Мостовий кран

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Мостовий кран.

Мостови́й кран (кран-балка) — підіймальний кран, що пересувається рейками на нерухомих опорах. Кран мостовий має широку сферу застосування — він призначений для підйому і переміщення вантажу в приміщенні або під навісом.

Мостовий кран пересувається рейками, прикріпленими до нерухомих опор. На сьогоднішній день мостові крани є невід'ємною часткою будь-якого крупного виробництва і використовуються для виконання різного роду навантажувально-розвантажувальних робіт усередині виробничих і складських приміщень.

Існують також моделі кранів мостових, які використовуються на відкритій території, — на відкритих майданчиках заводів, складських терміналів тощо.

Мостовий кран буває однобалочний і двобалочний. Двобалочний мостовий кран передбачає найважчі режими роботи. Однобалочний має вищу швидкість переміщення при меншій вантажопідйомності.

Мостовий кран також ділиться на підвісний (кран балка підвісна) і опорний (кран балка опорна). За видом приводу розрізняють мостовий електричний кран (з електричним приводом) і мостовий ручний кран — з механічним приводом, тобто підйом вантажу і переміщення крана проводиться за допомогою фізичних зусиль людини.

Мостові крани на стаціонарних опорах (естакадах) використовуються тільки на базових складах для розвантаження і навантаження. Інколи їх також застосовують для монтажу важких верстатів або іншого устаткування.

Ширше використовуються мостові крани на пересувних опорах, так звані козлові крани. Рейки розташовують обабіч об'єкта, а міст, уздовж якого переміщається візок, — над об'єктом. Такі крани необхідні при спорудженні залізниць, станцій метрополітену і деяких інших споруд. Вони володіють високою стійкістю і солідною вантажопідйомністю. Проте ефективність вживання обмежується через невелику висоту підйому гака і необхідність другого стріловидного крана для подачі вантажів.

Класифікація[ред.ред. код]

Залежно від призначення та умов експлуатації, виділяють наступні типи:

  • Однобалочні і двохбалочні. Поділяються по кількості використовуваних в конструкції балок. В основі однобалочних мостових кранів є балка, яка обома кінцями лежить на колесах. Відповідно, двохбалочні крани мають в своїй конструкції дві паралельні балки.
  • Електричні та ручні. Поділяються за типом обладнання для механізації і способом управління. Використання електричних мостових кранів не дозволяється у виробництвах і цехах з агресивним середовищем, яка може пошкодити ізоляцію.
  • Опорні й підвісні. Широко використовуються на будмайданчиках, фабриках і цехах будь-якого типу, в залежності від існуючих умов робочого приміщення.
  • Грейферні,гакові, магнітні й інші крани мостові. Грейферні крани використовують для переміщення сипучих вантажів, а магнітні крани - для транспортування виробів з чорних металів. Гакові крани - широко використовуються при будівельних роботах.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]