Морська піхота України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Морська піхота України
Емблема МП ВМС ЗСУ.png
Емблема морської піхоти, 2014р.
На службі 23 травня 1918[1] — 1921
з 1992 року
Країна  Україна
Вид Emblem of the Ukrainian Navy.svg Військово-морські сили
Тип морська піхота
Гасло «Вірний завжди!»
Річниці 23 травня
16 листопада
Командування
Визначні
командувачі
Михайло Білинський
Знаки розрізнення
Знак морської піхоти БЕ МП (2016).png
Знак морської піхоти (2007—2016) Емблема морської піхоти (2007).png
Нарукавний знак морської піхоти, 2016 р. НнМП.png
Прапор Morpeh UA.png
Morpeh2 UA.png

Commons-logo.svg Морська піхота України у Вікісховищі

Морська піхота України — рід військ, який являє собою передові з'єднання сил висадки, що призначений для дій у складі тактичних і оперативно-тактичних десантів, а також оборони пунктів базування ВМС, островів, ділянок узбережжя, портів, аеродромів та інших важливих об'єктів. Організаційно підпорядковуються командуванню військ берегової оборони військово-морських сил збройних сил України і входить до складу об'єднаних сил швидкого реагування.

Історія[ред.ред. код]

Початок ХХ ст.[ред.ред. код]

Народження регулярної української морської піхоти сучасного зразка припадає на 1918 рік, а точніше, на час існування Української Держави у формі Гетьманату Павла Скоропадського (29 квітня — 14 грудня 1918 року).

Колишній генерал Російської Імператорської Армії, а нині Гетьман Павло Петрович Скоропадський розумів важливість такого роду військ, як морська піхота, для підвищення потужності збройних сил та обороноздатності держави. Як «Верховний Воєвода Української Армії і Флоту» він у перший же місяць свого перебування при владі звернув увагу на необхідність створення служби морської піхоти, тим більше, що Українська Держава мала дуже протяжну берегову лінію по Чорному і Азовському морях (за виключенням Криму). З оглядкою на це 23 травня 1918 року гетьман Скоропадський видав указ Україні по Морському відомству «Про початок формування бригади морської піхоти у складі трьох полків для несення служби».

Завданням Морської піхоти було несення служби на узбережжі держави та військово-морських фортецях, а також, здійснення десантних операцій. Бригада морської піхоти, відповідно до вищезазначеного указу, ділилася на три частини. Одна з них повинна була виконувати свої обов'язки на території від західного кордону Української Держави до Сичавки, друга — від Сичавки до Станіслава, а третина — від Станіслава до Перекопу. Крім основних завдань, в обов'язки полків морської піхоти входила охорона майна Морського відомства. Цим же указом були призначені командири полків та начальники відділів. На першому ж етапі розгортання бригади, насамперед було розпочато формування трьох батальйонів морської піхоти у кожному з полків.

Початок саме такому складу частин морської піхоти поклав черговий указ Скоропадського по Морському відомству. Відповідно до нього, кадровий склад частин складався з трьох полків, кожен з яких складався з трьох батальйонів (укр. курінь), а батальйон вміщав у собі чотири роти (укр. чота) Морської піхоти й одну кулеметну команду. Комендантом (пізніше командиром) 1-го полку Морської піхоти став майор (укр. військовий старшина) Іларіон Ісаєвич. Незабаром, указом Скоропадського по Морському відомству (й по Головному Управлінню у справах особливого складу флоту), як згадував капітан-лейтенант Шрамченко: «Його Світлість Ясновельможний Пан Гетьман всієї України, Військ козацьких і Флоту 24 жовтня 1918 в присутності Своїй в місті Києві зволив» підвищити Ісаєвича до звання полковника із затвердженням його на посаді командира 1-го полку Морської піхоти.

Всіма справами морської піхоти, які не входили до повноважень Морського Генерального штабу, відав відділ морської піхоти при Головному штабі Морського Міністерства. З початку створення відділу ним завідував керівник збройних загонів при гетьманському перевороту 29 квітня 1918 року полковник В. Дашкевич-Горбацький, а з 21 липня 1918 року (відповідно до указу гетьмана по Морському відомству) на чолі відділу став полковник Ястржембський. Згодом відділ очолив підполковник Гаврило Никогда.[2]

С. O. Шрамченко і Б. Гловацький, чиновник морської піхоти УДФ, 1919 р.

15 липня 1918 відповідно до указу Скоропадського по Морському відомству для Морської піхоти була встановлена ​​формений одяг піхотного зразка з додаванням чорного канта навколо погонів і якоря на них — золотого для старшин і підстаршин, жовтого для рядових.

(укр. козак). Незабаром Морські піхотинці, як і всі Військово-Морські Сили Української Держави, отримали (згідно з гетьманським указом по Морському відомству від 18 липня 1918 року) затверджений Скоропадським новий Військово-морський прапор. Пізніше, в 90-х роках XX століття, цей прапор стане символом Військово-Морських Сил незалежної України.

1 серпня 1918 відповідно до указів Скоропадського по Морському відомству було призначено й оголошено старшинський склад усіх трьох полків морської піхоти, а також призначено особовий склад Управління берегової оборони південно-західного району Чорного моря. Начальником берегової оборони південно-західного району Чорного моря було призначено контр-адмірал Семен Семенович Фабрицкая.

Морські піхотинці, як і всі старшини і козаки, складали присягу на вірність Українській Державі (її текст був затверджений відповідним законом від 30 травня 1918 року), а також відповідали перед Законом про військову підсудність, який був затверджений Гетьманом 30 травня 1918 року.

Крім того, як і їхнім колегам з інших родів військ Української Держави, Морським піхотинцям, відповідно до затвердженого Гетьманом 1 серпня 1918 Закону про політично-правове становище службовців Військового відомства, заборонялося «входити до складу і брати участь в будь-яких союзах, гуртках, товариствах, партіях, спілках, комітетах та інших організаціях, що мають політичних характер».

31 серпня 1918 Абсолютно секретний наказ по Морському відомству визначив повну дислокацію всіх частин оборони Чорного моря та узбережжя південно-західного району. При цьому частини морської піхоти розміщувалися наступним чином:

Група морських піхотинців армії УНР, інтернованих в польських таборах, 1919—1920 р.

Одеса :

 • Управління Корпусу морської охорони,
 • Штаб першого району морської охорони,
 • Штаб першого полку морської піхоти,
 • Штаб першого ескадрону морської кавалерії,
 • Телеграфний і телефонний взводи морської піхоти. (Всього близько 300 осіб).

Миколаїв : Штаб друге району морської охорони,

 • 2 батальйону другого полку морської піхоти,
 • Другий артилерійський батальйон,
 • Телеграфний і телефонний взводи морської піхоти. (Всього близько 1200 осіб, 8 гармат).

Очаків : 1 батальйон другого полку морської піхоти,

 • Перший артилерійський батальйон,
 • Штаб другого ескадрону морської кавалерії,
 • Напіврота саперів і мотоциклетна команда (Всього близько 800 осіб, 12 гармат).

Херсон : штаб 3-його району морської охорони,

 • Штаб 3-його полку морської піхоти.

Перекоп : Штаб третього ескадрону морської кавалерії.

У жовтні 1918 року на службу до лав Війська Українського повинні були бути покликані новобранці 1899 року народження, однак, через внутрішньо і зовні політичної ситуації восени 1918 року набір призовників було відкладено на пізніший час.

3 лютого 1919 року Симон Петлюра видав наказ № 68/32 про заснування Морського полку. Першим його комендантом став полковник Г. Никогда. У березні полк був реорганізований у 1-й Гуцульський полк морської піхоти Дієвої армії УНР, який очолив сотник Омелян Гемпель. Підрозділ комплектувався старшинами, підстаршинами і моряками, переважно вихідцями з Гуцульщини і Наддністрянщини, які служили в австро-угорському флоті на Адріатиці. Набір до його лав розпочався у Вінниці, а згодом у Коломиї. Частини морської піхоти УНР були представлені також другим Наддніпрянським морськими піхотними полками і бронепоїздом «Чорноморець».

Особовий склад Морського полку брав участь у Першому і Другому зимовому походах армії УНР.[3]

Від 1991 до 2014 р.р.[ред.ред. код]

Перша рота морської піхоти. Спільні з НАТО навчання «Exercise Northern Light 03». 17 вересня 2003 р. Шотландія

Днем створення морської піхоти сучасної України можна вважати 22 лютого 1992 року, коли в Севастополі 880-й Окремий батальйон під командуванням майора Віталія Рожманова склав присягу на вірність українському народові. Батальйон був найкращим з 810 бригади, до якої він входив, за підсумками попереднього 1991 року.[4] Сержанти і матроси, навіть призвані на службу з Російської Федерації, залишилися у складі батальйону і підписали заяви про бажання дослужити термінову службу в українській частині. Тоді ж міністр оборони України наказав зарахувати 880-й Окремий батальйон Морської піхоти до складу Збройних Сил України. Проте командування Чорноморського флоту не допустили перехід морських піхотинців під юрисдикцію України. Командир батальйону і його заступники були звільнені з посад, батальйон розформований, а особовий склад переданий в інші військові частини.

1 липня 1993 року, після створення Військово-морських Сил України, в Севастополі був сформований 1-й Окремий батальйон Морської піхоти, в який були зараховані найкращі офіцери Чорноморського флоту, які виявили бажання служити своїй Батьківщині. Вони принесли з собою дух і традиції, властиві лише цьому елітному роду військ.

БТР-80 під час висадки морської піхоти. 2010 р.

Для того, щоб 1-й Окремий батальйон Морської піхоти якнайскоріше став би боєздатною одиницею, особовий склад строкової служби для нього відбирали серед солдатів і сержантів Аеромобільних військ. Було проведено психологічне тестування добровольців, перевірялися фізичні якості кандидатів в морські піхотинці і їх моральні якості, стан військової дисципліни. Високими залишаються вимоги до підбору новобранців для проходження служби в Морській піхоті і сьогодні.

1 вересня 1993 року під Феодосією був сформований 41-й Окремий батальйон Морської піхоти, а 20 вересня, згідно з директивою начальника Генштабу ВС України, було сформовано управління 4-ої Окремої бригади МП ВМСУ.

Нині Морська піхота України — це окремий батальйон у складі Військ Берегової оборони ВМСУ ЗСУ і входить до складу Об'єднаних сил швидкого реагування з пунктом дислокації в місті Феодосії. Основними загальними завданнями морської піхоти є дії, спрямовані на захоплення пунктів базування ВМС, портів, островів, окремих ділянок побережжя супротивника. Якщо ж основну частину десанту складають підрозділи сухопутних військ, Морська піхота висаджується в передових ешелонах для захоплення пунктів і ділянок на побережжя і забезпечення висадки на них основних сил.

В батальйоні морської піхоти України пріоритетом є миротворча діяльність і боротьба з терористичними формуваннями, ведення військових дій на своїй території, відсіч агресії з боку противника.

Новий 501-й окремий батальйон морської піхоти створений 26 грудня 2013 року шляхом реформування 501-го окремого механізованого батальйону Військ берегової оборони ВМС України, що дислокується у Керчі.[5].

Після захоплення півострова російськими військами, із двох батальйонів у понад 650 солдатів, вірними Україні залишилися 196 (1-го — 137, та 501-го — 59 морпіхів). Після анексії Криму в морській піхоті України залишилось 200 чоловік[6].

Морпіх з 1-го Феодосійського батальйону морської піхоти імені Костянтина Ольшанського. 2016 р.

У 2014 році морська піхота України відправлена в зону АТО на сході країни[7][8][9][10].

Структура[ред.ред. код]

36 ОБрМП.png 36 окрема бригада морської піхоти А2802 (А2320)
А2777 (А2272)
А1965 (А0669)
А
м. Миколаїв
м. Миколаїв
м. Бердянськ
м. Маріуполь
137 ОБМП.png 137 окремий батальйон морської піхоти А3821 Одеська область,
с. Дачне

Оснащення[ред.ред. код]

Озброєння морських піхотинців в основному складається з плавальної бойової техніки, переносних протитанкових і зенітних комплексів і автоматичної стрілецької зброї.

Бронетехніка[ред.ред. код]

Танки
Модель Зображення Походження Тип Модифікація Кількість Зауваження
Т-64[11] Anti-terrorist operation in eastern Ukraine (War Ukraine) (26832554620).jpg СРСР СРСР Основний бойовий танк Т-64БВ
Бронетранспортери
БТР-80 US Navy 110615-N-NW827-070 Ukrainian armored personnel carriers arrive ashore during an amphibious beach landing demonstration as part of exercise.jpg СРСР СРСР багатоцільовий бронетранспортер
Артилерія
2С1 «Гвоздика» Ukrainian 2S1 Gvozdika SPG.jpg СРСР СРСР 122 мм 247[11]
2А36 «Гіацинт-Б» 152-мм пушка Гиацинт-Б (5).jpg СРСР СРСР 152 мм

Озброєння[ред.ред. код]

Модель Зображення Походження Тип Калібр Кількість Зауваження
Пістолети
Форт-12 Interpolitex 2011 (405-28).jpg Україна Україна 9×18 мм ПМ
Форт-14[12] Fort-14tp 612x387.jpg Україна Україна 9×18 мм ПМ
Штурмові гвинтівки
TAR-21 IWI-Tavor-TAR-21w1.jpg Ізраїль Ізраїль/
Україна Україна
5,56×45 мм НАТО В подальшому повинен повністю замінити застарілі зразки озброєння .[13]
АК-74 Ar03020-BD.jpg СРСР СРСР/
Україна Україна
5.45×39 мм З 2015 року українські вояки почали отримувать модернізовані автомати АК-74.[14]
Снайперські гвинтівки
Barrett М107А1 [15] M107 1.jpg Flag of the United States.svg США 12,7×99 мм НАТО
Форт-301 Fort-301 InterpolitexPart540.jpg Україна Україна 7,62×51 мм НАТО
Кулемети
Форт-401 IMI-Negev006a.jpg Україна Україна 5,56×45 мм НАТО В Україні кулемет Negev виробляється під назвою «Форт 401» на КП НВО «Форт». 
КМ-7,62[16] 7,62 KK PKM.JPG Україна Україна 7,62×54 мм R
КТ-12,7 NSV machine gun-01.jpg Україна Україна 12,7×108 мм
Гранатомети
АГС-17 30-мм автоматический гранатомет АГС-17 Пламя.jpg СРСР СРСР 30×29 мм
УАГ-40 UAG-40.jpg Україна Україна 40×53 мм

День морської піхоти[ред.ред. код]

Зведений батальйон 36-ї бригади морської піхоти на Марші Незалежності у Києві 24 серпня 2015

Професійне свято військовослужбовців морської піхоти військово-морських сил збройних сил України відзначається щороку 16 листопада. Встановлене Указом Президента України № 352/2014 «Про День морської піхоти»[17]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Павло Гай-Нижник. Українська морська піхота: історія створення // журнал "Морська держава", № 3, 2003
 2. Святослав Шрамченко. Українська морська піхота 1917—1920 рр.
 3. Крипякевич Іван, Гнатевич Богдан, Стефанів Зенон. Історія Українського Війська. Львів, 1992. — С.586-588.
 4. Холодна війна за Крим. Як ділили флот у 1990-х
 5. Руслан Семенюк (26 грудня 2013 р.). В Україні з'явився новий батальйон морської піхоти. Звитяга. Процитовано 15 березня 2014 р.. 
 6. (рос.)КорреспонденT.net. На маленьком флоту. На что сейчас способны остатки украинского флота
 7. (рос.)Новости Одессы. В Одессе, Николаеве и Киеве собирают помощь для морских пехотинцев, отправляющихся в АТО
 8. (рос.)Викна-Одесса. В Одессе, Николаеве и Киеве собирают помощь для морских пехотинцев, отправляющихся в АТО
 9. (рос.)Одесская жизнь. Стало известно, кого из военных моряков отправляют в зону АТО
 10. (рос.)Vesti.lv. Остатки морской пехоты отправят на Донбасс (видео)
 11. а б The Military Balance, 2017, с. 228
 12. Нова зброя ВСУ: Від Ан-70 до Форт-14ТП
 13. Калаші замінять сучасними штурмовими гвинтівками Форт. Газета «Народна Армія». Процитовано 20 серпня 2015. 
 14. Українські військові почали отримувати модернізовані автомати АК-74
 15. На озброєння Нацгвардії надійшли американські снайперські гвинтівки та болгарські протитанкові гранати
 16. КМ-7,62
 17. Указ Президента України №352/2014 «Про День морської піхоти». http://www.president.gov.ua/. Адміністрація Президента України. 31 березня 2016. Процитовано 18 листопада 2016. 

Посилання[ред.ред. код]