Мормонізм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Перше видіння — Бог й Ісус Христос являються молодому Джозефу Сміту в 1820 році

Мормоні́зм — назва релігійної течії, що виникла в результаті розповсюдження і розвитку Церкви Ісуса Христа Святих останніх днів (ЦІХСОД), створеної на початку XIX століття Джозефом Смітом. Згідно з мормонською традицією, Джозеф Сміт-молодший переклав Книгу Мормона у 1827 році з золотих пластин, знайдених ним на горі Кумора. Переважна більшість мормонських деномінацій знає про інші одкровення, які були узагальнені у Священному Писанні Доктрина і заповіти[en].

У 1830 році Сміт заснував першу мормонську релігійну громаду Церква Христа [en]. Вона дала початок Громаді Христа, яка сьогодні є другою за чисельністю мормонською церквою, що налічує близько 250 000 членів[1]. Церква була визнана у 1880 році правонаступницею первісної Церкви Христа і тому володіє найстарішим храмом — мормони називають свої центральні осередки «храмами» — і більшістю документів зі спадщини Джозефа Сміта-молодшого.

Найбільшою мормонською церквою з 16,5 мільйонами членів (станом на вересень 2021 року)[2] є Церква Ісуса Христа Святих Останніх Днів, яка існує з 1838 року[3]. Найчастіше на неї посилаються, коли згадують мормонів, хоча станом на 2018 рік вона більше не бажає так називатися.[4][4]

Назва[ред. | ред. код]

Назва «мормонізм» походить від імені Мормона — пророка-літописця, який, за словами послідовників, узагальнив численні записи про народи, що населяли американські континенти в давнину. Книга Мормона, за власним свідченням Джозефа Сміта, спочатку мала бути записана версією дав.-єгипетської мови, невідомою сучасній науці. Згодом, як стверджують віруючі цієї конфесії через одкровення, вона була перекладена на англійську мову Джозефом Смітом. Книга Мормона вперше з'явилася друком у березні 1830 року.

Вчення мормонів[ред. | ред. код]

Наріжним каменем богослів'я мормонів є вчення про «відновлення», згідно з яким незабаром після смерті перших апостолів Христа справжнє християнство зникло. Тільки через багато сторіч, у 1820 році, Бог нібито обрав Джозефа Сміта, щоб через нього відновити церковну організацію. Після смерті Сміта роль лідера мормонів по черзі успадковували ще п'ятнадцять президентів церкви СОД.

Основні положення віровчення мормонів записані в тринадцятьох «символах віри». Слід зазначити, що цей документ не дає повного уявлення про вірування мормонів, і багато характерних навчань СОД у нього не включені.

Священне писання[ред. | ред. код]

 1. Тексти, які Церква СОД визнає як Священне Писання, називаються «зразковими роботами».
 2. Біблія визнається Божим Словом настільки, наскільки вона правильно перекладена (8-й Символ Віри).

Стверджується, що текст Біблії був перекручений недбайливими й зловмисними перекладачами й переписувачами, і ранні мормони навіть сумнівалися, «чи зберігся хоча б один вірш Біблії в такому вигляді, щоб сьогодні мати той же зміст, що й оригінал»"[5]. Мормони приймають англійський Переклад Короля Якова 1611 з посиланнями з Перекладу Біблії Джозефа Сміта. (наступний під сумнівом: У той же час, ЦІХСОД відкидає «Натхненний переклад» Біблії, зроблений самим Джозефом Смітом у 1833 році[6]. Єдиним офіційно прийнятим до використання Церквою (але однаково перекрученим) уважається англійський Переклад Короля Якова 1611 р.[7]) Скоріш за все, самі мормони не дуже сильно використовують переклад, зроблений Смітом через те, що його погляди не були ще остаточно сформовані, і використання цього перекладу було б проблематичним.

 1. Книга Мормона зветься «єдино правильною книгою на землі». Вважається, що за допомогою цієї книги «людина може наблизитися до Бога більш, ніж за допомогою будь-якої іншої книги»[8]. Віра в істинність Книги Мормона для мормонів є необхідною умовою спасіння й ґрунтується не стільки на розумних фактах, скільки на надприродних «свідченнях», які носять суб'єктивний характер.
 2. «Дорогоцінна перлина» і «Учення і Завіти» суть також слова Бога.
 3. Будь-яке одкровення або офіційна заява, що виходить із вуст пророка-президента церкви, також є частиною віровчення й іноді включається в категорію священних текстів[9]. «Навчання й завіти» містять безліч подібного роду одкровень сучасних пророків.
Головний храм Церкви Ісуса Христа Святих останніх днів у Солт-Лейк-Сіті

Мормонська теологія[ред. | ред. код]

Деякі християнські конфесії не вважають мормонів християнами. Вчення мормонів про Бога суттєво відрізняється від загальноприйнятого християнського.

Бог, наш Небесний Батько[ред. | ред. код]

 1. «Ісус учив, що Бог — „Отче наш, сущий на небесах“ (Від Матвія 6:9). Ми називаємо Бога Небесним Батьком тому, що Він Батько наших духів.
 2. Я ваш Батько, Бог знає й любить вас особисто. Він прагне, щоб ви знайшли радість у цьому житті й повернулися до Нього, щоб жити з Ним, коли це життя закінчиться.
 3. Він підготував план, щоб допомогти вам у цьому. Це план спасіння (порятунку), план щастя. Він дає можливість знайти мир у цьому житті й життя вічне у світі прийдешньому.»[10]
 4. Християнське вчення про Трійцю апостол СОД Брюс Мак-Конки назвав першою із семи найбільших єресей християнства[11]. У навчанні самих мормонів Бог Отець, Ісус і Святий Дух зображуються як три різні Божественні істоти (троє Богів), що мають різну природу й об'єднаних лише у своєму намірі[12]. При цьому мормони не визнають звинувачень у багатобожжі (троєбіжжі) на тій підставі, що вони, віруючи в існування багатьох Богів, поклоняються одному лише Батькові — Елогіму[13].
 5. Бог Отець й Ісус Христос мають матеріальні, відчутні тіла «із плоті й костей»[14].
 6. Бог Отець, Елогім, колись був звичайною людиною на іншій планеті, створеній одним з мільярдів богів, що існують у всесвіті. Як і ми, Він пройшов через школу земного життя (грішив, каявся й вчився робити правильні вибори), а після смерті в нагороду за слухняність «вічному Євангелію» посів божественність.
 7. На небесах, до створення землі, Елогім і його целестіальна дружина (Небесна Мати) дали життя мільярдам духовних дітей.

Ісус Христос[ред. | ред. код]

 1. Ісус Христос був першим з духовних дітей, породжених Елогімом і його дружиною на небесах. Потім був породжений Люцифер, що згодом став сатаною. Таким чином, Ісус у буквальному значенні є нашим старшим братом.
 2. Ісус Христос — Син Божий.
 3. Він Єдинородний Син Небесного Отця в плоті.
 4. Він наш Іскупитель.
 5. Через Ісуса Христа Небесний Батько запевнив шлях, яким їдучи усі люди можуть стати подібними Йому й повернутися, щоб жити з Ним вічно.
 6. Мормони поклоняються Христу. Він наш приклад і наш Спаситель.
 7. Протягом сорока днів після воскресіння Ісус явився був учням на Американському континенті, виголошуючи їм те ж навчання, що й апостолам-євреям дещо раніше.

«Ісус Христос — Божий Син. Він був Творцем, Він — наш Спаситель, і Він буде нашим Суддею.

Під керівництвом нашого Небесного Батька Ісус Христос створив Землю (Від Івана 1:10; До Євреїв 1:2).

Коли Ісус Христос жив на Землі (приблизно 2000 років тому), Його життя було досконалим. Він навчав словом і прикладом, як повинні жити люди в любові до Бога й ближнього.

Своїм стражданням у Гетсиманськім саду й Своєю смертю на хресті — Спокутувавши таким чиним — Ісус Христос урятував нас від гріхів (1-е Петра 2:21), щоб ми йшли за Ним. Завдяки Спокуті ви можете одержати прощення своїх гріхів, якщо щиро покаєтеся (Book of Mormon, Мосія 26:30.).

Своїм Воскресінням Ісус Христос спас нас від смерті. Завдяки тому, що Він подолав смерть, ми одержимо дарунок воскресіння (Діяння 24:15; 1-е Коринфянам 15:22). Коли життя на цій Землі закінчиться, Ісус Христос буде останнім Суддею (Діяння 17:31; Від Івана 5:21--22; Діяння 10:42).»[15]

Передземне життя, гріхопадіння й війна на небесах[ред. | ред. код]

 1. Згідно з деякими висловленнями мормонських керівників, Елогім не мав влади творити людських духів, оскільки вони вічні й не мають початку. Бог лише наділяв цих духів духовними тілами[16].
 2. Однак, згідно з навчанням мормонів, люди не могли розвиватися й ставати богами в домі своїх Небесних Батьків, тому Бог створив землю, де люди повинні були зазнати випробувань і, використовуючи своє право вільного вибору, досягти спасіння (порятунку) й божественності.
 3. Враховуючи все сказане, гріхопадіння Адама було не стільки злочином, скільки благословенням для людей, оскільки відкрило їм шлях до «вічного прогресу». Як виразився один з керівників мормонів, «Адам впав угору» (Adam fell upwards). У Книзі Мормона також сказано: «Адам упав, щоб людство могло бути. А людство є, щоб мати радість»[17].
 4. Перед тим, як створити світ, Елогім зібрав «раду Богів», на якій Ісус і Люцифер по черзі представили свої варіанти порятунку людей, які повинні були відпасти від Бога. Боги віддали перевагу варіанту Ісуса. Тоді Люцифер збунтувався й підняв заколот, у який утягнув одну третину духів. Ісус із іншою третиною духів вступив з ним у битву й здобув перемогу. Духи, що стали прихильниками Люцифера, назавжди позбавлені права посісти людське тіло[18]. Ті духи, які не брали участь у битві, були покарані на землі темним кольором шкіри (тому довгий час темношкірі в Церкві СОД не мали священства). Самі ж доблесні сподвижники Ісуса народилися на землі білими в родинах мормонів.

Спасіння[ред. | ред. код]

 1. Мормони вірять, що благодать спасіння, завдяки смерті Христа, була дарована всьому людству. Однак під «спасінням» тут розуміється всього лише воскресіння в день суду, після чого кожна людина одержить нагороду залежно від зроблених справ[19].Таким чином, благодать є «необхідною, але недостатньою умовою»[20].
 2. Справжнє Спасіння, або піднесення  — це досягнення божественності. Саме в тому, щоб стати Богом, і полягає мета життя мормонів.
 3. Бог буде судити людей «за справами їхніми і бажаннями серця»[21] — залежно від Його рішення кожна людина буде поміщеною в одне із трьох царств:
  • Царство телестіальне
  • Царство террестріальне
  • Царство целестіальне
 4. Тільки ті, хто відверто обрав сатану, а не Бога, будуть присуджені до вічного пекла.
 5. Попри те що люди є спадкоємцями Адама і Єви, які впали, щоб людство могло бути, тільки Адам і Єва будуть відповідати перед Богом за порушення заборони не вкушати заборонений плід. Людина несе відповідальність тільки за свої власні гріхи й повинна каятися.
 6. Водохрещення через занурення у воду для відпущення гріхів, яке доконує носій священства Бога, необхідне для особистого Спасіння.
 7. Немовлята, які вмерли не досягши 8-літнього віку (віку, коли наступає відповідальність за вчинки), врятовані без хрещення. Так само ті, кому вже здійснилося 8 років, але хто через порушення інтелектуального розвитку не може усвідомити свої гріхи й покаятися, врятовані без хрещення.
 8. Для того, щоб одержати вічне життя, людина повинна зберігати віру, каятися й прислухатися до вказівок Бога. Серед додаткових умов для одержання спасіння і возвишення, крім обрядів хрещення і конфірмації, — зодягнення і запечатування (обряди, виконувані під час церемонії церковного одруження).

Посмертне існування[ред. | ред. код]

Мормони, як правило, вірять у те, що дух проходить, як мінімум, чотири щаблі буття.

 1. Передземне існування у вигляді духовних дітей Небесного Батька.
 2. Час випробувань і одержання досвіду на землі поза присутністю Бога (див. Духовна смерть).
 3. В духовному світі духи померлих перебувають до свого воскресіння. Там всі, що вмерли, не одержавши можливості прийняти відновлене Євангеліє при житті, можуть довідатися про нього від тих, хто прийняв його. От чому деякі мормонські організації, зокрема Церква Ісуса Христа Святих останніх днів, практикують хрещення за померлих.
 4. Після воскресіння й страшного суду більшість людей одержать можливість жити в одному з «царств слави» (небесному, террестріальному або телестіальному). Ті, хто свідомо відкинув Бога й кинув Йому виклик, зокрема Сатана, стануть синами погибелі. Вони не одержать місця в одному із царств слави й будуть покарані за те, що пізнавши Бога, все-таки обрали служіння Сатані. Найчастіше про місце їх перебування говориться як про зовнішню пітьму.

Критика[ред. | ред. код]

Через свої переконання мормонську конфесію також критикують й інші церкви, щонайбільше християнські, зокрема через неортодоксальність. Критика стосується прийнятого канону священних писань, своєрідної системи вірувань, полігамії, дискримінації за кольором шкіри, практики хрещення померлих та інших звичаїв і вірувань. Так багато християнських конфесій відмовляються визнавати мормонізм християнським вченням.

Православна Церква вважає Церкву Ісуса Христа Святих останніх днів «язичницькою сектою», про що докладно написано в підручниках для семінарій[джерело?]. Там же можна знайти погляд інших християнських конфесій на проблему. Зокрема, мормонів критикують через відмову визнавати догмат про Святу Трійцю, із чого роблено висновок, що Отець, Син і Святий Дух, про яких говорять мормони, — це три Боги, що суперечить монотеїстичному принципу багатьох християнських конфесій, вираженому в догматі про Трійцю. І тому, оскільки вищезазначені твердження проти Святої Трійці на Нікейському соборі однозначно визнаються як єресь, і суперечність слову Божому.

Останнім часом критика зосередилася на питаннях історичного ревізіонізму, гомофобії, расизму, сексистської політики, яка згідно з божественною доктриною не повинна практикуватися, а історична автентичність Книги Мормона ставиться під сумнів деякими істориками[22].

Втаємничування та градація знань[ред. | ред. код]

Церкву мормонів також критикують за те, що вона оцінює знання відповідно до стажу та посади в церкві. Одним із прикладів такої градації є доступ до храмів, куди дозволяється входити лише членам з достатнім стажем[23], які відповідають спеціальним вимогам[24]. Якщо людина не відповідає вимогам для отримання храмової рекомендації, вона не дізнається подробиць, значення та перебігу внутрішніх обрядів в офіційному порядку[25]

Іншим прикладом градації знань є внутрішні інструкції, які не надаються членам та зацікавленим особам навіть на запит. Церква виправдовує це тим, що такі посібники не призначені для них[26][27]. Одним з таких посібників є «Президенти колів і єпископи — Посібник 1», який є посібником для єпископів і президентів округів[26]. Серед іншого, посібник містить інструкції щодо проведення співбесід, дисциплінарних стягнень у церкві та інформацію щодо ведення обліку членів церкви[28][29]. Ще одним з посібників, який заборонений не просвітленим, є Посібник президента Місії[30]. Ці книги не видаються в тимчасове користування і не надаються навіть на прохання зацікавленої особи.

Вплив масонства на мормонів[ред. | ред. код]

Джозеф Сміт, Бригам Янґ та інші лідери Церкви належали до нерегулярної масонської ложі в Наву, штат Іллінойс, з 1842 року[31]. Немасонські автори переконані, що він черпав натхнення для своїх храмових обрядів з масонських. Також кілька наступних президентів Церкви Ісуса Христа Святих Останніх Днів були масонами. Мормони часто заперечують масонський вплив, пояснюючи зближення в деяких обрядах їх спільним походженням у богослужінні, що здійснюється в Єрусалимському храмі.

Багатоженність[ред. | ред. код]

Церква Ісуса Христа Святих Останніх Днів стала об'єктом критики з того часу, як була відновлена Джозефом Смітом у 1830 році. Найбільш суперечливою і, по суті, головною причиною вбивства Джозефа Сміта означається саме критика щодо багатоженності. Прихильники багатоженства стверджують, що багатошлюбність (як її називають прихильники) або полігамія (як кажуть критики) є біблійно дозволеною. Під потужним тиском — Юта не була б офіційно прийнята як штат, якщо б практикувалася полігамія — церква офіційно і публічно відмовилася від цієї практики в 1890 році. Незабаром до них приєднався штат Юта. Однак, багатоженство залишається спірним питанням, але більше не практикується членами церкви.

Мормони і християнство[ред. | ред. код]

Мормони сьогодні називають себе християнами, хоча жодна християнська конфесія не визнає їх такими. Їх відмова від фундаментальних християнських догм, таких як тринітаризм, прийняття численних неканонічних писань, і в цілому повне переосмислення християнства, що є наслідком цього, дуже ускладнюють діалог з іншими церквами в доктринальному плані. Мало того, мормонське хрещення вважається недійсним як католиками[32][33], так і протестантськими християнськими групами[34], які вважають мормонізм «фальшивою релігією».

Мормони і політика[ред. | ред. код]

Багато членів Церкви Ісуса Христа Святих Останніх Днів активно займаються політичними справами та виконують громадянські обов'язки. У 12-му пункті Правил віри Святих сказано: «Ми віримо в покору царям, президентам, губернаторам і суддям, а також у слухняність, честь і дотримання законів»[35]. Його племінник, Джозеф Ф. Сміт, який став Президентом Церкви в 1901 році, заохочував молодих людей «прагнути до великих посад, які може запропонувати наша нація».

Для таких членів дуже важливим є дотримання законів своєї країни. Посібник «Вчення Президентів Церкви: Гебер Дж. Грант» закликає «щоб шанобливе ставлення до законів шепотіла кожна американська мати на вухо немовляті, яке ще лежить у неї на колінах; щоб його викладали в школах, коледжах і університетах, щоб його писали в букварях, підручниках і альманахах, щоб його проповідували в церквах, проголошували в залах засідань законодавчих органів і застосовували в судах». Гебер, апостол Церкви Ісуса Христа, вчив, що «конституція Сполучених Штатів була натхненна Богом».

Російсько-українська війна[ред. | ред. код]

Внаслідок повномасштабного вторгнення Російської Федерації на територію Україна ЦІХСОД відкликала місіонерську місію заявивши:

«Такий крок був зроблений з міркувань безпеки на тлі того, що деякі закордонні посольства в Україні вирішили евакуювати сім'ї своїх дипломатів з України»[36]

Поширення вірування[ред. | ред. код]

Церква Ісуса Христа Святих Останніх Днів приділяє велику увагу справі місіонерства. Коли чоловіки досягають 18-річного віку, їх заохочують служити на місії; жінки, з іншого боку, можуть вступати на служіння, коли їм виповнюється 19 років. Літні подружні пари можуть вирішити служити вдвох. Чоловіки служать протягом двох років,[37] тоді як жінки та старші подружні пари служать протягом 18 місяців. Щоб стати місіонером, людина повинна жити за принципами Церкви, що включає в себе слідування Слову Премудрості і закону моральної чистоти. Місіонери фінансують місії з власних коштів, а церковні лідери вирішують, куди направляти волонтерів[38]. Більшість місій передбачає проголошення істин віри, але деякі місіонери покликані брати участь у гуманітарних акціях або працювати в якості гідів у важливих для церковної історії місцях. Літні пари зазвичай покликані служити в церковних офісах або відвідувати неактивних членів Церкви.

Мормони в художній літературі[ред. | ред. код]

Роман сера Артура Конан Дойля «Етюд у червоному» з Шерлоком Холмсом у головній ролі розповідає про злочин, що стався у мормонській громаді штату Юта, та містить критичні зауваження автора щодо атмосфери, яка, судячи з наведеного опису, панувала там у 1847 році, зокрема, через полігамію та переслідування або цензуру не-мормонів. Роман, який, як відомо, є першим літературним твором, в якому з'являється Шерлок Холмс, був заборонений зі списку шкільного читання для 11-12-річних дітей у школі, якою керують мормони, на підставі того, що він містить «релігійні упередження» проти останніх.[39]

Література[ред. | ред. код]

Англійською[ред. | ред. код]

 • Sydney E. Ahlstrom «A Religious History of the American People».
 • Richard Lyman Bushman «Joseph Smith: Rough Stone Rolling».
 • Fawn M. Brodie «No Man Knows My History: The Life of Joseph Smith the Mormon Prophet».
 • John Sorenson «An Ancient American Setting for the Book of Mormon».
 • Beckwith Francis J. et al. The New Mormon Challenge. — Grand Rapids, MI: Zondervan, 2002. 536 c. ISBN 0-310-23194-9
 • Abanes Richard. One Nation Under Gods: A History of the Mormon Church. — NY: Four Walls Eight Windows, 2002. ISBN 1-56858-219-6
 • Ostling Richard N., Ostling Joan K. Mormon America: The Power and the Promise. — HarperSanFrancisco, 1999. ISBN 0-06-066372-3

Польською[ред. | ред. код]

 • Artur Wójtowicz, Bóg Mormonów, wyd. WAM, Kraków 2003 — krytyka wyznania z pozycji teologii katolickiej.
 • Artur Wójtowicz, Wpływy filozoficzo-religijno-kulturowe na powstanie Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Źródła poglądów, symboliki i rytuałów w Mormonizmie, wyd. Wolumen, Bytom 2018 — rozprawa doktorska z zakresu religioznawstwa.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Загальна конфесійна інформація. Архів оригіналу за 8 лютого 2022. Процитовано 28 жовтня 2022.
 2. Statistics and Church Facts | Total Church Membership. newsroom.churchofjesuschrist.org (англ.). Процитовано 28 жовтня 2022.
 3. Roger D. Launius (21 жовтня 2013). Joseph Smith III and the Kirtland Temple Suit (PDF). web.archive.org. Архів оригіналу (PDF) за 21 жовтня 2013. Процитовано 28 жовтня 2022.
 4. а б Church Newsroom - Official Newsroom of the Church of Jesus Christ of Latter-day Saints. newsroom.churchofjesuschrist.org. Процитовано 28 жовтня 2022.
 5. Pratt, Orson. — Divine Authority of the Book of Mormon. — Pp. 45, 47.
 6. Ознайомитися з повним текстом перекладу (на англ. мові) можна тут [Архівовано 24 січня 2021 у Wayback Machine.]
 7. http://www.lightplanet.com/mormons/basic/bible/kjv_eom.htm [Архівовано 15 травня 2008 у Wayback Machine.].)
 8. Основи Євангелія. — Церква Ісуса Христа Святих останніх днів, 1997. — С. 53.
 9. Основи Євангелія. — 1997 — с. 85.
 10. Архівована копія. Архів оригіналу за 31 грудня 2005. Процитовано 25 квітня 2022.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
 11. Mcconkie, Bruce R. The Seven Deadly Heresies (промова в університеті BYU 1.06.1980). Архів оригіналу за 01.09.2006. Процитовано 06.05.2008.
 12. Ch. 7. The Holy Ghost // Gospel Principles. Архів оригіналу за 5 липня 2008. Процитовано 27 червня 2008.
 13. Слід підкреслити, що таку систему не можна вважати єдинобожжям. Скоріше, вона є однієї з форм генотеїзму.
 14. Навчання й Завіти 130:22.
 15. Архівована копія. Архів оригіналу за 2 листопада 2018. Процитовано 25 квітня 2022.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
 16. Larson, Stan. — The King Follett Discourse: A Newly Amalgamated Text // Brigham Young University Studies, 18 (Winter 1978). — P. 199.
 17. 2 Неф. 2:22-25. Див. також Основи Євангелія — 1997 — с. 31—33.
 18. Основи Євангелія — 1997 — с. 17—19.
 19. McConkie, Bruce. — What Mormons Think of Christ. — P. 28.
 20. Millet, Robert L. — Joseph Smith and Modern Mormonism: Orthodoxy, Neoorthodoxy, Tension, and Tradition // Brigham Young University Studies, 29 (Summer 1989) — P. 63.
 21. Навчання й завіти 137:9.
 22. SKIN COLOR IN MORMON SCRIPTURE AND THEOLOGY (PDF). Архів оригіналу (PDF) за 22 січня 2009. Процитовано 28 жовтня 2022.
 23. Frequently Asked Questions. web.archive.org. 29 серпня 2017. Архів оригіналу за 29 серпня 2017. Процитовано 28 жовтня 2022.
 24. What must I do to be worthy to enter the temple?. web.archive.org. 5 травня 2014. Архів оригіналу за 5 травня 2014. Процитовано 28 жовтня 2022.
 25. Magazines, Shanna Butler Church. How to Talk about the Temple. www.churchofjesuschrist.org (англ.). Процитовано 28 жовтня 2022.
 26. а б LDS Church handbook on social issues available online. The Salt Lake Tribune (амер.). Процитовано 28 жовтня 2022.
 27. Handbook 1: Stake Presidents and Bishops: - Tech Forum. tech.churchofjesuschrist.org. Процитовано 28 жовтня 2022.
 28. Mistahdoom (12 листопада 2011). A thoughtproduct in the life of...: Differences between "Handbook 1: Stake Presidents and Bishops 2010" and 'Handbook 2: Administering the Church". A thoughtproduct in the life of... Процитовано 28 жовтня 2022.
 29. Church Handbook | Mormon No More. web.archive.org. 2 лютого 2018. Архів оригіналу за 2 лютого 2018. Процитовано 28 жовтня 2022.
 30. Saints, Church of Jesus Christ of Latter-day. Mission President's Handbook of Instructions (англ.).
 31. Znani i wybitni masoni. wolnomularstwo.pl (pl-PL) . Процитовано 28 жовтня 2022.
 32. La questione della Validità del Battesimo conferito alla “Chiesa di Gesù Cristo dei santi dell'Ultimo Giorno” - Mons. Luis F. Ladaria, S.I. www.vatican.va. Процитовано 28 жовтня 2022.
 33. Mormone, il tuo Dio è un oriundo. chiesa.espresso.repubblica.it. Процитовано 28 жовтня 2022.
 34. Il Mormonismo è una sètta? In che cosa credono i Mormoni?. GotQuestions.org/Italiano (італ.). Процитовано 28 жовтня 2022.
 35. Перлина великої ціни, Правила віри 1:12
 36. Мормони відкликають місіонерів з України. ФОКУС (укр.). 26 січня 2022. Процитовано 28 жовтня 2022.
 37. Mormoni chcą podbić polskie serca, sumienia i...portfele. naTemat.pl (PL-pl) . Процитовано 28 жовтня 2022.
 38. Żyć jak mormoński misjonarz. "Na misję musimy zarobić sami, z internetu korzystamy tylko godzinę tygodniowo". naTemat.pl (PL-pl) . Процитовано 28 жовтня 2022.
 39. Sherlock Holmes vietato ai mormoni - Corriere della Sera. www.corriere.it. Процитовано 28 жовтня 2022.

Посилання[ред. | ред. код]