Московсько-шведська війна (1554—1557)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Московсько-шведська війна (1554—1557)
Російсько-шведські війни
Іван Грозний приймає гінця шведського короля Густава I. Мініатюра із Лицьвого літописного звіда
Іван Грозний приймає гінця шведського короля Густава I. Мініатюра із Лицьвого літописного звіда

Іван Грозний приймає гінця шведського короля Густава I. Мініатюра із Лицьвого літописного звіда
Дата: 15541557
Місце: Водська пятина, Шведська Фінляндія
Привід: Прикордонні протиріччя; небажання Івана Грозного вести зі Швецією переговори напряму, без посередництва новгородського намісника:
Результат: Друге Новгородське перемир'я
Сторони
Королівство Швеція
Московське царство
Командувачі
* Густав I * Іван Грозний

Московсько-шведська війна 1554—1557 років (швед. Stora ryska kriget, фін. Suuri Venäjän sota «Велика російська війна»), також іменується як Шведський похід — збройний конфлікт між Шведським королівством і Московським царством, що почався через прикордонні суперечки.

Передумови[ред. | ред. код]

У XVI столітті відносини між Шведським королівством і Російським Царством були напруженими. На Карельському перешийку були випадки порушення кордону, виникали конфлікти через місця рибного і тюленячого промислу.

У роки правління Івана Грозного були встановлені торгові відносини Росії з Англією, які сильно вдарили по економічних інтересах Швеції, що одержувала чималі доходи від транзитної московсько-європейської торгівлі[1]. У 1553 році експедиція англійського мореплавця Річарда Ченслера обігнула Кольський півострів, увійшла в Біле море і кинула якір на захід від Ніколо-Корельского монастиря навпроти селища Ньонокса. Отримавши звістку про появу англійців в межах своєї країни, Іван IV побажав зустрітися з Ченслером, який, подолавши близько 1000 км, з почестями прибув до Москви. Незабаром після цієї експедиції в Лондоні була заснована «Московська компанія», яка отримала згодом монопольні торгові права від царя Івана.

Шведський король Густав I Ваза після невдалої спроби створити антимосковський союз, в складі якого перебували б Велике князівство Литовське, Лівонія і Данія, вирішив діяти самостійно.

Також король Швеції Густав I був ображений тим, що Іван IV зустрів його посла не в московському Кремлі, а в Новгороді.

Хід бойових дій[ред. | ред. код]

У 1554 році король Швеції Густав I Ваза (1523—1560) зосередив війська в гарнізонах Або і Виборг. Шведами було скоєно напад на Печенгський монастир, заснований в 1530—1540 роках (за деякими джерелами в 1554 році) в горлі Печенгської губи. Тоді новгородський намісник князь Палецький послав в Стокгольм Микиту Кузьміна вимагати пояснень. Шведи затримали Кузьміна, за це цар Іван Васильович наказав новгородському воєводі Ногтєву почати військові дії проти шведів.[2]

У квітні 1555 року шведська флотилія адмірала Якоба Багге пройшла Неву і 10 вересня обложила московську фортецю Орєшек. Але новгородський намісник Дмитро Палецький швидко відреагував, повідомивши про це Москву, і до Орєшка рушила рать під командуванням воєвод Андрія Ногтева і Петра Головина. Шведські сили три тижні тримали в облозі Орєшок, і в цей час до московських військ приєдналася новгородська армія під командуванням Шереметєва. Облога фортеці результатів не принесла, шведське військо відступило. Був захоплений один шведський корабель з чотирма гарматами.

Московська армія запланувала удар у відповідь по Швеції. У Новгороді почали збори армії, яка 20 січня 1556 року в кількості 20-25 тис. чоловік під командуванням Петра Щенятєва перейшла через Смолин і Лебежжя і почала наступ на Виборг. Місто облягали три дні. А також знищили селища по берегах річки Вуокси, зайняли місто Ківінебба (захопивши 7 гармат і багато іншого майна)[3]. Незабаром підійшло військо Швеції. Воно розгромили сторожовий полк, але полк Івана Шереметєва несподівано вдарив по шведах, і ті втекли в місто. Незабаром біля міста був поставлений «Лаврецький погост», який повинен був зупинити армію, що йшла від Стокгольма у Виборг. Із завданням він впорався.

Густав був дуже збентежений поразкою Швеції. Це змусило його відправити посольство на чолі зі Стеном Ерікссоном і архієпископом стокгольмським Ларса. У підсумку в березні 1557 року в Новгороді було підписано перемир'я строком на 40 років (набрало в чинності 1 січня 1558 року). Московсько-шведський кордон відновлювався за старим зразком, визначеному ще Орєховським мирним договором від 1323 р.[4]

Підсумки і наслідки[ред. | ред. код]

Війна зі Швецією виявила безсумнівну перевагу московського війська, не призвівши, однак, до значимих результатів.[4]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Форстен, Георгий Васильевич. Записки историко-филологического факультета Императорского С.-Петербургского университета. Балтийский вопрос в XVI и XVII столетиях (1544—1648): Том I. Борьба из-за Ливонии — Спб: Тип. В. С. Балашева и Ко, 1893—733 с.
  2. Хроника провинции Ливония. Архів оригіналу за 21 червня 2019. Процитовано 16 червня 2019. 
  3. Выборг. Архів оригіналу за 5 червня 2019. Процитовано 10 квітня 2013. 
  4. а б Sakharov, Andreĭ Nikolaevich.; Novoselʹt︠s︡ev, Anatoliĭ Petrovich. (2001). Istorii︠a︡ Rossii : s drevneĭshikh vremen do kont︠s︡a XX veka. Moskva: AST. ISBN 5-17-009567-8. OCLC 225514974. 

Посилання[ред. | ред. код]