Морські риби-ангели

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Морські риби-ангели
Pomacanthus xanthometopon
Pomacanthus xanthometopon
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Підклас: Новопері (Neopterygii)
Інфраклас: Костисті риби (Teleostei)
Ряд: Окунеподібні (Perciformes)
Підряд: Окуневидні (Percoidei)
Родина: Морські риби-ангели (Pomacanthidae)
Посилання
Вікісховище: Pomacanthidae
Віківиди: Pomacanthidae
EOL: 5260
ITIS: 553237
NCBI: 30862
Fossilworks: 266308

Морські риби-ангели або помакантові (Pomacanthidae) — родина кісткових риб ряду окунеподібних, що включає надзвичайно яскраво і строкато-забарвлені види. Раніше риб-ангелів вважали підродиною риб-метеликів (Chaetodontidae), проте протягом часу було виявлено стільки морфологічних відмінностей, що їх виділили в окрему родину. Родина налічує понад 85 видів.

Зовнішній вигляд

[ред. | ред. код]

Крім яскравого забарвлення, риби-ангели відрізняються плоскою статурою і високою спиною. Характерним для цієї родини є потужний, спрямований назад шип, що знаходиться на нижній стороні зябер і відрізняється за забарвленням від решти тіла. Цей шип є найбільш відмінною ознакою від риб-метеликів, морфологія яких вельми схожа. Довжина риб-ангелів становить від 6 до 60 см. Молоді риби-ангели часто забарвлені кардинально іншим чином, ніж дорослі особини. Вони можуть жити в ареалах зрілих риб. Дорослі особини їх не проганяють. У цілому, однак, риби-ангели виявляють агресивну поведінку по відношенню до родичів. Відмінність у забарвленні настільки велика, що молодих особин раніше вважали окремими видами.

Поширення

[ред. | ред. код]

Риби-ангели мешкають у тропічних широтах всіх світових морів. Дев'ять видів зустрічаються в Атлантичному океані, інші в Індійському та Тихому океані. Ці риби воліють жити поблизу коралових рифів.

Харчування

[ред. | ред. код]

У риб-ангелів вельми різноманітні стратегії харчування. Деякі з них всеїдні і їх їжа являє собою широку палітру від водоростей до дрібних тварин. Інші харчуються тільки губками і водоростями. Представники роду аполеміхтів (Apolemichthys) харчуються виключно губками, Лірохвості риби-ангели (Genicanthus) — зоопланктоном, а карликові риби-ангели (Centropyge) — водоростями. Молоді риби-ангели, а також і дорослі в деяких регіонах, наприклад близько Галапагоських островів, чистять більш великих риб, поїдаючи паразитів з їх луски.

Поведінка

[ред. | ред. код]

Риби-ангели живуть як правило парами або в невеликих гаремних групах, що складаються з одного самця та декількох самок. На рифах у них чіткі ареали, які вони боронять від суперників. У великих представників родини розмір ареалів може становити понад 1000 м², у карликових вони можуть становити лише одну коралову колонію. Відносно родичів-суперників риби-ангели діють енергійно й агресивно. Представники роду помакантів (Pomacanthus) видають при цьому гучні клацаючі звуки