Морський клімат

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Області з морським кліматом на Землі за класифікацією Кеппена

Морський клімат (океанічний клімат) — клімат регіонів, близьких до моря, що відрізняється невеликими добовими та річними амплітудами температури повітря, високою відносною вологістю, прохолодним літом і м'якою зимою (в помірних широтах), великою хмарністю, викликаною інтенсивною циклонічною діяльністю, сильними вітрами. В умовах морського клімату час настання найвищих і найнижчих температур запізнюється (у порівнянні з областями з континентальним кліматом) на 1-2 місяці, а весна буває холодніше за осінь. Формується в умовах переважаючого впливу на атмосферу океанічних просторів.

Чіткий морський клімат має Західна Європа, де цілий рік панує перенесення повітря з Атлантичного океану. На крайньому заході Європи річні амплітуди температури повітря рівні всього декількох градусів. З віддаленням від Атлантичного океану в глиб материка річні амплітуди температури зростають, інакше кажучи, росте континентальність клімату.

Аналогічний клімат, принаймні, в температурному діапазон, також існує в тропічних високогір'ях навіть на значній відстані від будь-якого узбережжя. Як правило, згідно з кліматичною класифікацією Кеппена його відносять до CFB або Cwb (океанічний клімат). Невелике коливання температур не є результатом близькості до берегової лінії, невелике коливання температур між сезонами характеризує також тропічні низовини; але високогір'я знаходиться досить високо над рівнем океану, тому один місяць на рік має середню температуру нижчу за 18 ° С і не може класифікуватись як справжній тропічний клімат. На відміну від реального океанічного клімату, ці місця з вологим високогірним тропічним кліматом можуть мати помітні зимові посухи, як в Мехіко. Як і у випадку з океанічним кліматом, зима порівняно тепла і літо порівняно прохолодне, тому сільськогосподарський потенціал у океанічного клімату і вологого тропічного високогірного клімату, практично ідентичний. Океанічний клімат найбільш переважає в Європі, де він поширюється набагато далі, ніж на інших континентах.

Опади[ред. | ред. код]

Опади випадають постійно в районах з океанічним кліматом, за винятком деяких тропічних гірських районів, які мають бути віднесені до тропічних саван або напівпустельного клімату (через сухий сезон взимку), але мають низькі температури через висотне положення (за класифікацією Кеппена Cwb). Згідно з деякими положеннями системи класифікації Коппена частина північно-західного узбережжя Тихого океану і південно-центральне Чилі іноді розглядається як різновид середземноморський клімат (за класифікацією Кеппена Csb) через літню посуху.

Температура[ред. | ред. код]

Існують вельми великі температурні варіації у районах з океанічним кліматом; у низьких широтах клімат майже субтропічний з температурної точки зору, але середня температура має відмінність — прохолодна, але не холодна, зима і тепле, але не спекотно, літо. Середня температура в найтепліший місяць не повинна перевищувати 22 °C, а у найхолодніший місяць має бути вища ніж −3 ° C (Хоча американські вчені трактують 0 ° С в найхолодніший місяць). Погодні умови в зоні приполярного океанічного клімату (за класифікацією Кеппена Cfc), має довгі, але порівняно м'які зими (холодний місяць тепліше ніж −3 °C або 0 °C) і коротким і прохолодним літом(середня температура не нижча за 10 °C) а протязі чотирьох місяців; приклади цього клімату є прибережні райони Ісландії в Північній півкулі і крайній південь Чилі в Південній півкулі.

Додаткова інформація[ред. | ред. код]

Велика Британія має морський клімат, з домінацією південно-західних вітрів з Атлантичного океану. Середньорічне коливання температур в Великій Британії становить лише близько 24 °C. Хоч західне узбережжя Аляски має морський клімат, відсутність настільки ж потужної теплої тихоокеанської течії в верхніх середніх широтах, призвое до того що цей регіон має в цілому холоднішу зиму, і має більше опадів у вигляді снігу. Іншим прикладом є прибережні райони південно-східної частини Західної Австралії.

Країни та регіони з помірним морським кліматом[ред. | ред. код]

Регіони, що взимку мають середню температуру в між −3 °C й 0 °C, за всіма іншими показниками мають морський клімат:

Країни / регіони з приполярним океанічним кліматом[ред. | ред. код]

  • Частина узбережжя Ісландії
  • Фарерські острови
  • Північно-західний прибережні райони Норвегії, що сягають 70 ° п.ш. на деяких островах
  • Південні острови Аляски і деяких райони Південно-східної Аляски
  • Крайній південь Чилі та Аргентини
  • Частина Анд і Гімалаїв (в КХО)
  • Гірські райони Європи, в тому числі на Шотландському нагір'ї і височини на південно-західному узбережжя Норвегії