конгресу. Такий жест з боку команди Ігоря Гузя, Ігоря Кулика та їх однодумців став прелюдією до створення на базі Волинської обласної організації МНК на установчих зборах 29 січня 2005 року Всеукраїнського громадського руху «Національний альянс». До цього руху перейшов і Машлай Олександр Олександрович, 1983 року народження, редактор близької до МНК газети "Правий поступ", який у 2006 році перейшов до партії "Пора" разом з Ігорем Куликом.

Щоб спростувати деякі факти, перелічені у заяві Ігоря Гузя, на Волинь приїхали голова Всеукраїнської організації МНК Олег Медуниця та його заступник, голова Тернопільської організації МНК Олег Вітвіцький. На прес-конференції, проведеній у Луцьку, Олег Медуниця запевнив, що ніякого розколу в організації немає, оскільки вихід частини членів відбувся не через ідейні переконання, а швидше за все через амбітні настрої Ігоря Гузя, який скористався своїм впливом і спробував підбурити членів МНК.[5].

У подальшому Гузь та його заступники серед керівництва Волинської обласної організації Молодіжного Націоналістичного Конгресу — Кулик Ігор Михайлович та Шпак Аліна Володимирівна стали членами так званого "Всеукраїнського проводу" заснованого 29 січня 2005 року громадського руху «Національний альянс», який спочатку планувався, як нова націоналістична партія (але пізніше від такого наміру було вирішено відмовитися, передусім - через розпорошення команди альянсу по різних виборчих блоках під час виборчної кампанії з виборів до ВР України та в місцеві ради 2006 року).

Згідно з даними офіційного сайту "Національного альянсу", головою тоді обраний Ігор Гузь, заступниками стали Аліна Шпак та Юрій Міндюк, а членами проводу стали Ігор Кулик, Володимир Антонюк, Андрій Бокоч та Олександр Машлай, всі - колишні члени МНК. [6]. Згодом, після вибуття з "Всеукраїнського проводу" на початку 2006 р. через перехід у партію "Пора" Кулика та Машлая, їх замінили Руслан Лебідь, Тетяна Сергійчук, та Павло Данильчук, також колишні члени МНК.

Також у 2005 році з МНК вийшли ще двоє членів Центрального проводу: голова Рівненської обласної організації МНК Максименко Тарас Анатолійович (1982 року народження), та голова Тернопільської міської організації МНК Бігус Микола Богданович (1982 року народження), які пізніше створили свої громадські організації.

Як і МНК, так і "Національний альянс» спочатку планувалися, як нові повноцінні націоналістичні партії під керівництвом активних учасників "помаранчевої революції" 2004 року (але пізніше від такого наміру було вирішено відмовитися, передусім - через розпорошення команди провідників як МНК, так і "Національного альянсу" по різних виборчих блоках, під час виборчної кампанії з виборів до ВР України та в місцеві ради 2006 року).

Лише 16 квітня 2007 року була остаточно сформована та зареєстрована Волинська обласна організація «Національний альянс», знята з обліку 8 липня 2015 року, головою був Ігор Гузь. Основу її було складено колишніми активістами Волинського обласного осередку МНК, який на початку 2005 року розпався через конфлікт між Ігорем Гузем та Ярославом Іляшем, новим лідером МНК. Але згодом частина прихильників Гузя почала повертатися до МНК.

Тому 8 квітня 2008 року частина волинських активістів МНК, яка побажала залишатися у складі МНК, а не бути учасниками незалежної волинської структури Гузя-Кулика, зареєструвала нову громадську організацію — "Волинський обласний осередок Всеукраїнської молодіжної громадської організації «Молодіжний Націоналістичний Конгрес». Головою був обраний член КУН Скиба Олександр Володимирович (1979 року народження, мешканець Луцька, працівник ТзОВ «Пако-холдинг»), заступниками стали художниця та фольклористка Сардак Ірина Вікторівна (1986 року народження, уродженка м. Ківерці), юристка Лошак Віта Віталіївна (1985 року народження, уродженка м. Луцьк), та історик-краєзнавець Антонюк Ярослав Миколайович (1981 року народження, уродженець с. Купичів Турійського району). Але станом на 2010 р. Скиба та його оточення перейшли у «Свободу».

Іляш та Кузан згодом гостро розкритикували діяльність Гузя. За словами Кузана (Газета "Терен", 2012, №32): «При цьому саме свідчення Гузя проти соратника по опозиції Андрія Шкіля лягли в основу обвинувального висновку хлопцям з УНСО по справі 9 березня 2001 року, на підставі якого вони отримали від 2-х до 5-ти років ув'язнення».[7].

З перемогою Помаранчевої революції, 2005 року і в подальшому більшість чільних представників МНК стають державними службовцями (Олег Медуниця — заступник голови Сумської ОДА, у 2012 та 2014 роках — народний депутат України, Олег Вітвіцький — заступник голови Тернопільської облради).

МНК стає одним із найактивніших учасників проведення Маршу УПА, відбуваються силові сутички із представниками російських проімперських організацій та Євразійського Союзу Молоді (ЄСМ). Активно включається до втілення програми «Правда про УПА», як на всеукраїнському, так і на регіональному рівнях. Організовують акції проти сепаратизму у східних областях України. Видано юридичний посібник по запобіганню введення російської мови регіональної.

МНК проводить силову акцію з повернення прихожанам УПЦ КП Катерининської церкви міста Чернігова, що була захоплена представниками російського козацтва та ПСПУ (Вітренко). Під час акцій було заарештовано 33 члени МНК. Порушено, а потім скасовано чотири кримінальні справи. Учасники акцій були представлені до нагородження подячними грамотами та орденом від Патріарха Філарета (УПЦ Київського патріархату).

Налагоджено співпрацю  в проведенні вишкільних таборів та благодійних акцій «Українська книга — Донеччині і Криму» з Лігою Українців Канади (ЛУК) [Архівовано 1 квітня 2022 у Wayback Machine.], З'єднаним Україно-Американським Допомоговим Комітетом (ЗУДАК) і Союзом Українців у Великій Британії (СУБ).

2008—2010 роки[ред. | ред. код]

МНК втілює ряд проектів з роботи в сфері державної молодіжної політики. До профільних комісій при ОДА у 7 регіонах увійшли представники МНК. За участі МНК розроблено «Державну Доктрину молодіжної політики 2009—2015 років». Виконує спільну з Міністерством молоді державну програму з проведення всеукраїнських конференцій та практичних семінарів з табірництва, мандрівництва та самовиживання для молодіжних громадських і патріотичних організацій.

Бере активну участь в акції «Один народ — одна Україна» в Сєверодонецьку проти сепаратиських дій окремих політичних сил та штучного мовного питання.

Організація стає засновником Національного Комітету «Молодіжна Варта: молодь за вами спостерігає!», у рамках якого протягом наступних років впроваджує програму «Суспільство та армія» та проводить акції щодо соціального захисту молоді «Владо! Виконуй обіцяне!».

МНК стає одним з ініціаторів і організаторів «Антитабачної кампанії» та молодіжного руху «Спротив», спрямованих проти українофобської політики влади.

Молодіжний Націоналістичний Конгрес увійшов в ТОП-10 молодіжних громадських організацій України за версією інформаційного ресурсу StudNews (на голосування висувалось понад 30 найвпливовіших молодіжних громадських організацій)[8].

2010—2014 роки[ред. | ред. код]

МНК остає учасником коаліції громадських організацій «За вільну від тютюнового диму Україну». Ініціюється збір коштів на встановлення пам'ятника учаснику Карпатської Січі, довголітньому члену ОУН(б) Михайлу Петричку.

МНК разом із ГІ «Оновлення країни» організовують всеукраїнський конкурс агітаційної продукції проти діючої влади «Жодного голосу владі!».

МНК ініціює збір підписів під петицією до ФАРЕ з вимогою виключити з переліку образливих та дискримінаційних символів прапор ОУН-УПА, зображення С.Бандери та Р.Шухевича.

Започатковується всеукраїнська кампанія «Присяга воїна УПА». До заходу долучається молодь з 10 міст України, а також з діаспори.

Долучилися до створення кампанії «Євронаступ». З початком Революції Гідності організовують на Європейські площі точку підтримки мітингувальників.

МНК разом із Євронаступом та Пластом формують загони народної міліції, пізніше вони трансформуються у Самооборону Майдану. На початку грудня МНК створює 14 сотню Самооборону Майдану «Вільні люди». МНКівці у складі 14-ї сотні Самооборони, активно беруть участь у подіях на Майдані. Члена МНК, бійця 14-ї сотні Івана Кізюка, викрадено. Пізніше його буде знайдено у відділку міліції зі звинуваченням у тероризмі.

З початком російсько-української війни МНКівці мобілізуються до батальйонів. Заступником командира з виховної роботи 2-го батальйону Національній Гвардії стає голова Сумського МНК Олександр Бойко, якого буде поранено уламком міни.

МНКівці створюють волонтерську мережу «Вільні люди» для допомоги воїнам АТО.

У найбільших містах проводяться семінари для громадських активістів «Вільні люди: Курс  молодого бандерівця» (пізніше — назву змінено на «Курс Вільних Людей»).[9]

2015—2016 роки[ред. | ред. код]

Один із напрямків роботи МНК — міжнародна співпраця та розбудова співпраці з націоналістичними організації Балтії, а також українцями діаспори в США та Канаді.

Організовує спільно з Інститутом національної пам'яті громадську кампанію з декомунізації. Також МНК долучається до роботи штабу гри «Джура», зокрема взяли участь в підготовці виховників та проведенні Всеукраїнського етапу військово-патріотичної гри «Джура-2016: Хаджибейська Січ».

МНК активно долучається до реформування на державному рівні: входить у молодіжну ініціативу «Реанімаційний пакет реформ»[10], міжвідомчу комісію з національно-патріотичного виховання при Кабінеті Міністрів України[11], Громадську Раду при Міністерстві молоді та спорту України[12], долучається до реформування закладів оздоровлення і відпочинку дітей при Міністерстві соціальної політики України.

Реалізує проект «Таборовий сезон» та організовує семінари з громадської активності «Курс Вільних Людей».

Відіграє ключову роль у діяльності всеукраїнської мережі «Вільні Люди», що займається деокупацією України в економічній, інформаційній, культурній сферах, а також протидією сепаратизму та реваншизму.[13]

Активно виступає на міжнародні арені: делегація МНК взяла участь у Світовому форумі українців та Форумі української молоді діаспори, а також у Всесвітньому конгресі кримських татар та форум, присвяченого порушенням прав людини у Криму; у зустрічі з членами «Литовського націоналістичного молодіжного союзу» щодо співпраці з допомоги українським військовим.

2016—2018 роки[ред. | ред. код]

Одним із напрямків роботи МНК є формування дієвої генерації українців на засадах українського націоналізму. В 2016 році активно розпрацьовується і запускається в дію проект «Курс Вільних Людей». Він включає лекції, табори «Курс Молодого Бандерівця», та семінари. До «Курсу Молодого Бандерівця» входять регіональні табори: Лицар Чести, Лисоня, Нащадки Героїв, Підпілля.

Курс Вільних Людей (англ. Free People Course) — платформа об'єднання дієвих патріотів — включає в себе цикл заходів неформальної освіти для молоді, яка прагне кращого майбутнього для своєї держави та готова докласти для цього власних зусиль. Учасниками таборів можуть стати всі молоді люди віком 15-22 років, яких цікавлять ідеї патріотизму, подобається вчитися та здобувати нові навички, які готові застосовувати їх для створення кращого майбутнього для України.

МНК долучається до Національної Ініціативи «Стоп Реванш» [Архівовано 4 грудня 2018 у Wayback Machine.], метою якого є протидія проросійським політикам та «рупорам Кремля», телеканалам Інтер, 112, NewsOne, Zik.

Протягом 2017—2018 років членами Молодіжного Націоналістичного Конгресу було проведено 274 заходи під час яких залучено 17 697 молодих людей до розвитку актуальних українських тем.

Символіка[ред. | ред. код]

Емблемою МНК є символ, що складається з кількох елементів:

 • чорний хрест символізує традиціоналізм і вірність християнським ідеалам
 • перехрещені мечі символізують спадкоємність боротьби і готовність стати до боротьби за Ідею Нації
 • голова міфічної тварини («донцовський звір») символізує шляхетність лева, хоробрість вовка і непіддатливість їжака

Поєднання червоної, чорної та білої барв є органічним і традиційним для української геральдики взагалі і для українського націоналізму зокрема.

Червоний колір — колір свободи. Символізує червону українську кров, пролиту за свободу Нації. Чорний колір символізує українську чорну землю, нашу прив'язаність до рідного ґрунту. Білий колір символізує посвяту і чистоту нашої Ідеї.

Прапор МНК — червоно-чорне полотнище — прапор Організації Українських Націоналістів (революційної) і організованого націоналістичного руху в цілому — в центрі якого розташовано емблему Молодіжного Конґресу.

Молодіжний Націоналістичний Конґрес також вшановує eмблему Організації Українських Націоналістів (революційної), прапор Організації Українських Націоналістів (революційної).

Керівництво[ред. | ред. код]

 • 10 лютого 2001 — листопад 2002 — Віктор Рог
 • листопад 2002 — лютий 2007 — Олег Медуниця, юридично — до травня 2005 року (до часу реєстрації).
 • лютий 2007 — лютий 2011 — Ярослав Іляш
 • лютий 2011 — лютий 2015 — Сергій Кузан
 • лютий 2015 — лютий 2017 — Іван Кішка
 • лютий 2017 — лютий 2021 — Соломія Фаріон
 • лютий 2021 — Репік Сергій Ігорович, 1994 року народження, раніше працював менеджером з продаж видавництва Віктора Рога "Українська видавнича справа" [14].

Заступниками голови стали Луців Станіслав Михайлович, та Панькевич Василь Іванович.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Архівована копія. Архів оригіналу за 28 грудня 2021. Процитовано 28 грудня 2021. 
 2. https://web.archive.org/web/20010301194556if_/http://www.ukrnationalism.org:80/
 3. http://b2btoday.com.ua/id/2627082
 4. Архівована копія. Архів оригіналу за 11 січня 2020. Процитовано 11 січня 2020. 
 5. https://www.volyn.com.ua/news/9171-konflikt-u-molodizhnomu-kongresi.html
 6. https://web.archive.org/web/20060307202538/http://nation.org.ua/content/view/22/47/
 7. http://mnk.org.ua/uploads/media/teren_32_2012_C.pdf
 8. МНК увійшов до ТОП-10 молодіжних організацій України. Архів оригіналу за 25 грудня 2016. Процитовано 24 грудня 2016. 
 9. "Курс молодого бандерівця" повертається. сайт Майдан (укр.). 3 квітня 2015. Архів оригіналу за 27 вересня 2017. Процитовано 16 лютого 2017. 
 10. Реанімаційний Пакет Реформ. Архів оригіналу за 17 лютого 2017. 
 11. Урядовий портал - найновіші надходження документів КМУ. www.kmu.gov.ua. Архів оригіналу за 17 лютого 2017. Процитовано 16 лютого 2017. 
 12. Наказ Міністерства молоді та спорту України від 22.04.2015 № 1175 | Мiнiстерство молоді та спорту України. dsmsu.gov.ua. Архів оригіналу за 18 лютого 2017. Процитовано 16 лютого 2017. 
 13. Громадська мережа “Вільні Люди”. Архів оригіналу за 17 лютого 2017. 
 14. https://shev.kyivcity.gov.ua/files/2021/6/14/36.pdf

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]