Морґана

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Фея Морґана»,картина Е. Ф. Сендіса, 1864, Бірмінгемська художня галерея
«Смерть Артура», Е.Берн-Джонс. Одна з дів — фея Морґана

Фея Морґана (Морґана) — чарівниця, персонаж англійських легенд артурівського циклу. На честь неї отримало свою назву оптичне явище фата-морґана. Її головний дар — цілительство.

Її образ часто поєднують з образом сестри — Морґаузи, яка чарівницею ніколи не була, але зате народила в інцесті від свого брата Артура його майбутнього губителя Мордреда.

У літературі[ред. | ред. код]

У ранніх творах Морґана виведена просто як чарівниця, лікар Артура (Гальфрид Монмутський, Кретьєн де Труа). У пізній середньовічній літературі її роль збільшується, і вона стає кровною родичкою Артура: у Томаса Мелорі в його «Смерті Артура» вона — вже його старша єдиноутробна сестра.

У конфлікті, який виник після виявлення зради Джиневри, Морґана виступає на стороні Мордреда проти Артура.

Згадується, як одна з чарівниць, які відносять Артура на Авалон після його програшу в битві і смертельного поранення.

Варіанти написання імені[ред. | ред. код]

Morgan Le Fay, Morgan La Fay, Morganna, Morgaine, Modron, Fata Morgana.

Сім'я[ред. | ред. код]

Сімейне дерево (за Мелорі)[ред. | ред. код]

 
 
 
 
 
 
 
 
 
г. Ґорлуа
 
 
 
 
 
 
Іґрейна
 
 
 
 
 
к. Утер Пендраґон
 
к. Лодеґранс
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
к. Уріенс
 
Фея Морґана
 
к. Нантрес
 
Елейна
 
к. Лот Оркнейський
 
Морґауза
 
Король Артур
 
 
 
Ґвіневра
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Івейна
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
г. Санам
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ґавейн
 
Ґахеріс
 
Аґравейн
 
Ґарет Білоручка
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ліонора
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Мордред
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Борс
 
 
 
 
  • г. - герцог
  • к. - король

Інші сюжети[ред. | ред. код]

В одному з варіантів Морґана у дівоцтві, після весілля своєї овдовілої матері з Утер Пендрагоном була послана в монастир, щоб стати черницею, але замість цього потайки навчилася магії.

У The Vulgate Cycle артурівських легенд йдеться про те, що Морґана служила фрейліною королеви Джиневри і вступила в любовний зв'язок з племінником короля, Ґіомаром (Giomar). Коли Джиневра поклала кінець цьому роману, Морґана у помсту видала Артуру зв'язок королеви з Ланселотом.

Була закохана в Ланселота, але він відкидав її пристрасть, попри те, що вона кілька разів захоплювала його в полон. Дала нічого не підозрюючому серу Трістану щит, на якому були зображені король, королева і Ланселот; щит повинен був послужити натяком всім, хто присутній на турнірі. Артур натяк сестри проігнорував.

У Мелорі Морґана схиляє свого коханця сера Акколона (Accolon) викрасти як Екскалібур, так і британський трон. Король Артур зустрічається з ним в поєдинку, без чарівного меча, але все одно перемагає його за допомогою Володарки Озера. Зрозумівши, що її план не вдався, вона викрадає піхви меча (які володіли магічною здатністю загоювати рани), і Артур страждає від втрати крові 8.php[недоступне посилання з липень 2019].

Чарівні здібності[ред. | ред. код]

«Смерть Артура», Джеймс Арчер.

Кретьєн де Труа говорить про Морґану як про володарку великих цілительських здібностей. Крім того, вона володіє навичкою оборотня (звідси фата-моргана) і вміє літати.

У подальшому Мерлін навчає Морґану і ще більше збільшує її сили.

Багатоі здібності Морґани, як вважається, були пом'якшені або ліквідовані християнською літературною традицією. Ймовірно, в попередніх версіях вона володіла більшою владою. Тим не менш, згадки про те, що вона живе на Авалоні, чарівному острові, і керує ним, не зникли. Тіло Артура вона відвозить на Авалон, щоб він прокинувся в критичний для Англії момент, разом з двома загадковими королевами — королевою Північного Уельсу і королевою Спустошенних Земель (The Queen of Northgales and the Queen of Wasteland). Варіант — їх було 4, ще одна — Володарка Озера.

« ... і гірко плакали. Забрали дами Артура в човен, і поклав король голову на коліна до Феї Морґани. І відвезла його сестра на чудовий острів Авалон. Там серед чудових яблунь, де росли золоті плоди забуття, зцілюється Артур від ран своїх. «

Ймовірно, спочатку Морґана була язичницькою кельтською богинею [1]. (Римські джерела згадують кельтську богиню-матір по імені Modron, а також існувала ірландська богиня Морріган). Крім того, можливо, що її образ був прийнятий від водяної німфи бретонських легенд того ж імені (12 ст.) [2] .

У 1982 році Міжнародний Астрономічний Союз присвоїв кратеру на супутнику Сатурна Мімасі найменування Морґана.

Книги[ред. | ред. код]

У кінематографі[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]