Морська піхота України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Морська піхота Збройних сил України
Беретний знак корпусу морської піхоти
На службі22 лютого 1992 року
Країна Україна
Вид Військово-морські сили
ТипМорська піхота
Штаб Миколаївська область
м. Миколаїв
Гасло«Завжди вірні»
Прапор
Річниці23 травня
Командування
Поточний
командувач
генерал-майор
Дмитро Делятицький
Визначні
командувачі
Михайло Білинський
Знаки розрізнення
Нарукавний знак
КМП нз
КМП нз
Прапор

Медіафайли на Вікісховищі

Морська́ піхо́та Збро́йних сил Украї́ни (абревіатура МП ЗСУ) — являє собою передові сили висадки, що призначений для дій у складі тактичних і оперативно-тактичних десантів, а також оборони пунктів базування ВМС, островів, ділянок узбережжя, портів, аеродромів та інших важливих об'єктів.

Організаційно підпорядковуються командуванню морської піхоти і входить до складу об'єднаних сил швидкого реагування.

Історія

[ред. | ред. код]

Під час Першої світової війни в Чорноморському флоті Російської імперії були сформовані підрозділи морської піхоти, які призначалися для проведення десантної операції на Константинополь (Стамбул).[1] Див. Плани російської десантної операції на Босфорі[ru].

Початок ХХ ст.

[ред. | ред. код]

Народження регулярної української морської піхоти в сучасному розумінні припадає на 1918 рік, а точніше, на час існування Української Держави у формі Гетьманату Павла Скоропадського (29 квітня— 14 грудня 1918 року).

Морський міністр УНР М. І. Білинський і С. O. Шрамченко (у формі 1-го Гуцульского полку морської піхоти), 1919 р.

Колишній генерал Російської Імператорської армії, а нині Гетьман Павло Петрович Скоропадський розумів важливість такого роду військ, як морська піхота, для підвищення потужності збройних сил та обороноздатності держави. Як «Верховний Воєвода Української Армії і Флоту» він у перший же місяць свого перебування при владі звернув увагу на необхідність створення служби морської піхоти, тим більше, що Українська Держава мала дуже протяжну берегову лінію по Чорному і Азовському морях (за винятком Криму). З огляду на це 23 травня 1918 року гетьман Скоропадський видав указ Україні по Морському відомству «Про початок формування бригади морської піхоти у складі трьох полків для несення служби».

Завданням Морської піхоти було несення служби на узбережжі держави та військово-морських фортецях, а також, здійснення десантних операцій. Бригада морської піхоти, відповідно до вищезазначеного указу, ділилася на три частини. Одна з них повинна була виконувати свої обов'язки на території від західного кордону Української Держави до Сичавки, друга — від Сичавки до Станіслава, а третина — від Станіслава до Перекопу. Крім основних завдань, в обов'язки полків морської піхоти входила охорона майна Морського відомства. Цим же указом були призначені командири полків та начальники відділів. На першому ж етапі розгортання бригади, насамперед було розпочато формування трьох батальйонів морської піхоти у кожному з полків.

Початок саме такому складу частин морської піхоти поклав черговий указ Скоропадського по Морському відомству. Відповідно до нього, кадровий склад частин складався з трьох полків, кожен з яких складався з трьох куренів, а курінь вміщав у собі чотири чоти Морської піхоти й одну кулеметну команду. Комендантом (пізніше командиром) 1-го полку Морської піхоти став військовий старшина Іларіон Ісаєвич. Незабаром, указом Скоропадського по Морському відомству (й по Головному Управлінню у справах особливого складу флоту), як згадував капітан-лейтенант Шрамченко: «Його Світлість Ясновельможний Пан Гетьман всієї України, Військ козацьких і Флоту 24 жовтня 1918 в присутності Своїй в місті Києві зволив» підвищити Ісаєвича до звання полковника із затвердженням його на посаді командира 1-го полку Морської піхоти.

Всіма справами морської піхоти, які не входили до повноважень Морського Генерального штабу, відав відділ морської піхоти при Головному штабі Морського Міністерства. З початку створення відділу ним завідував керівник збройних загонів при гетьманському перевороті 29 квітня 1918 року полковник В. Дашкевич-Горбацький, а з 21 липня 1918 року (відповідно до указу гетьмана по Морському відомству) на чолі відділу став полковник Ястржембський. Згодом відділ очолив підполковник Гаврило Никогда.[2]

С. O. Шрамченко і Б. Гловацький, чиновник морської піхоти УДФ, 1919 р.

15 липня 1918 відповідно до указу Скоропадського по Морському відомству для Морської піхоти було встановлено ​​формений одяг піхотного взірця з додаванням чорного канта навколо погонів і якоря на них — золотого для старшин і підстаршин, жовтого для козаків.

Незабаром Морські піхотинці, як і всі Військово-Морські Сили Української Держави, отримали (згідно з гетьманським указом по Морському відомству від 18 липня 1918 року) затверджений Скоропадським новий Військово-морський прапор. Пізніше, в 90-х роках XX століття, цей прапор стане символом Військово-Морських Сил незалежної України.

1 серпня 1918 відповідно до указів Скоропадського по Морському відомству було призначено й оголошено старшинський склад усіх трьох полків морської піхоти, а також призначено особовий склад Управління берегової оборони південно-західного району Чорного моря. Начальником берегової оборони південно-західного району Чорного моря було призначено контр-адмірал Семен Семенович Фабрицький.

Морські піхотинці, як і всі старшини і козаки, складали присягу на вірність Українській Державі (її текст був затверджений відповідним законом від 30 травня 1918 року), а також відповідали перед Законом про військову підсудність, який був затверджений Гетьманом 30 травня 1918 року.

Крім того, як і їхнім колегам з інших родів військ Української Держави, Морським піхотинцям, відповідно до затвердженого Гетьманом 1 серпня 1918 Закону про політично-правове становище службовців Військового відомства, заборонялося «входити до складу і брати участь в будь-яких союзах, гуртках, товариствах, партіях, спілках, комітетах та інших організаціях, що мають політичних характер».

31 серпня 1918 року секретний наказ по Морському відомству визначив повну дислокацію всіх частин оборони Чорного моря та узбережжя південно-західного району. При цьому частини морської піхоти розміщувалися наступним чином:

Одеса :

 • Управління Корпусу морської охорони,
 • Штаб 1-го району морської охорони,
 • Штаб 1-го полку морської піхоти,
 • Штаб 1-го ескадрону морської кавалерії,
 • Телеграфна і телефонна чоти морської піхоти. (Всього близько 300 осіб).
Група морських піхотинців армії УНР, інтернованих в польських таборах, 1919—1920 р.

Миколаїв : Штаб 2-го району морської охорони,

 • 2-й батальйон 2-го полку морської піхоти,
 • 2-й артилерійський дивізіон,
 • Телеграфна і телефонна чоти морської піхоти. (Всього близько 1200 осіб, 8 гармат).

Очаків : 1 батальйон 2-го полку морської піхоти,

 • 1-й артилерійський дивізіон,
 • Штаб 2-го ескадрону морської кавалерії,
 • Півсотня саперів і мотоциклетна команда (Всього близько 800 осіб, 12 гармат).

Херсон : штаб 3-го району морської охорони,

 • Штаб 3-го полку морської піхоти.

Перекоп : штаб 3-го ескадрону морської кавалерії.

У жовтні 1918 року на службу до лав Війська Українського повинні були бути покликані новобранці 1899 року народження, однак, через складні внутрішньо- та зовнішньополітичну ситуації, восени 1918 року набір призовників було відкладено на пізніший час.

3 лютого 1919 року Симон Петлюра видав наказ № 68/32 про заснування Морського полку. Першим його комендантом став полковник Г. Никогда. У березні полк був реорганізований у 1-й Гуцульський полк морської піхоти Дієвої армії УНР, який очолив сотник Омелян Гемпель. Підрозділ комплектувався старшинами, підстаршинами і моряками, переважно вихідцями з Гуцульщини і Наддністрянщини, які служили в австро-угорському флоті на Адріатиці. Набір до його лав розпочався у Вінниці, а згодом у Коломиї. Частини морської піхоти УНР були представлені також двома Наддніпрянськими морськими піхотними полками і бронепотягом «Чорноморець».

Особовий склад Морського полку брав участь у Першому і Другому зимовому походах армії УНР.[3]

1991—2014

[ред. | ред. код]
Перша рота морської піхоти. Спільні з НАТО навчання «Exercise Northern Light 03». 17 вересня 2003 р. Шотландія.

22 лютого 1992 року в Севастополі 880-й батальйон морської піхоти зі складу 810 ОБрМП ЧФ під командуванням майора Віталія Рожманова склав присягу на вірність українському народові. Батальйон був найкращим у складі 810-ї окремої бригади морської піхоти, до якої він входив, за підсумками попереднього 1991 року.[4] Сержанти і матроси, призвані на службу з Російської Федерації, залишилися у складі батальйону і підписали заяви про бажання дослужити термінову службу в українській частині. Існують чутки, що тоді ж Міністр оборони України наказав зарахувати  Окремий батальйон Морської піхоти до складу Збройних Сил України, але підтвердження цьому нема.[джерело?] З інших джерел  відомо, що у 1992 році, на початку січня по всім флотам колишнього СРСР (всі флоти після ГКЧП було віднесено до стратегічних сил СНД) надійшла директива про скорочення по одному батальйону морської піхоти (наприклад в 61 ОбрМП ПФ підлягав скороченню 875 обмп (2 обмп бригади, командир батальйону на час скорочення був майор Остапенко І. В.), тому 880 обмп підлягав скороченню.[джерело?] Не виключено, що для збереження частини  було здійснена спроба приведення її до присяги на вірність Україні, тому, що майже кожен місяць приходили нові тексти присяги РФ для флотів.[виправити стиль]

Командування Чорноморського флоту після доповіді в Москву зробило все, щоб не допустити переходу морських піхотинців під юрисдикцію України (такого і не могло бути, бо таких прецедентів в історії нема, тим паче, що мова йде про дві, на той вже час незалежні держави). Як наслідок — командир батальйону та його заступники були звільнені з посад, батальйон розформований, а особовий склад розподілений в інші військові частини, як і проходить процес скорочення частин. Якби В. Рожманов хотів би служити, то перейшов би до складу ВМС, але він обрав інший шлях.[джерело?]

1 липня 1993 року, після створення Військово-морських сил України, в Севастополі був сформований 27-й окремий батальйон морської піхоти, до якого були зараховані найкращі офіцери Чорноморського флоту, які виявили бажання служити Україні. Вони принесли з собою дух і традиції, властиві лише цьому елітному роду військ.[джерело?]

БТР-80 під час висадки морської піхоти. 2010 р.

Для того, щоб 27-й окремий батальйон морської піхоти якнайшвидше став боєздатною одиницею, особовий склад строкової служби для нього відбирали серед солдатів і сержантів Аеромобільних військ. Було проведено психологічне тестування добровольців, перевірялися фізичні якості кандидатів в морські піхотинці і їх моральні якості, стан військової дисципліни. Високими залишаються вимоги до підбору новобранців для проходження служби в Морській піхоті і сьогодні.

1 вересня 1993 року під Феодосією був сформований 41-й окремий батальйон морської піхоти, а 20 вересня, згідно з директивою начальника Генштабу ЗС України, було сформовано управління 4-ї окремої бригади МП ВМСУ (смт. Краснокам'янка, (Кизилташ, Феодосія-13).

У 1995 році, після прийняття Верховною Радою України ряду законів, які обмежували самоврядування Автономної республіки Крим[5], за сприяння силових відомств РФ[6], на півострові розпочалися масові заворушення, що супроводжувалися вимогами проведення референдуму. На нього планувалося винести питання про прийняття Конституції автономної республіки[7] і подальшого повернення повноважень, раніше гарантованих Конституцією та окремими законами України. Для врегулювання заворушень були залучені бійці морської піхоти, їм на допомогу у Крим були направлені 2 полки з бронетехнікою зі складу 5-ї Львівської дивізії НГУ і 17-й полк спеціального призначення з Чугуєва.[8][9]

1-й батальйон морської піхоти на церемонії відкриття навчань НАТО у Польщі. Листопад 2013.

Від травня 1996 року до листопада 1997 року 4 ОБрМП входила до складу Національної гвардії України. У 1997 році морська піхота знову була передана до складу військ берегової оборони військово-морських сил України.[джерело?]

За концепцією 1993 року бригада морської піхоти ВМС України повинна була складатися з двох окремих батальойнів морської піхоти (Вовк і Лев), окремого десантно-штурмового батальйону («Сокіл з блискавкою»), окремий розвідувальний батальйон («Крила кажана і Меч — Нічний удар»), окремий інженерно-саперний батальйон («Клеша Краба»), один самохідно — артилерійський дивізіон (Алебарда), протитанковий дивізіон (Арбалет), зенітний дивізіон (Сокіл в прицілі), окрема рота зв'язку й інші підрозділи.[10]

В 2003—2004 роках у результаті реформи бригада була скорочена до батальйону морської піхоти.

Після створення Об'єднаних сил швидкого реагування батальйон морської піхоти було включено до їх складу, а у його складі було створено повітрянодесантний підрозділ (десантно-штурмова рота морської піхоти).

Станом на середину 2000-х, Морська піхота України мала лише один окремий батальйон у складі Військ Берегової оборони ВМСУ ЗСУ і входила до складу Об'єднаних сил швидкого реагування з пунктом дислокації в місті Феодосії. Концепція застосування Морської піхоти описувалася загальними завданнями: дії, спрямовані на захоплення пунктів базування ВМС, портів, островів, окремих ділянок узбережжя супротивника. Якщо ж основну частину десанту складають підрозділи сухопутних військ, Морська піхота висаджується в передових ешелонах для захоплення пунктів і ділянок на узбережжі і забезпечення висадки на них основних сил. Пріоритетом також була миротворча діяльність і боротьба з терористичними формуваннями, ведення військових дій на своїй території, відсіч агресії з боку противника.

Новий 501-й окремий батальйон морської піхоти створений 26 грудня 2013 року шляхом реформування 501-го окремого механізованого батальйону Військ берегової оборони ВМС України, що дислокується у Керчі.[11]

Російська агресія

[ред. | ред. код]

Після захоплення півострова російськими військами, із двох батальйонів у понад 650 осіб, вірними Україні залишилися 196 (1-го — 137, та 501-го — 59 морпіхів). Після анексії Криму в морській піхоті України залишилось 200 чоловік[12].

Морпіх з 1-го окремого батальйону морської піхоти. 2016 р.

У 2014 році морська піхота України відправлена в зону АТО на сході країни[13][14][15][16].

У січні 2018 року озвучено намір перевести формування морської піхоти на танки Т-80 як такі, що мають потужніший двигун й кращі ходові характеристики, ніж Т-64. Також, 501-й батальйон з Бердянська отримає модернізовані БМП.[17] За словами полковника Сергія Тартаковського, у перспективі у складі кожної бригади морської піхоти буде важкий батальйон, озброєний танками і БМП, та легкі батальйони, підрозділи яких виконуватимуть завдання різного спектру бойового застосування. Легкі роти морпіхів тренуватимуться для автономних дій після потрапляння в район виконання завдань парашутним способом з повітря, на гелікоптерах, висадки на узбережжя з десантних кораблів та катерів або механізованим способом на бронемашинах. За належної вогневої підтримки інших штатних підрозділів морської піхоти або наданих сил вони мають ефективно діяти на будь-якій місцевості, включаючи море, дельти річок, гори, та в містах. Їхні спроможності дозволятимуть діяти з відривом від основних сил. Посилення озброєння дасть змогу виконувати бойове завдання меншій групі.[17]

Відповідно до Указу Президента України № 39/2018 у структурі Військово-морських сил відбуваються зміни відповідно до створення Командування морської піхоти. Документ передбачає скорочення посад у командуванні ВМС: Начальник Озброєння, Начальник Тилу, Заступник командувача з берегової оборони. Натомість буде створена посада Заступника командувача з логістики-начальник логістики, що буде займатись питаннями тилового забезпечення та озброєння. Також у структурі ВМС створюється Командування морської піхоти. З Командувачем та Начальником штабу — першим заступником командувача.[18]

Наприкінці лютого 2018 року близько 30 морських піхотинців взяли участь у багатонаціональному навчанні «Платинум Ігл — 2018-1», яке проходило на полігоні Бабадаг у Румунії.[19]

23 травня 2018 року Президент України на урочистій церемонії у Миколаєві вручив морським піхотинцям нові берети барви морської хвилі.[20][21][22]

Першим берет нового зразка отримав Командувач морської піхоти України генерал-майор Юрій Содоль, після чого нові берети отримали командири бригад і батальйонів.

Далі одночасно чорні берети на берети кольору морської хвилі змінили морпіхи на бойових позиціях поблизу населених пунктів Широкине, Лебединське, Водяне, Чормалик, на адміністративному кордоні з тимчасово окупованою територією Криму — на Чонгарі, на узбережжях Чорного і Азовського морів, а також на борту середнього десантного корабля «Юрій Олефіренко».[23][24]

Президент також вручив Юрію Содолю бойовий прапор Командування морської піхоти.[25][26]

У серпні 2018 року Морські піхотинці ВМС ЗС України брали участь у спільних тренуваннях з військовиками країн членів та партнерів НАТО на багатонаціональних навчаннях «Noble Partner 2018» у Грузії на військовій базі Вазіані.[27]

В грудні 2018 року морські піхотинці зі складу 36-ї бригади морської піхоти розпочали випробування десантно-штурмових катерів проекту «Кентавр-ЛК», які незадовго до того прибули до Одеси на випробування. Морські піхотинці в складі взводу перевіряли десантомісткість з розміщенням особового складу, спорядження та боєприпасів на борту десантно-штурмового катеру.[28]

Повномасштабне вторгнення Росії

[ред. | ред. код]

23 травня 2023 року Президент України Володимир Зеленський оголосив про створення Корпусу морської піхоти в Збройних Силах України.[29]

Про це він оголосив під час проведення урочистих заходів до Дня морської піхоти.

«Сьогодні маю честь оголосити, що ухвалено рішення значно збільшити потенціал української морської піхоти – створити Корпус морської піхоти», — сказав Зеленський.[30]

Структура

[ред. | ред. код]
Командування морської піхоти[31][32][33] А2022 м. Миколаїв
35-та окрема бригада морської піхоти[a] А0216
 • А4210
 • А2613
 • А3821
Одеська область, с. Дачне-2
36-та окрема бригада морської піхоти імені контр-адмірала Михайла Білинського А2802 (А2320)
 • А2777 (А2272)
 • А1965 (А0669)
м. Миколаїв
37-ма бригада морської піхоти[35]
38-ма бригада морської піхоти[37]
406-та окрема артилерійська бригада імені генерал-хорунжого Олексія Алмазова А2062 (А1743)
 • А2611
 • А1804
 • А3687
 • А4217
м. Миколаїв
32-й реактивний артилерійський полк А1325 Одеська область, с. Алтестове
140-й окремий розвідувальний батальйон[39] А0878 Херсонська область, м. Скадовськ
414-й окремий батальйон ударних безпілотних авіаційних систем [40]
7-й окремий зенітний ракетний дивізіон А0350 Миколаївська область, м. Очаків
241-й навчальний центр морської піхоти А2407 Херсонська область, с. Раденськ
Школа морського піхотинця[41] м. Миколаїв

Розформовані

[ред. | ред. код]
2003
 • десантно-штурмовий батальйон (в/ч А4214, смт. Щебетовка)
2004

Командування

[ред. | ред. код]

Українська держава (1918—1919)

[ред. | ред. код]
Відділ морської піхоти при Головному штабі Морського Міністерства Української держави

Україна

[ред. | ред. код]
Начальник Відділу морської піхоти Командування ВМС
Командувач морської піхоти
Начальник штабу — перший заступник командувача морської піхоти
Заступник командувача морської піхоти
Начальник ракетних військ та артилерії — заступник командувача морської піхоти

Навчальні заклади

[ред. | ред. код]

До 2016 року окремої підготовки офіцерів морської піхоти не було, набирали з інших родів військ. У 2014 році хлопці поступили до вищого військового навчального закладу в Одесі на факультет ДШВ. Через два роки, в період серйозного кадрового голоду на молодших командирів, було ухвалено рішення створити групу морської піхоти. Курсантам-третьокурсникам надали вибір — продовжувати навчання на десантників чи — на додаток до повітря й суші — опановувати ще одну стихію, морську. В 2016 році в виші було проведено перший набір курсантів-морпіхів. 2 червня 2018 року в Одеській військовій академії вперше в Україні відбувся випуск офіцерів морської піхоти. 12 осіб серед випускників факультету підготовки спеціалістів Десантно-штурмових військ (ДШВ) отримали дипломи бакалаврів, у яких зазначено фах: «управління діями морської піхоти», лейтенантські погони. На плац Військової академії на урочисту церемонію випуску молоді лейтенанти морської піхоти вийшли в парадних одностроях Військово-морських сил ЗСУ, з кортиками, а напередодні їм вручили берети кольору морської хвилі.[43]

В листопаді 2018 року військовики 35-ї бригади морської піхоти та курсанти факультету морської піхоти Військової академії пройшли випробування та склали Клятву морського піхотинця.[44]

Оснащення

[ред. | ред. код]

Озброєння морських піхотинців в основному складається з плавальної бойової техніки, переносних протитанкових і зенітних комплексів і автоматичної стрілецької зброї.На озброєні є така техніка HMMWV, БТР-80, БТР-70, БТР-3, БТР-4, Т-80, Т-64, Т-72, БМП-1, БМП-2, ББМ «Козак 2», Saxon (бронетранспортер), 2С3 «Акація», Оса (зенітний ракетний комплекс)

Вогнепальна зброя та ручна зброя

В 2018 році танковий батальйон бригади морської піхоти повністю укомплектували танками Т-80 в рамках заміни морально застарілих Т-64.[45]

Традиції

[ред. | ред. код]

Символіка

[ред. | ред. код]
Знак морської піхоти 2007 по 2016 роки).

Наказом МОУ № 606 від 20.11.2017 кольором берета морської піхоти був визначений колір «морська хвиля». Такий берет носитимуть також танкісти та артилеристи у складі морської піхоти.[46] 23 лютого 2019 Віктор Муженко затвердив новий нарукавний знак для всіх військових формувань, що підпорядковуються Командуванню морської піхоти.[47]

День морської піхоти

[ред. | ред. код]
Зведений батальйон 36-ї бригади морської піхоти на Марші Незалежності у Києві 24 серпня 2015.

Професійне свято військовослужбовців морської піхоти військово-морських сил Збройних сил України відзначалося щороку 16 листопада. Було встановлене Указом Президента України № 352/2014 «Про День морської піхоти»[48] Фактично приурочено до дати затвердження Клятви морського піхотинця в 1993 році.

Від 2018 року відповідно до вшанування на загальнодержавному рівні 100-річчя Української революції — першого досвіду українського державотворення у ХХ столітті. Святкування Дня морської піхоти України буде відбуватись 23 травня кожного року. Саме в цей день 1918 року гетьман Павло Скоропадський видав указ Україні по Морському відомству «Про початок формування бригади морської піхоти у складі трьох полків для несення служби».[49][50]

Вшанування пам'яті

[ред. | ред. код]

У містах Дніпро, Краматорськ та Кривий Ріг є вулиця Морської піхоти.

Див. також

[ред. | ред. код]

Зауваження

[ред. | ред. код]
 1. формується протягом 2018 року

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. Constantinople Agreement
 2. Святослав Шрамченко. Українська морська піхота 1917—1920 рр. Архів оригіналу за 9 березня 2012. Процитовано 18 лютого 2012.
 3. Крипякевич Іван, Гнатевич Богдан, Стефанів Зенон. Історія Українського Війська. Львів, 1992. — С.586-588.
 4. Ярослав Мезенцев (10 травня 2011). Холодна війна за Крим. Як ділили флот у 1990-х. http://www.istpravda.com.ua/. Історична правда. Архів оригіналу за 12 червня 2018. Процитовано 7 червня 2018.
 5. Постановление Верховного Совета Крыма от 20.04.1995 № 422-1 О ПОЛИТИКО-ПРАВОВОЙ СИТУАЦИИ В РЕСПУБЛИКЕ КРЫМ. Архів оригіналу за 18 січня 2017. Процитовано 3 січня 2018.
 6. Крим «Сепаратисти розпочинають і… програють». Архів оригіналу за 27 березня 2019. Процитовано 3 січня 2018.
 7. Постановление Верховного Совета Крыма от 25.04.1995 № 423-1 О ПРОВЕДЕНИИ ОБЩЕКРЫМСКОГО РЕФЕРЕНДУМА. Архів оригіналу за 18 січня 2017. Процитовано 3 січня 2018.
 8. 1-й окремий Феодосійський батальйон морської піхоти [Архівовано 21 липня 2012 у Wayback Machine.] [недоступне посилання — історія]
 9. журнал «КАМУФЛЯЖ» № 7 (111) 2012 року. Архів оригіналу за 2 квітня 2015. Процитовано 3 січня 2018.
 10. РЯДОВОЙ-К. Морская пехота. Состав и дислокация. ч.II. Украина. Архів оригіналу за 27 січня 2014. Процитовано 25 квітня 2022. {{cite web}}: Недійсний |deadlink=404 (довідка)
 11. Руслан Семенюк (26 грудня 2013 р.). В Україні з'явився новий батальйон морської піхоти. Звитяга. Архів оригіналу за 15 березня 2014. Процитовано 15 березня 2014 р..
 12. (рос.)КорреспонденТ.net. На маленьком флоту. На что сейчас способны остатки украинского флота [Архівовано 22 жовтня 2014 у Wayback Machine.]
 13. (рос.)Новости Одессы. В Одессе, Николаеве и Киеве собирают помощь для морских пехотинцев, отправляющихся в АТО [Архівовано 5 вересня 2014 у Wayback Machine.]
 14. (рос.)Викна-Одесса. В Одессе, Николаеве и Киеве собирают помощь для морских пехотинцев, отправляющихся в АТО [Архівовано 5 вересня 2014 у Wayback Machine.]
 15. (рос.)Одесская жизнь. Стало известно, кого из военных моряков отправляют в зону АТО [Архівовано 5 вересня 2014 у Wayback Machine.]
 16. (рос.)Vesti.lv. Остатки морской пехоты отправят на Донбасс (видео) [Архівовано 5 вересня 2014 у Wayback Machine.]
 17. а б Морську піхоту підсилять танки Т-80 та модернізовані БМП - Народна армія (укр.). Архів оригіналу за 9 січня 2018. Процитовано 9 січня 2018.
 18. Командування морської піхоти – зміни у структурі ВМС. https://mil.in.ua/. Український мілітарний портал. 23 лютого 2018. Архів оригіналу за 23 лютого 2018. Процитовано 23 лютого 2018.
 19. Морські піхотинці ВМС ЗС України в Румунії взяли участь у багатонаціональному навчанні “Платинум Ігл – 2018-1”. https://navy.mil.gov.ua/. Військово-морські сили України. 2018-02-. Архів оригіналу за 1 березня 2018. Процитовано 1 березня 2018.
 20. Порошенко урочисто змінив колір беретів морпіхів і встановив День морської піхоти. https://espreso.tv/. Еспресо TV. 23 травня 2018. Архів оригіналу за 23 травня 2018. Процитовано 23 травня 2018.
 21. Морські піхотинці отримали нові берети та нове свято. https://www.pravda.com.ua/. Українська правда. 23 травня 2018. Архів оригіналу за 24 травня 2018. Процитовано 23 травня 2018.
 22. 100 років тому була створена морська піхота України. https://novynarnia.com/. Новинарня. 23 травня 2018. Архів оригіналу за 24 травня 2018. Процитовано 23 травня 2018.
 23. Українські морпіхи отримали нові берети й нову дату професійного свята. https://www.ukrinform.ua/. Укрінформ. 23 травня 2018. Архів оригіналу за 23 травня 2018. Процитовано 23 травня 2018.
 24. Президент запровадив День морської піхоти України 23 травня – Указ. http://www.president.gov.ua/. Адміністрація Президента України. 23 травня 2018. Архів оригіналу за 23 травня 2018. Процитовано 23 травня 2018.
 25. У Миколаєві на відзначені 100-річчя морської піхоти України відбулася церемонія зміни беретів. https://www.ukrmilitary.com/. Ukrainian Military Pages. 23 травня 2018. Архів оригіналу за 24 травня 2018. Процитовано 23 травня 2018.
 26. Президент запровадив День морської піхоти України 23 травня — Указ. http://www.mil.gov.ua/. Міністерство оборони України. 23 травня 2018. Архів оригіналу за 23 травня 2018. Процитовано 23 травня 2018.
 27. Українські морські піхотинці на навчаннях НАТО «Noble Partner 2018» в Грузії. https://www.ukrmilitary.com/. Ukrainian Military Pages. 9 серпня 2018. Архів оригіналу за 9 серпня 2018. Процитовано 9 серпня 2018.
 28. Морпіхи випробовують «Кентаври». https://mil.in.ua/. Український мілітарний портал. 4 грудня 2018. Архів оригіналу за 5 грудня 2018. Процитовано 3 грудня 2018.
 29. У ЗСУ створять Корпус морської піхоти. Мілітарний (укр.). Процитовано 24 травня 2023.
 30. Створення Корпусу морської піхоти ЗСУ: прагматичний приклад Кореї та абсолютний підхід США | Defense Express. defence-ua.com (укр.). Процитовано 23 травня 2023.
 31. а б Командувач ВМС ЗС України представив особовому складу першого Командувача морської піхоти. http://www.ukrmilitary.com/. Ukrainian Military Pages. 6 березня 2018. Архів оригіналу за 21 листопада 2020. Процитовано 6 березня 2018.
 32. а б Юрій Содоль – командувач морської піхоти. https://mil.in.ua/. Український мілітарний портал. 6 березня 2018. Архів оригіналу за 6 березня 2018. Процитовано 6 березня 2018.
 33. У ЗСУ створять Корпус морської піхоти. Мілітарний (укр.). Процитовано 23 травня 2023.
 34. У продовження теми патчів і емблематики МП. Facebook. Переглянути все
  . 24 жовтень 2018. Процитовано 8 листопада 2023.
  {{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з параметром url-status, але без параметра archive-url (посилання)
 35. Порошенко на півдні передав новій бригаді морської піхоти вантажівки і "Старлінки"
 36. https://www.facebook.com/share/v/2d9JrEN6kuPSREsB/
 37. New Marine Brigades are being formed (Updated)
 38. =«Один раз морпіх — усе життя морпіх»: як морпіхи б’ють ворога[недоступне посилання]
 39. Морська піхота ВМСУ матиме розвідувальний батальйон. https://www.ukrmilitary.com/. Ukrainian Military Pages. 4 березня 2019. Архів оригіналу за 6 березня 2019. Процитовано 4 березня 2019.
 40. "Птахи Мадяра" стали окремою військовою частиною в складі Морської піхоти
 41. У Миколаєві відкрили Школу морського піхотинця
 42. Командувач морської піхоти пройде випробування на право носіння берета морського піхотинця. https://www.ukrmilitary.com/. Ukrainian Military Pages. 8 травня 2018. Архів оригіналу за 9 травня 2018. Процитовано 9 травня 2018.
 43. ВМС ЗСУ. Про поповнення в морській піхоті України та її нові головні убори. https://www.radiosvoboda.org/. Радіо «Свобода». 2 червня 2018. Архів оригіналу за 20 вересня 2019. Процитовано 3 червня 2018.
 44. У 35-й бригаді здобували право носіння берета морпіха. https://www.ukrmilitary.com/. Ukrainian Military Pages. 19 листопада 2018. Архів оригіналу за 19 листопада 2018. Процитовано 18 листопада 2018.
 45. The Military Balance, 2018, с. 228.
 46. Плутанина у кольорах беретів спецпризначенців ВМС: піхота і танкісти замість «морських котиків». https://www.ukrmilitary.com/. Ukrainian Military Pages. 10 липня 2018. Архів оригіналу за 11 липня 2018. Процитовано 10 липня 2018.
 47. Муженко затвердив нові емблеми військових частин. https://www.ukrmilitary.com/. Ukrainian Military Pages. 23 лютого 2019. Архів оригіналу за 24 лютого 2019. Процитовано 23 лютого 2019.
 48. Указ Президента України №352/2014 «Про День морської піхоти». http://www.president.gov.ua/. Адміністрація Президента України. 31 березня 2016. Архів оригіналу за 19 листопада 2016. Процитовано 18 листопада 2016.
 49. 23 травня – День Морської Піхоти України. https://mil.in.ua/. Український мілітарний портал. 17 травня 2018. Архів оригіналу за 17 травня 2018. Процитовано 17 травня 2018.
 50. 100 років морській піхоті України. https://mil.in.ua/. Український мілітарний портал. 22 травня 2018. Архів оригіналу за 22 травня 2018. Процитовано 22 травня 2018.

Посилання

[ред. | ред. код]