Морула

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ранні стадії ембріонального розвитку: 1 — морула, 2 — бластула

Мо́рула (лат. morula від morum — «ягода шовковиці»[1]) — найбільш рання стадія розвитку зародка багатоклітинних тварин, що виникає внаслідок дроблення яйцеклітини, передує бластулі[2][1]. У цей час зародок вже складається з досить значної кількості клітин-бластомерів (32-64) і нагадує супліддя (ягоду) шовковичного дерева, але порожнина поділу ще не сформувалась[2].

Дроблення, що почалося ще в процесі просування зародка по матковій трубі (у людей), різко прискорюється після надходження морули в матку[джерело?].

Клітини стінок порожнини (трофобласта) в ході дроблення обростають групу бластомерів, що утворюють ембріобласт. Сукупність ембріонального диска, трофобласта і порожнини, заповненої рідиною, отримала назву зародкового міхура, або бластоцисти.

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б (рос.) Морула // Большая советская энциклопедия : в 30 т. / гл. ред. А. М. Прохоров. — 3-е изд. — М. : «Советская энциклопедия», 1969—1978. (рос.).
  2. а б Морула [Архівовано 16 січня 2017 у Wayback Machine.] // Українська радянська енциклопедія : у 12 т. / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. — К. : Головна редакція УРЕ, 1974–1985.