Молочний лиман

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Молочний лиман
Molochnyi Lyman Kosykh.jpg

Берег лиману неподалік від села Охрімівка
46°32′ пн. ш. 35°19′ сх. д. / 46.533° пн. ш. 35.317° сх. д. / 46.533; 35.317Координати: 46°32′ пн. ш. 35°19′ сх. д. / 46.533° пн. ш. 35.317° сх. д. / 46.533; 35.317
Море Азовське море
Прибережні країни Україна Україна
*Запорізька область
Довжина 35 км
Ширина до 10 км
Площа 168 км²
Максимальна глибина 3 м
Впадаючі річки Молочна, Тащенак, Джекельня
Міста та поселення смт Кирилівка
ідентифікатори та зовнішні посилання
У проекті OpenStreetMap пошук в номінатім
CMNS: Молочний лиман на Вікісховищі

Моло́чний лима́н (Молочне озеро) — лиман річки Молочної (басейн Азовського моря).

Розташований на півдні Запорізької області. Західний берег лиману — в межах Якимівського району, східний — у межах Приазовського і (частково) Мелітопольського районів.

Характеристика[ред.ред. код]

Основні параметри:

  • довжина — 35 км
  • ширина — до 10 км
  • глибина — 0,5—3 м
  • площа — 168 км².

У лиман впадають річки: Молочна (з півночі), Тащенак (з північного заходу), Джекельня (з північного сходу).

Молочний лиман з'єднаний з Азовським морем штучною протокою[1]. Відділений від моря піщано-черепашковим пересипом. Улоговина лиману видовженої (з півночі на південь) форми. Західні береги високі та урвисті, східні — низькі, пологі. Температура води влітку — до +30, взимку утворюється нестійкий крижаний покрив. Дно вкрите черепашкою і товстим шаром мулу; біля західних берегів — глинисте. Грязі лиману мають лікувальні властивості.

Історія формування[ред.ред. код]

Історичний аналіз літературних даних, пов'язаних з Молочним лиманом, дозволяє виділити чотири характерні стани[2]:

  • відкритий (затока Азовського моря, період до XV ст.);
  • закритий (солоне озеро, період з кінця XV ст. до 1943 року);
  • напіввідкритий (сполучення з Азовським морем відбувається за рахунок широкої та добре функціонуючої протоки або декількох проток, період 19431972);
  • напівзакритий (сполучення з Азовським морем відбувається за рахунок однієї протоки, що функціонує періодично або обмежено, період з 1972 року і дотепер).

У період напіввідкритого стану (після штучного створення протоки у 1943[2]) відмічалось максимальне видове різноманіття риб через стабільність гідрохімічних показників, особливо, солоності.

Біорізноманіття[ред.ред. код]

Берег лиману навесні

Молочний лиман є місцем поселення багатьох видів водоплавних птахів, місцем нересту та нагулу цінних видів морських риб (перш за все, вселеного в Чорне та Азовське моря піленгаса), місцем зростання та проживання 14 рідкісних видів рослин та тварин, занесених до Червоної книги України.

Під час весняної й осінньої міграцій на Молочному лимані можна побачити понад 20 тисяч водоплавних птахів[3].

Рибогосподарське значення[ред.ред. код]

Використання Молочного лиману у рибогосподарських цілях почалося разом із створенням штучної протоки у 1943 р., яка сприяла заселенню лиману промисловими видами риб.

У 19501960 рр. середньорічний вилов риби становив 290 т. Через сучасний стан протоки кількість риби постійно зменшується.

Екологія[ред.ред. код]

Канал, що з'єднує Молочний лиман із морем

Молочний лиман є напівзакритою водоймою, яка відокремлена від Азовського моря косою. Єдиним виходом у море є штучна протока, яка дуже часто засмічується піском від штормів і потребує штучного очищення. При недостатньому контролі за протокою змінюється солоність лиману та зменшується рівень води, що впливає на фауну екосистеми.

При закритій протоці до місця нересту в лимані не може дістатись піленгас, або не може потрапити назад в море і масово гине. При цьому зменшується промисловий вилов цього виду риб.

Коливання рівня води через нестабільність каналу призводить також до зниження привабливості багатьох дитячих баз відпочинку, розташованих на березі Молочного лиману, наприклад, в Алтагирі.

У липні 2012 року Український державний інститут з проектування підприємств рибного господарства і промисловості «Укррибпроект» розробив проект каналу, завдяки якому з'єднано Молочний із Азовським морем заради збереження лиману[4][5].

Природоохороне значення[ред.ред. код]

З 1974 року — гідрологічний заказник загальнодержавного значення «Молочний Лиман» (згідно з Постановою Ради Міністрів УРСР від 20 жовтня 1974 року № 500)[6].

Молочний лиман включений до переліку водно-болотних угідь міжнародного значення у зв'язку з ратифікацією Україною Рамсарської конвенції[6].

У 2010 року увійшов до складу Приазовського національного природного парку.

З 1980 по 2002 рік також діяв Ботанічний заказник місцевого значення «Гирло Молочного лиману».

Галерея[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Закарпатська область Це незавершена стаття з географії Запорізької області.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.