Московський математичний папірус

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Чотирнадцята задача Московського математичного папіруса (Struve 1930). Нагорі ієратичний текст, внизу ієрогліфічна транскрипція. Текст читається справа наліво

Московський математичний папірус («математичний папірус Голенищева») — один з найдревніших відомих сучасності математичних текстів. Він був складений близько 1850 року до н. е., відповідно, є давнішим за інший відомий давньоєгипетский текст, присвячений вирішенню математичних задач, — Папірус Рінда (або Папірус Ахмеса), написаний бл. 1550 року до н. е., тобто Московський приблизно на 300 років старший від нього.

Першим власником цього папіруса був один з засновників російської єгиптології Володимир Семенович Голенищев. Нині «папірус Голенищева» перебуває в Музеї образотворчих мистецтв ім. О. С. Пушкіна у Москві. Базуючись на способі написання курсивного ієратичного тексту, спеціалісти припускають, що він належить до періоду правління XI династії (Аменемхетов-Сенусертов) періоду Середнього царства Стародавнього Єгипту. Можливо, Московський математичний папірус був написаний при фараоні Сенусерті III або Аменемхеті III.

Опис Московського математичного папіруса[ред. | ред. код]

Довжина Московського математичного папіруса становить 5,40 м, а його ширина — від 4 до 7 см. Весь текст папіруса 1930 року в книзі, яка вийшла у Берліні німецькою мовою, був розбитий засновником марксистської школи дослідників Стародавнього Сходу у СРСР Василем Васильовичем Струве на 25 задач, до кожної з яких автор дав розв'язок. Більшість задач Московського математичного папіруса присвячена практичним проблемам, пов'язаним з застосуванням геометрії.