Монгольські вторгнення до Кореї

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Монгольські вторгнення до Кореї
Монгольські завоювання
Дата: 1231, 1232, 1235–1239, 1251, 1254, 1255, 1257
Місце: Корейський півострів
Результат: Капітуляція династії Корьо в 1259 році
Сторони
Монгольська імперія Корьо
Командувачі
Угедей,
Мунке,
Сартана †
Чве Ву,
Конмін

Монгольські вторгнення до Кореї — серія військових кампаній Монгольської імперії проти Кореї, в ті часи відомої як Корьо в період з 1231 по 1259 роки. Всього було шість основних навал, які завдали значної шкоди країні. В результаті Корея стала данником монгольської династії Юань на наступні 80 років.

Перші кампанії[ред. | ред. код]

Історія Кореї
Korea unified vertical.svg
Доісторична Корея
Кочосон, Чінгук
Ранні королівства
Пуйо, Окчо, Тон'є, Самхан, Конфедерація Кая
Три королівства
Когурьо, Пекче, Сілла
Об'єднане Сілла , Пархе
Пізні три королівства
Корьо: Кіданьські війни, Монгольські вторгнення
Чосон: Імджинська війна
Корейська імперія
Генерал-резиденти
Під контролем Японії:
Генерал-губернатори, Тимчасовий уряд
Розділена Корея:
Корейська війна, Північна, Південна Корея
Хронологія, Військова історія, Список монархів

Портал «Корея»

Король Коджон (правив з 1213 по 1259) був двадцять третім правителем Корьо. В 1225 році Монгольська імперія зажадала з Корьо данину, але отримала відмову, а монгольський посол Чу Ку Ю був убитий.

У 1231 році хан Угедей почав вторгнення в Корьо, що було частиною монгольських операцій із захоплення північних китайських територій. Монголи дійшли до Чхунджу в центральній частині Корейського півострова, проте після декількох боїв наступ було зупинено.

У 1232 році, зважаючи на монгольську небезпеку, королівський двір Корьо переїхав із Сондо на острів Канхвадо в затоці Кенгі і приступив до будівництва оборонних споруд.

Монголи негайно почали другу атаку. Вони дійшли до півдня Корейського півострова, проте Канхвадо їм захопити не вдалося, а після битви у Кванджу монгольській армії знову довелося відступити. Лідер монголів, Сартана (撒 禮 塔), був убитий буддистським ченцем недалеко від міста Йон'ін.

Третя кампанія[ред. | ред. код]

В 1235 році монголи почали новий похід на Корьо, спустошивши провінції Кьонсандо і Чолладо. Опір був затятим, король серйозно зміцнив свій замок на острові Канхвадо, однак армія Корьо не могла впоратися з завойовниками. В 1236 році Коджон підписав указ про відродження Трипітака Кореана, зруйнованої під час навали 1232 року. Цю колекцію буддистських текстів вирізали протягом 15 років на 81 000 дерев'яних блоків і вона збереглася до наших днів.

В 1238 році Корьо здалося і запросило перемир'я. Монголи відступили в обмін на угоду про те, що Корьо пошле до Монголії королівську сім'ю як заручників. Однак Корьо послало підставних людей замість членів королівської родини. Розкривши підміну, монголи почали наполягати на забороні корейським кораблям виходити в море і на арешті і страті діячів антимонгольського руху. Корьо довелося послати до Монголії одну з принцес і десять дітей знаті. Інші вимоги були відхилені.

Четверта і п'ята кампанії[ред. | ред. код]

В 1247 році монголи почали четверту кампанію проти Корі, наполягаючи на поверненні столиці в Сондо. Зі смертю хана Куюка в 1248 році монголи знову відступили.

До 1251, року, коли на престол зійшов хан Мунке, монголи повторювали свої вимоги. Після відмов Корьо, вони почали нову велику кампанію в 1253 році. Коджон нарешті погодився перенести столицю назад і послав одного зі своїх синів, принца Ангейонгона (安慶公) в Монголію як заручника, після чого монголи відступили.

Шоста кампанія і мирний договір[ред. | ред. код]

Дізнавшись про те, що більша частина корейської знаті залишилася на Канхвадо, монголи почали новий похід на Корьо. Між 1253 і 1258 роком вони провели серію атак проти Кореї.

Після серії боїв монголи оточили Канхвадо і в грудні 1258 року Корьо нарешті здалося.

Наслідки[ред. | ред. код]

Боротьба всередині королівського двору тривала до миру з монголами в 1270 році. Деякі з воєначальників, які відмовилися підкоритися очолили Повстання Самбйольчхо (1270 — 1273) і захищали острови на південному узбережжі Корейського півострова. Самбйольчхо були особистими військовими підрозділами сім'ї Чхве, яка мала реальну владу в країні.

Починаючи з царювання короля Вонджона протягом близько 80 років, Корея була данником монгольської династії Юань. Династія Корьо страждала від монгольського ярма доти поки король Конмін не витиснув монголів з країни в 1350 році.

Посилання[ред. | ред. код]