Морська піхота

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Корабель на повітряній подушці «Зубр»

Морська піхота — військові підрозділи флоту для дії на суші. Морська піхота має легше озброєння, ніж підрозділи армії, але ефективність дій даного роду військ забезпечується великим арсеналом транспортних засобів. Так, у розпорядженні морської піхоти є десантні кораблі, транспортні літаки і гелікоптери, а також кораблі на повітряній подушці. Транспортні засоби забезпечують маневреність, що дозволяє виконувати як тактичні, так і стратегічні завдання флотського командування. Основною тактикою ведення бойових дій є десантування з метою захоплення і утримання важливих об'єктів і територій.

Також морська піхота бере участь у охороні військово-морських баз, штабів і командування флоту.

Історія[ред.ред. код]

У часи стародавнього світу військово-морське мистецтво майже не розрізняло матросів і солдат на військовому кораблі. Першу спробу відокремити морську піхоту, надавши їй особливого озброєння та завдань було зроблено у часи Першої Пунічної війни. Римські інженери оснастили військові кораблі спеціальними приладами. Це були так звані «ворони» — абордажні містки, забезпечені гострим крюком. При зближенні з ворожим кораблем місток перекидався на його палубу, корабель позбавлявся можливості маневрувати, і римські легіонери, перебігши по містку, могли вступити в бій на палубі ворожого корабля в звичній для себе обстановці, тобто як на суші.

Першість організаії корпусу морської піхоти у Новий час належить іспанському королю Карлу V Га́бсбургу.

Найвідоміші бойові операції[ред.ред. код]

Морська піхота у різних країнах[ред.ред. код]

Австралія[ред.ред. код]

З утворенням ВМС Австралії в 1911 році дві бригади морської піхоти, що почали формуватись у 19 ст були перейменовані в Королівські австралійські військово-морські бригади. На своєму піку в 1915 році вони налічували 2817 солдатів і офіцерів. Військово-морський бригади були розформований в 1920 році, їх військовослужбовці були переведенніі в Королівські австралійський військово-морські сили..

Наразі у складі флоту діє 2-й батальйон, Королівського австралійського полк. Його бійці пройшли перепідготовку, як морський десант в 2014 році. Але, як і раніше будуть називатися, не морська піхота, а легкій піхотний полк.

Спеціальний 1-й Повітряний полк спецпризначення і 2-й полк спецпризначення. Ці підрозділи зберігають здатність функціонувати в разі потреби, як морський десант .

Бразилія[ред.ред. код]

Корпус морської піхоти Бразилії - найстаріше та найбільше військове з'єднання подібного роду у Латинській Америці. Засноване у 1808 р., коли у Бразилію через напад Наполеона на Португалію переїхала королівська родина.

Великобританія[ред.ред. код]

Королівські морські піхотинці були сформовані в 1664 році і входять до військово-морського флоту Великобританії. Базовий крс підготовки включає 32 тижнів для рядового рекрута і 64 тижнів для офіцера новобранця. Вони включають в себе бригаду коммандос (3 Commando Brigade RM ), падрозділи відповідальні за охорону морської ядерної зброї та інші важливі об'єкти, десантні кораблі і катери, кораблі-амфібії, військово-морський спеціальний підрозділ.

Королівські морські піхотинці мають тісні міжнародні зв'язки з союзними військово-морськими силами, зокрема з Корпусом морської піхоти США та Нідерландів.

Їх девіз: "Per Mare, Per Terram", який в перекладі з латини означає "По морю, по суші".

Росія[ред.ред. код]

Морська піхота - рід берегових військ ВМФ Російської Федерації, призначений і спеціально підготовлений для ведення бойових дій в морських десантах, а також для оборони військово-морських баз, важливих ділянок узбережжя і берегових об'єктів.

США[ред.ред. код]

Корпус морської піхоти призначений для швидкого розгортання військ (сил) з моря на суші, демонстрації сили та ведення самостійних активних бойових дій, як на морі, так і на суші, використовуючи міць Військово-морських сил США.

Українські морські піхотинці

Україна[ред.ред. код]

Морська піхота України - два окремих батальйони у складі Військ берегової оборони Військово-морських Сил України.

Посилання[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]