Монастирський Денис Анатолійович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Монастирський Денис Анатолійович
{{{ім'я}}}
{{{ім'я}}}
12-й Міністр внутрішніх справ України
16 липня 2021 — 18 січня 2023
Президент Володимир Зеленський
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль
Попередник Арсен Аваков
Наступник Ігор Клименко
Народився 12 червня 1980(1980-06-12)
Хмельницький, Українська РСР, СРСР
Помер 18 січня 2023(2023-01-18)
Бровари, Київська область, Україна (авіакатастрофа)
Похований Байкове кладовище
Відомий як політик, адвокат
Країна Україна і СРСР
Alma mater Хмельницький Університет Управління та Права імені Леоніда Юзькова (2002)
Науковий ступінь кандидат юридичних наук
Політична партія Слуга народу
Нагороди
Орден «За заслуги» ІІІ ступеня
Орден «За заслуги» ІІІ ступеня
Україна Народний депутат України
9-го скликання
«Слуга народу»[1] 29 серпня 2019 16 липня 2021

Дени́с Анато́лійович Монасти́рський (12 червня 1980, Хмельницький, Українська РСР — 18 січня 2023, Бровари, Київська область, Україна) — український юрист, політик, міністр внутрішніх справ України (2021—2023)[2][3], народний депутат[4] (2019—2021) від партії «Слуга народу», голова Комітету Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності[5] (2019—2021), член РНБО України (2021—2023),[6] голова ФСТ «Динамо» України[7]. Загинув у авіакатастрофі в Броварах 18 січня 2023 року[8][9].

Трудова діяльність[ред. | ред. код]

У 2000 році працював на посаді юрисконсульта ПАТ "Хмельницький завод ковальсько-пресового устаткування «Пригма-Пресс» (м. Хмельницький).

З 2003 по 2006 рік працював помічником-консультантом народного депутата України у Верховній Раді України.

У 2007 році був юристом у компанії «Hillmont Partners» (компанія надає послуги інвесторам та бізнесу).[10]

У 2009 році працював у «Global Ties KC».[10]

З 2005 по 2016 рік викладав у Хмельницькому університеті управління та права, очолював відділ з питань законотворчості та наукових експертиз.

Революція гідності визначила необхідність зміни виду діяльності з теоретичного на практичний — пов'язаний з реформуванням правоохоронної системи держави.

З 2015 року брав участь в обранні керівного складу місцевих прокуратур (під час реструктуризації органів прокуратури 2015—2016 рр.).

У 2015—2017 роках обіймав посаду юриста в компанії ТОВ «Лігал Консалтинг» (компанія працює в сфері управління та комерції).[10]

З 2016 року брав участь у формуванні Державного бюро розслідувань. Був секретарем постійно активної Конкурсної комісії з формування Державного бюро розслідувань.

У березні 2017-му, як експерт «Українського інституту майбутнього», Денис Монастирський представив доповідь «Реформа Нацполіції: план дій на сто днів». У ній ішлося про те, як її керівництво мало б далі реформувати різні свої підрозділи.[11]

З 2016 по 2019 рік співпрацював як експерт з питань реформування правоохоронної та судової систем з Аналітичним центром «Український інститут майбутнього»

З 2019 по 2021 рік — народний депутат України, голова Комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності.

16 липня 2021 року Верховна Рада України призначила Дениса Монастирського на посаду Міністра внутрішніх справ України[12][13].

У вересні 2022-го Монастирський брав участь в операції з наймасштабнішого обміну полоненими між Україною та РФ, коли додому повернулися 215 українських захисників, у тому числі понад 100 бійців і командирів «Азова».[14]

Освіта та підвищення кваліфікації[ред. | ред. код]

Закінчив юридичний факультет Хмельницького університету управління та права[15].

Протягом 2005—2006 років проходив навчання у Всеукраїнській школі законотворчості при Інституті законодавства Верховної Ради України.

У 2009 році захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук. Тема дослідження: «Стабільність закону: поняття, сутність та фактори забезпечення»[16].

Випускник програми «Громадські зв'язки» (Community Connections), у рамках якої відвідав з навчальним візитом США у вересні 2009 року за програмою «Волонтерство: ефективний відбір волонтерів, навчання, розподіл завдань та їх винагорода».

З квітня по грудень 2018 року проходив програму Консультативної місії Європейського Союзу «Лідерство в управлінні змінами» для експертів з державної політики в секторі цивільної безпеки України.

У серпні 2018 року взяв участь у міжнародному курсі підвищення кваліфікації за темою «Поліція і суспільство», організованому Центром співробітництва і розвитку МАШАВ, Міністерством іноземних справ Ізраїлю спільно з поліцією Ізраїлю (м. Єрусалим, 12—31.08.2018).

З 23 жовтня по 13 листопада 2020 року проходив курс «Державне управління та лідерство в епоху інновацій» від Національного університету Сінгапуру «Школа державної політики Лі Куан Ю».

Громадська робота[ред. | ред. код]

Участь Президента у церемонії вшанування Героїв України. 29 серпня 2022

З 1997 року Д. А. Монастирський займався громадською діяльністю. З 2001 року — заступник голови, а з 2006 року — голова Подільського молодіжного культурного об'єднання ім. Реріха «У майбутнє через Культуру», метою якого є культурно-просвітницька робота серед російськомовної молоді, захист національної культурної спадщини письменника.

Відзначився також і в розвитку волонтерства: соціальний молодіжний проєкт «У майбутнє через культуру» залучав охочих до прибирання та наведення ладу на історичних пам'ятках  Хмельниччини, зокрема у Меджибізькій фортеці (з 2013 року)[17].[18][19]

За результатами 2012 року проєкт переміг у Національному конкурсі «Волонтер року 2012», після чого у 2013 році отримав грант Президента України для обдарованої молоді у розмірі 75 тис. гривень[20]. Протягом вересня-листопада 2014 року гроші витрачають на волонтерські трудові виїзди до Меджибожа, Самчиків, Ізяслава, Антонін, Сатанова, Зінькова та у Жванець.

«У Меджибожі знімали зовнішній шар землі навколо фортеці для того, щоб можна було створити екскурсійний маршрут, та розчищали підземелля і палац Синявських. В Ізяславі чистили стіни палацу. Тут нам на поміч прийшли близько трьохсот місцевих жителів, а також надали „вишку“. Працювали в Антонінах і Самчиках», — розповідав Денис Монастирський[21].

В межах волонтерської діяльності активісти розчищали територію від самонасаджень, вирівнювали за стінами фортеці земельні вали, а в 2015-у допомагали реставрувати зубці на мурах фортеці[17].

«Наше завдання — допомогти заповідникам та місцевим громадам у благоустрої пам'яток національного значення, — казав тоді Денис Монастирський. — Також сформувати позитивне ставлення молоді до своєї спадщини і мотивувати місцеву громаду до постійного догляду за пам'ятками та використовувати туристичний потенціал»[17].

Заступник директора державного історико-культурного заповідника «Межибіж» Ігор Западенко розповів, що Денис Монастирський у 2015 році склав іспит на висотні роботи, зібрав волонтерську бригаду, серед якої були й студенти, та приїхав з нею на реставрацію фортеці[22].

«Ви уявіть собі, ця висота стін — до 17 метрів. І ті зубчики, які руйнувались і розсипались. Вони у свою відпустку приїхали сюди й з друзями займалися ремонтом, займалися перекриттям і перемуруванням тих зубців. Та висота, на яку я не наважився б сам полізти. Вони розчищали, знімали стару кладку, підіймали туди розчин, цеглу, перемуровували із цегли верхні частини тих зубців і далі на них ще й ставили металеве накриття. Здобути металеве накриття — це теж була справа Дениса. Я не пам'ятаю, якась відзнака чи премія була для молодих волонтерів, чи молодих науковців. Він її всю витратив на те, щоб придбати ці речі», — розповів Ігор Западенко[22].

У грудні 2022 року за ініціативи Дениса Монастирського було розроблено всеукраїнський проєкт "Дотик". Відповідно до концепції проекту, планували створити мережу Центрів психолого-соціальної реабілітації для поранених військовослужбовців на базі музеїв та замків Хмельниччини.[23]

«У нас була зустріч в Міністерстві внутрішніх справ з Денисом Монастирським, і саме там ми обговорювали нашу спільну ініціативу разом з ЗСУ, Мін'юстом, Міністерством ветеранів - такий всеукраїнський проєкт. Завдяки цьому проєкту, тисячі бійців мали б відвідувати й працювати в наукових експедиціях, археологічних, працювати в природних заповідниках і проходити таку реабілітацію», — Олег Погорілець, директор Державного історико-культурного заповідника "Меджибіж".[23]

Передбачається, що окрім заповідника "Меджибіж" до проекту буде долучено також Малієвецький музей.

Особисте життя[ред. | ред. код]

Був одружений. Дружина — Монастирська Жанна Вікторівна працює головним спеціалістом юридичного відділу в Державному бюро розслідувань. Виховували двох синів — Павла та Михайла[24].

Володів українською, англійською та російською мовами.

Цікавився індійською філософією[22]. В 2010 році разом з дружиною відвідав Індію.

Своїми захопленнями Монастирський називав водні та лісові походи і відпочинок в лісі біля річки, а також творчість Володимира Висоцького[25].

Загибель та похорон[ред. | ред. код]

Загинув вранці 18 січня 2023 року на 43-му році життя унаслідок авіакатастрофи гвинтокрила ДСНС у місті Бровари Київської області[26]. Похований 21 січня 2023 року на Байковому кладовищі у Києві (ділянка № 42а)[27].

Вшанування пам'яті[ред. | ред. код]

 • 11 квітня Кабінет Міністрів заснував стипендію МВС імені Монастирського для курсантів випускних курсів вищих навчальних закладів у розмірі 50 тис. грн.[28]
 • На фасаді будівлі навчального корпусу № 1 Університету управління та права ім. Л. Юзькова було відкрито меморіальну дошку. Саме у цьому приміщенні навчався Денис Монастирський, тут тривалий час була розташована кафедра теорії та історії держави і права, на якій він працював, також тут розташована науково-дослідна частина, один із відділів якої він очолював.[29]
 • На вшанування пам’яті в Університеті управління та права ім. Л. Юзькова буде запроваджена студентська премія імені Дениса Монастирського. Вона виплачуватиметься студентам денної форми спеціальності “право”, які за підсумками навчальної успішності, наукової, громадської та організаційної роботи займуть перше місце у рейтинговому оцінюванні.[29]
 • Після річниці з дня загибелі Монастирського в Університеті управління та права ім. Л. Юзькова заплановано провести науково-практичну конференцію, де тематичними напрямками буде сфера його наукових інтересів та сфера практичної діяльності.[29]
 • 5 червня 2023 року у застосунку "Київ Цифровий" розпочалося обговорення щодо перейменування трьох об'єктів у місті. Серед них — пропозиція щодо перейменування провулку Виноградного на честь Дениса Монастирського.[30] Ініціативу підтримало Міністерство внутрішніх справ.[31]

Нагороди[ред. | ред. код]

 • Орден «За заслуги» III ст. (23 серпня 2022) — за значні заслуги у зміцненні української державності, мужність і самовідданість, виявлені у захисті суверенітету та територіальної цілісності України, вагомий особистий внесок у розвиток різних сфер суспільного життя, відстоювання національних інтересів нашої держави, сумлінне виконання професійного обов'язку[32].

Наукові публікації[ред. | ред. код]

 • Монастирський, Д. А. Проблемні аспекти розуміння демократії в сучасному суспільстві. Держава і права: Зб. наук. праць. Юридичні і політичні науки (2002): 485—488.
 • Монастирський, Д. А. Історичні витоки сучасного розуміння закону в Україні. Вісник Хмельницького інституту регіонального управління та права 1-2 (2004): 36-44.
 • Монастирський Д. А. Поняття та природа стабільності закону / Д. А. Монастирський // Унів. наук. зап. / Хмельниц. ун-т упр. та права. — Хмельницький, 2005. — № 1/2.
 • Монастирський Д. А. Концептуальний підхід до нормотворчості як елемент стабільності системи нормативно-правових актів. Університетські наукові записки, 2005, № 4(16)
 • Монастирський, Д. А. Забезпечення стабільності закону у законотворчості. Бюлетень Міністерства юстиції України 2 (2006): 95-101.
 • Монастирський Д. А. Стабільність закону: поняття, сутність та фактори забезпечення: дис. … канд. юрид. наук : 12.00.01 / Д. А. Монастирський ; НАН України, Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького. — К., 2008.
 • Правове письмо: [навч. посіб.] / В. А. Ватрас, Д. А. Монастирський, В. Г. Рогожа та ін. ; за ред. Р. О. Стефанчука. — К. : Алерта ; ЦУЛ, 2011. — 148 с.
 • Монастирський Д. А. Вплив на законодавчий процес правової та організаційної культури народних депутатів України. Університетські наукові записки, 2012, № 1(41)

Автор (співавтор) 25 наукових публікацій, трьох навчальних посібників («Нормотворчість в юридичних клініках», «Правознавство» і «Правове письмо»), а також близько 70 проєктів законів України, поданих у Верховну Раду[33].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Монастирський Денис Анатолійович. www.cvk.gov.ua/. Архів оригіналу за 25 червня 2019. Процитовано 21 липня 2019. 
 2. Монастирський Денис Анатолійович (укр.). КМУ. Архів оригіналу за 17 липня 2021. Процитовано 17 липня 2021. 
 3. Ірина Балачук (16 липня 2021). Монастирський став новим міністром внутрішніх справ (укр.). Українська Правда. Архів оригіналу за 16 липня 2021. Процитовано 17 липня 2021. 
 4. Список депутатів від партії «Слуга Народу» [Архівовано 8 серпня 2019 у Wayback Machine.] sluga-narodu.com
 5. Остаточні зміни: підготовча група визначила склад усіх комітетів Ради [Архівовано 6 вересня 2019 у Wayback Machine.] Укрінформ (28.08.2019)
 6. Указ Президента України №-298/2021 від 16.7.2021. Архів оригіналу за 16 липня 2021. Процитовано 16 липня 2021. 
 7. Голова ФСТ «Динамо» України. Архів оригіналу за 17 листопада 2022. Процитовано 17 листопада 2022. 
 8. Внаслідок падіння гелікоптера в Броварах загинуло керівництво МВС - Мілітарний. web.archive.org. 18 січня 2023. Архів оригіналу за 18 січня 2023. Процитовано 18 січня 2023. 
 9. У Броварах загинуло керівництво МВС: міністр Денис Монастирський, його заступник і державний секретар. LB.ua. Процитовано 18 січня 2023. 
 10. а б в Zaxid.net. Зеленський запропонував кандидатуру Дениса Монастирського на посаду голови МВС. ZAXID.NET (укр.). Процитовано 20 січня 2023. 
 11. Денис Монастирський - новий міністр внутрішніх справ. Що про нього відомо?. BBC News Україна (укр.). Процитовано 20 січня 2023. 
 12. Відбулося представлення нового очільника Міністерства внутрішніх справ [Архівовано 30 липня 2021 у Wayback Machine.]
 13. Кабінет Міністрів України - Відбулося представлення нового очільника Міністерства внутрішніх справ. www.kmu.gov.ua (ua). Архів оригіналу за 30 липня 2021. Процитовано 30 липня 2021. 
 14. Полонені українці думали, що їдуть на етап чи чергове судилище – Монастирський. www.ukrinform.ua (укр.). Процитовано 20 січня 2023. 
 15. Марія Бойко (16 липня 2021). Очолив МВС замість Авакова: що відомо про "слугу народу" Дениса Монастирського. tsn.ua (укр.). ТСН. Архів оригіналу за 17 липня 2021. Процитовано 17 липня 2021. 
 16. ДОВІДНИК ПРО АВТОРЕФЕРАТИ ВИКОНАНИХ В УКРАЇНІ ЗА 1991–2009 РОКИ ДИСЕРТАЦІЙ НА ЗДОБУТТЯ НАУКОВОГО СТУПЕНЯ ДОКТОРА І КАНДИДАТА ЮРИДИЧНИХ НАУК. Львівський державний університет внутрішніх справ. 2010. Процитовано 20 січня 2023. 
 17. а б в Новини Хмельницького "Є". ye.ua (укр.). 14 липня 2021. Процитовано 20 січня 2023. 
 18. rebe (15 липня 2021). Хмельничанин Денис Монастирський — ймовірний новий Міністр МВС. BOGDAN NEWS (укр.). Процитовано 20 січня 2023. 
 19. Новини Хмельницького "Є". ye.ua (укр.). 27 квітня 2015. Процитовано 20 січня 2023. 
 20. На Хмельниччині волонтери дарують фортецям і палацам друге життя - vsim.ua. vsim.ua (укр.). Процитовано 20 січня 2023. 
 21. Новини Хмельницького "Є". ye.ua (укр.). 22 вересня 2014. Процитовано 20 січня 2023. 
 22. а б в Шевчук, Катерина (18 січня 2023). "Реставрував фортецю і захоплювався індійською філософією". Спогади хмельничан про главу МВС Дениса Монастирського. Процитовано 20 січня 2023. 
 23. а б На Хмельниччині створюють центр реабілітації для військових. podrobnosti. 16 травня 2023. Процитовано 22 травня 2023. 
 24. Денис Монастирський - біографія, новини, особисте життя, фото та контакти | СЬОГОДНІ. www.segodnya.ua (укр.). Процитовано 20 січня 2023. 
 25. Загинув Денис Монастирський: чим запам'ятався політик на посаді глави МВС. www.unian.ua (укр.). Процитовано 20 січня 2023. 
 26. Трагедія у Броварах. У місті впав гелікоптер ДСНС,о 08:10год. Серед 16 загиблих — двоє дітей, голова МВС Монастирський і його заступник — онлайн. nv.ua (укр.). Процитовано 18 січня 2023. 
 27. Пролунав останній гімн: на Байковому кладовищі у Києві попрощалися із загиблим керівництвом МВС (відео). 21.01.2023, 17:52
 28. 76% киян підтримали перейменування провулка на честь загиблого міністра внутрішніх справ Монастирського. Інтерфакс-Україна (укр.). Процитовано 27 червня 2023. 
 29. а б в Пам'ять Дениса Монастирського вшанували у Хмельницькому. XМ-ІНСАЙД (укр.). Процитовано 12 червня 2023. 
 30. У комісії Київради пояснили, чому перейменовувати Виноградний провулок на честь Монастирського погана ідея. tvoemisto.tv. Процитовано 12 червня 2023. 
 31. МВС просить перейменувати одну з вулиць Києва на честь Монастирського. gordonua.com. 12 червня 2023. Процитовано 12 червня 2023. 
 32. Указ Президента України від 23 серпня 2022 року № 593/2022 «Про відзначення державними нагородами України з нагоди Дня Незалежності України»
 33. Монастырский Денис (російською). 18 січня 2023. Процитовано 20 січня 2023.