Монс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Монс
Mons
—  Муніципалітет  —
Центральна площа Монса
Центральна площа Монса
Центральна площа Монса
Прапор
Прапор
Герб Монс }}}
Герб
Координати: 50°27′ пн. ш. 3°57′ сх. д. / 50.450° пн. ш. 3.950° сх. д. / 50.450; 3.950
Країна Бельгія
Регіон Валлонія
Провінція Ено
Площа
 - Повна 146,56 км²
Населення
 - Усього 91 221
 - Густота 622,4/км²
Часовий пояс CET (UTC+1)
 - Літній час CEST (UTC+2)
Поштові коди 7000-7034
Телефонний код(и) 065
Вебсайт: www.mons.be
Розташування Монс
Розташування муніципалітету на мапі провінції Ено
Розташування муніципалітету на мапі провінції Ено
Монс. Карта розташування: Бельгія
Монс
Монс
Розташування муніципалітету на мапі Бельгії
Мапа

Монс (фр. Mons фр.[mɔ̃s] ( прослухати); нім. та нід. Bergen, нід. вимова: [ˈbɛrɣə(n)] ( прослухати); валл. та пік. Mont) — місто у Валлонії, Бельгія, адміністративний центр провінції Ено. Населення міста — 91 тис. мешканців. Культурна столиця Європи 2015 року; є одним із найменших міст, що отримували цей статус[1].

Історія

[ред. | ред. код]

Монс був заснований в 7 сторіччі. Він розташований у французькомовному регіоні Бельгії — Валлонії - у 65 кілометрах на північний захід від Брюсселя та є адміністративним центром провінції Ено. Назва міста походить від лат. montes — гора, пагорб. І це не випадковість: Монс з усіх боків прикрашають мальовничі пагорби. Аналогічно називався й римський військовий табір, свого часу встановлений на цьому місці Юлієм Цезарем. Цей табір і започаткував майбутнє місто.

Головна роль в становленні Монса належить абатисі Вальдетруді — дочці одного з придворних короля франків Хлотара II. Вона заснувала тут монастир і залишалася його ігуменею до самої смерті. Зрештою Вальдетруду, яку вважали заступницею Монса, було канонізовано. Пам'ять про неї живе й досі: щороку під час карнавалу, який знаменує початок передвеликоднього посту, на честь заступниці міста відбувається урочиста процесія.

Готичний собор Святої Вальдетруди, побудований в 1686 році на честь пам'яті про заступницю Монса, розташований у самому центрі міста та є сьогодні однією з його головних пам'яток. Так само як і єдина в Бельгії дзвіниця в стилі бароко кінця 17 століття (бефруа), яка перебуває під охороною ЮНЕСКО, а також міська ратуша 15 сторіччя, Валансьєнська башта, побудована у 14 сторіччі, Іспанський дім з червоної цегли 16 сторіччя, будівля масонської ложі (кінець 19 сторіччя), каземати (19 сторіччя).

Мініатюрний Монс є великим транспортним вузлом та економічним центром, де працюють підприємства коксохімічної, легкої, склокерамічної, цементної та харчової промисловості.

Культурне життя тут також дуже активне. У місті є свій університет, консерваторія та безліч цікавих музеїв, серед яких — музей образотворчих мистецтв, музей декоративного мистецтва Франсуа Дюсберга, музеї військової та природничої історії, космонавтики, годинників, кераміки. На околицях Монсу розташований будинок-музей Ван Гога, де художник прожив один рік на початку своєї творчості.

Культурна столиця Європи 2015

[ред. | ред. код]

Монс став одним із двох міст (разом із чеським Пльзенем), які отримали статус культурної столиці Європи 2015. Культурна програма об'єднала близько 300 заходів. Серед них, зокрема, 20 великих виставок.

Центральним заходом стала масштабна експозиція, присвячена ранній творчості нідерландського експресіоніста Вінсента Ван Гога, який жив неподалік від Монса наприкінці 1870-х років та створив низку робіт із зображенням місцевих краєвидів. На виставці, яка відкрилась 25 січня, було представлено близько 70 картин та ескізів майстра.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Наталія Королева, Тетяна Вєжис (07.01.2015). Культурна столиця 2015: Маленький Монс готується до великого свята. dw.com/. Deutsche Welle. Архів оригіналу за 8 березня 2022. Процитовано 04.09.2015.