Мотор Січ

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Будівля з центральною прохідною ВАТ «Мотор Січ». Шевченківський район (Запоріжжя)

ПАТ «Мотор Січ» (ПФТС: MSICH) — одне з провідних у світі підприємств з розробки, виробництва, ремонту та сервісного обслуговування авіаційних газотурбінних двигунів для літаків та вертольотів, а також промислових газотурбінних установок. Підприємство розташоване на південному сході України в місті Запоріжжя. Належить до Спілки виробників нафтогазового обладнання.

За станом на 2010 р. ПАТ «Мотор Січ» виготовляє і супроводжує в експлуатації 55 типів і модифікацій двигунів для 61-го виду літаків і вертольотів.

У 2011 ПАТ «Мотор Січ» придбало в Білорусі Оршанський авіаремонтний завод[be-x-old] та уклало угоду з холдингом «Вертолеты России» згідно з яким протягом п'яти років запорізька компанія має поставляти до Росії до 270 двигунів щорічно.[1]

Історія[ред.ред. код]

Біографія підприємства почалася у 1907 році. До грудня 1915 на ньому вироблялися сільськогосподарські механізми та інструменти, виконувалися різні види механічної обробки, відливали чавун і мідь. У грудні 1915 акціонерне товариство «Дюфлон, Костянтинович і К°» («Дека») викупило завод і змінило профіль його виробничої діяльності.

У листопаді 1916 р. був зібраний перший шестициліндровий двигун рідинного охолодження «Дека» М-100.

Відтоді на заводі освоєно виробництво і тривалий час випускалася широка гама поршневих двигунів: М-6, М-11, М-22, М-85, М-86, М-87, М-88, АШ-82ФН, АШ-62ІР, які не поступалися, а подеколи і перевершували кращі світові аналоги тих часів.

У 1953 р. на заводі розпочалося виготовлення реактивних двигунів РД-45, РД-500, що поклало початок ері газотурбінних двигунів. Представниками нового покоління стали турбогвинтові двигуни АІ-20 (1957 р.) і АІ-24 (1962 р.) конструкції А. Г. Івченко, різноманітні модифікації яких експлуатуються досі.

Російсько-українська війна 2014 року[ред.ред. код]

В серпні 2014 року вантажівки російського «гумконвою» вивезли до Росії обладнання, викрадене з філіалу підприємства «Мотор Січ» у Торезі на Донеччині. Прес-центр АТО: «В районі Тореза з 16.08.2014 року було виявлено вантажівки білого кольору, що підтверджено даними космічної розвідки. Дані транспортні засоби, під виглядом „гуманітарної місії“ вивозять з одного з філіалів заводу Мотор Січ, котрий виготовляє комплектуючі до двигунів гелікоптерів, обладнання, що виготовляється тільки в Україні. Такі ж крадіжки відбуваються в інших містах, що нині підконтрольні ДНР»[2].

Продукція підприємства[ред.ред. код]

Ювілейна монета України — 100 років «Мотор Січ». Аверс
Ювілейна монета України — 100 років «Мотор Січ». Реверс

Авіадвигуни для літаків[ред.ред. код]

Авіадвигуни для гелікоптерів[ред.ред. код]

Допоміжні силові установки[ред.ред. код]

Наземні газотурбінні двигуни[ред.ред. код]

Газотурбінні електростанції[ред.ред. код]

Товари народного споживання[ред.ред. код]

Підвісні мотори для човнів «Мотор Січ-40»

Структура ВАТ «Мотор Січ»[ред.ред. код]

До складу ВАТ «Мотор Січ» належать такі структурні одиниці, розташовані на території України:

Запорізький моторобудівний завод[ред.ред. код]

Історія головного заводу бере початок з моменту організації в 1907 р. в Олександрівську (з 1921 — м. Запоріжжя) заводу «Дека». Головна структурна одиниця підприємства виробляє авіадвигуни, здійснює їхній ремонт та обслуговування, виготовляє приводи для газо- та нафтоперекачувальних агрегатів, пересувні автоматизовані електростанції, низку товарів народного споживання. За радянських часів завод мав назву: «Моторний завод № 29».

Запорізький машинобудівний завод ім. В. І. Омельченко[ред.ред. код]

У зв'язку з освоєнням виробництва великогабаритних двигунів Д-18Т на правобережному майданчику (м. Запоріжжя) були побудовані нова випробувальна станція, сучасний ливарний цех точного лиття деталей з жаростійких сплавів і низка інших цехів, на базі яких у 1988 був створений Запорізький машинобудівний завод.

Основний напрямок діяльності заводу — ливарне виробництво, випробування двигунів Д-18Т. Також на заводі виготовляються газотурбінні електростанції потужністю 1000, 6000 кВт.

Сніжнянський машинобудівний завод[ред.ред. код]

У 1970 в м. Сніжне Донецької обл. був організований перший філіал заводу, який в 1974 був перетворений в Сніжнянський машинобудівний завод. СМЗ був першим в галузі спеціалізованим заводом з виробництва лопаток газотурбінних двигунів.

Завод випускає деталі для авіаційних двигунів (диски компресорів, лопатки компресорів і турбін), деталі і вузли для гірничо-шахтного обладнання, товари народного споживання.

Волочиський машинобудівний завод[ред.ред. код]

У 1971 в м. Волочиськ Хмельницької обл. був створений Волочиський машинобудівний завод. Основне завдання створеного заводу — забезпечення збирання авіадвигунів багатотиражними деталями і метизами, виготовлення технологічного оснащення.

На ВМЗ організований цех з виготовлення пересувних автоматизованих електростанцій ПАЕС-2500, ремонт двигунів АІ-20 і його модифікацій АІ-20ДКЕ, АІ-20ДКН, АІ-20ДМЕ, АІ-20ДМН.

Крім цього, ВМЗ випускає автозапчастини, низку товарів сільськогосподарської групи.

Авіакомпанія «Мотор Січ»[ред.ред. код]

Авіакомпанію створено у 1984б і вона є одним з підрозділів у складі ВАТ «Мотор Січ». Авіакомпанію оснащено пасажирськими та транспортними літаками і вертольотами.

Повітряний парк авіакомпанії складають: Як-40, Як-42, Ан-12, Ан-24, Ан-26, Ан-74ТК-200, Ан-140. З квітня по листопад 2009 року авіакомпанія «Мотор Січ» перебувала в «чорному списку» заборонених авіакомпаній в ЄС.

ТРК «Алекс»[ред.ред. код]

100% акцій з правом голосу Запорізької телевізійної компанії ТРК Алекс належать ПАТ «Мотор Січ»[3].

Цікаві факти[ред.ред. код]

Запорізьке авіапідприємство «Мотор Січ» побудувало VIP-літак на базі пасажирського Ан-74 для лівійського лідера Муаммара Каддафі. У 2013 році підприємство посіло 5 місце у рейтингу провідних підприємств високотехнологічного машинобудування України за рівнем управлінських інновацій. [4]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]