Молот (машина)
Мо́лот (англ. Power hammer) — машина ударної дії, що деформує метал за рахунок енергії, яка накопичена в її падаючих частинах. Молот — один з основних засобів ковальсько-штампувального виробництва. Маса падаючих частин визначає потужність молота. Пневматичний молот (рис.) приводиться в дію стисненим повітрям.
Складається з ударних частин (поршня, штока, баби); масивної основи — шабота, що сприймає удар; станини; привода і механізму керування. Створено також безшаботні молоти — з двома бабами, які рухаються назустріч одна одній з однаковою швидкістю. Розрізняють молоти для кування (кувальні молоти) і об'ємного або листового штампування (штампувальні молоти).
За видом привода молоти поділяють на пароповітряні, пневматичні, гідравлічні, механічні. Є молоти дії простої (з вільно падаючими ударними частинами) та подвійної (їхні ударні частини додатково розганяють). Швидкість руху ударних частин молота зазвичай 3…6, у високошвидкісних молотах — до 30 м/с.
Привод пневматичного молота має два циліндри — робочий і компресорний. Рух поршня компресорного циліндра здійснюється корбовим механізмом. При цьому стиснене повітря з компресорного циліндра через крани подається в верхню або нижню частини робочого циліндра, що приводить до опускання або підняття його поршня. Рух поршня робочого циліндра через шток і бабу (важка ударна деталь молота) передається бойку молота, який ударяє по заготовці, що лежить на бойку шабота (ковадло). Управління кранами для розподілу повітря здійснюється рукояткою.
- Смирнов В. О., Білецький В. С. Фізичні та хімічні основи виробництва. — Донецьк: Східний видавничий дім, 2005 . ISBN 966-7804-90-9
- Специализированное кузнечно-прессовое оборудование [Текст]: учеб. пособие для студ. вузов / Б. А. Степанов. — М. : МГИУ, 2005. — 152 с. : ил., табл. — Библиогр. — ISBN 5-276-00709-8
- «Молот» [Архівовано 18 травня 2015 у Wayback Machine.] в УРЕ
Це незавершена стаття про інструмент, прилад або пристрій. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |