Моравська зірка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Моравська зірка - об'ємна модель

Моравська (гернгутська) зірка (нім. Herrnhuter Stern, англ. Moravian star) - популярна ​​різдвяна прикраса в країнах Заходу, симетрична об'ємна багатопроменева зірка, що символізує Вифлеємську зірку. Моравські зірки відомі з першої половини XIX століття і отримали свою назву від релігійної громади моравських братів, чи гернгутерів, в якій вперше було виготовлено таку прикрасу.

Історія[ред. | ред. код]

Перша моравська зірка була виготовлена ​​в 30-ті роки XIX століття в школі для хлопчиків в Ніскі (Саксонія), знаходиться у віданні моравської церкви. Відомо, що зірка, що мала 110 променів, була виготовлена ​​до 50-річчя школи, і легенда приписує її створення вчителю математики, який з її допомогою намагався ілюструвати геометричні принципи для своїх учнів. Зірка представляла собою багатогранник, до кожної грані якого була приклеєна піраміда [1]. Наступне свідоцтво про моравську зірку в Німеччині датується 1887 роком, коли вона з'явилася в інтернаті для хлопчиків в Будишині (також в Саксонії). Зібравші її учителя вивісили її в школі в дні Адвента [1] (є також вказівки, що вже в 1842 році моравські зірки прикрашали різдвяну ялинку в Вільямсбург [en], штат Вірджинія [2]). У 90-ті роки XIX століття було вперше налагоджено комерційне виробництво і продаж моравських зірок. Першим виробником став власник книгарні в Гернгуті Гендрік Пітер Вербеке, який розробив ставший традиційним дизайн 25-променевої зірки, а в 1925 році запатентував порожнисту модель [3]. Перші зірки висвітлювалися зсередини лампами на рапаковій олії, яку пізніше змінив гас, а ще пізніше - електричні лампи [1].

До початку XX століття тендітні паперові зірки були витіснені більш міцними виробами із сталевих листів і рейок, або з паперу на металевому каркасі. З'явилися розбірні моделі, які переживали період від Різдва до Різдва в складеному вигляді. Прикраса спочатку поширювалося в громадах моравських братів і з 1925 року вивішувалося на Адвент в їх церквах, але потім вийшла за межі цієї групи населення, отримавши свою сучасну назву.

Коли Перша світова війна перервала виробництво оригінальних гернгутськіх зірок, їх стала поставляти американським гернгутерам майстерня в Уїнстон-Сейлемі (Північна Кароліна) - місті, заснованому прихожанами моравської церкви. Широкій американській публіці моравська зірка стала відома після того, як в 1924 році письменниця Вініфрід Кіркланд розповіла про свій візит в Вінстон-Сейлем під час зимових свят у книзі «Зірка ще сяє» [4]. В 1968 році було знову налагоджено виробництво моравських зірок у самому Гернгуті, звідки по всьому світу розійшлося близько півтора мільйонів примірників [1].

Культурне значення[ред. | ред. код]

Моравська зірка в процесі складання
Моравські зірки в Дрездені

Моравські зірки зберігають своє значення як символ моравської релігійної громади. Зірки традиційно вивішують у першу неділю Адвенту і знімають після 6 січня - дати свята Богоявлення в західних християнських конгрегаціях [2]. У Уїнстон-Сейлемі десятиметрова алюмінієва моравська зірка вагою в півтори тонни - мабуть, одна з найбільших за всю історію їх існування, - прикрашає північну вежу медичного центру місцевого університету[en] [5].

В даний час власником прав на назву і форму є фірма Herrnhuter Sterne GmbH в Німеччині [6], заснована в 1991 році під егідою моравської церкви [3]. Однак традиція виготовлення саморобних зірок досі жива в школах-інтернатах, де вона є одним з популярних серед дітей занять напередодні Різдва [1].

Хоча число променів моравської зірки може становити від 16 до 110, зірка класичного дизайну оснащена 25 променями, 17 з яких в перетині утворюють чотирикутник, а інші вісім - трикутник. Випускаються червоні і жовті зірки, а також зірки традиційних різдвяних кольорів [7].


Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в г д Der Herrnhuter Stern. Jadu. de. Процитовано 2013-12-18. 
  2. а б Amy Leiser. (December 2008). History of the Moravian Star. Архів оригіналу за 2013-12-19. Процитовано 2013-12-18.  Проігноровано невідомий параметр |Publisher= (можливо, |publisher=?) (довідка)
  3. а б Manufaktur. Die Herrnhuter Sterne GmbH. Архів [http : //www.herrnhuter-sterne.de/firma/manufaktur.html оригіналу] за 2013-12-19. Процитовано 2013-12-18. 
  4. Bishop AW Schattschneider (November 10, 1966). The Moravian Star. Архів ID = 116 оригіналу за 2013-11-05. Процитовано 2013-12-18. 
  5. Bonnie Davis. (Novenber 30, 2009). http://www.wakehealth.edu/news-releases/2009/wake_forest_university_baptist_medical_center_to_hold_annual_star_lighting_service.htm. Процитовано 2013-12-18.  Проігноровано невідомий параметр |Publisher= (можливо, |publisher=?) (довідка); Проігноровано невідомий параметр |Title= (можливо, |title=?) (довідка); Пропущений або порожній |title= (довідка)
  6. [https: //register.dpma.de/DPMAregister/marke/registerhabm? AKZ = 007328479 Trefferlisteneintrag 1 / 0, Auskunft zu einer Gemeinschaftsmarke. Nummer der Marke: 007328479]. Deutsches Patent- und Markenamt. Процитовано 2013-12-18. 
  7. Products. Die Herrnhuter Sterne GmbH. Архів [http: //www.herrnhuter-sterne.de/en/products.html оригіналу] за 2012-12-28. Процитовано 2013-12-18. 

Посилання[ред. | ред. код]