Мотра

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мотра
Godzilla - PS4-PS3 - Ultimate mayhem (E3 Trailer) - Mothra (cropped & brightened).png
Всесвіт медіафраншиза про Ґодзіллу
Офіційна назва Мосура (яп. モスラ?)
Класифікація дайкайдзю
Перша поява «Мотра» (1961)
Остання поява «Ґодзілла 2» (2019)
IMDb ID 0041847

Мотра (яп. モスラ мосура?) — вигаданий монстр-дайкайдзю, що вперше з'явився у фільмі «Мотра» 1961 року, і який згодом став одним з чудовиськ кіновсесвіту за участю Ґодзілли. Уперше, як персонаж, Мотра з'явилася в романі-фейлетоні «Дивовижні феї та Мотра» (яп. 発光妖精とモスラ Хакко: Йо:сеї то Мосура?) Сін'їтіро Накамури, Такехіко Фукунагі та Йосіе Хотти, але відомою стала лише завдяки випущеному в 1961 році фільму «Мотра».

В оригіналі ім'я Мотри є комбінацією японського суфікса «Ра» та англійського слова «Moth» (англ. міль, метелик). Суфікс «Ра» взятий від японського перекладу слова «кит» (яп. 鯨(クジラ) кудзіра?), що також вживається і в контексті опису великих розмірів (великий як кит). Українська назва «Мотра» утворилася на основі англійської транскрипції «Mothra».

Опис[ред. | ред. код]

Мотра — ця велетенська комахоподібна істота, яка мешкає на вигаданому острові Інфант, де раніше відповідно до сюжету першого фільму 1961 року проводилися випробування ядерних бомб вигаданою країною Ролісікою. Мотра вилуплюється з величезного яйця у вигляді велетенської личинки, яка потім перетворюється на величезне крилате чудовисько, що нагадує міль. У такому вигляді Мотра може літати, а помах її крил створює потоки повітря, здатні здувати автомобілі й дахи будинків[1]. У вигляді личинки Мотра здатна виділяти струмені павутини, щоб спорудити собі кокон або обвивати ворогів[1][2].

На острові Інфант також мешкає плем'я диких аборигенів, які ставляться до Мотри, як до божества. Серед них є дві дівчини-близнючки дуже маленького зросту, що називаються «сьобідзін» (яп. 小美人?, «маленькі красуні»), які здатні телепатично спілкуватися з людьми і Мотрою[1].

Появи в кіно[ред. | ред. код]

У першому фільмі «Мотра», що вийшов у 1961 році, після того, як в результаті експедиції на острів Інфант з нього були викрадені дві мініатюрні дівчинки, Мотра вилуплюється з яйця і вирушає за ними в Токіо, де згортається в кокон біля Токійської телевежі й перетворюється на велетенську міль. Військові сили не можуть нанести Мотрі ніяких ушкоджень, і та вирушає у вигадане місто Нью-Кирк, де на той момент знаходяться себідзін, і, забравши їх, повертається на острів[3]. Цей фільм є нетиповим з-поміж кінострічок про кайдзю. За каноном жанру, в подібних фільмах монстри зазвичай виявляються переможеними людьми, але в «Мотрі» людям доводиться віддати те, що чудовисько хоче — викрадених дівчат. І сюжет побудований таким чином, що головним «монстром» стає не Мотра, а людина — Кларк Нельсон, відповідальний за їхнє викрадення[4]. Варта уваги і наявність у Мотри мотивації до руйнування. Вона робить це не «просто так», а проявляє вимушену агресію у відповідь на дії людей[1].

Успіх «Мотри» переконав кінокомпанію «Toho» після семирічної відсутності Ґодзілли в кіно повернути його на екрани в 1962 році (див. «Кінг-Конг проти Ґодзілли»)[5]. А вже в 1964 році два монстри зіткнулися у фільмі «Мотра проти Ґодзілли», для якої це була друга поява на екрані. За сюжетом, на узбережжі Японії тайфуном викидає велетенське яйце з острова Інфант. Також виявляється, що тайфун приніс Ґодзіллу, який, прокинувшись, тут же влаштовує руйнування. Люди вирушають на острів і за допомогою сьобідзін просять допомоги у Мотри, у формі імаго, що доживає свої останні дні. Вона погоджується допомогти, б'ється з Ґодзіллою, але гине у битві. У той же час з яйця вилуплюються дві велетенські личинки Мотри, які перемагають Ґодзіллу, а потім відпливають на рідний острів. У цьому фільмі Мотра — не чудовисько-руйнівник, а чудовисько-божество, що має розум і вирішило врятувати людство. Такий хід до представлення кайдзю виявився вдалим, і сценарист Сен'їті Секідзава в майбутніх сценаріях почав наділяти подібними якостями Ґодзіллу[2].

Мотра також з'являлася у фільмах: «Ґідора, триголовий монстр» (1964), «Ґодзілла проти Монстра Зеро» (1965), «Ґодзілла проти морського монстра» (1966) і «Знищити усіх монстрів» (1968). Потім компанія «Toho» на якийсь час припинила створення фільмів про кайдзю, і Мотра повернулася на екрани лише в 1992 році у фільмі «Ґодзілла проти Мотри: Битва за Землю», після чого отримала власну серію фільмів: «Мотра[en]» (1996), «Мотра 2[en]» (1997) та «Мотра 3[en]» (1998). У новому тисячолітті Мотра з'являлася у фільмах: «Ґодзілла, Мотра, Кінґ Ґідора: Монстри атакують» (2001) і «Ґодзілла: Фінальні війни» (2004)[1].

Компанія «Legendary Pictures» придбала права на використання Мотри і деяких інших кайдзю, які з'являться у фільмі «Ґодзілла 2» (2019) — сиквелі американського фільму «Ґодзілла» (2014)[6][7].

Створення[ред. | ред. код]

Для розробки сценарію першого фільму кіностудія «Toho» найняла чотирьох письменників для створення чотирьох незалежних оповідок про це чудовисько. Три з них згодом були надруковані в 1961 році в січневих номерах газети «Асахі сімбун». Проте сценарист Сін'їті Секідзава не прийняв більшість ідей з них, вирішивши написати сценарій, базуючись тільки на розповіді «Дивовижні феї та Мотра». Постановником спецефектів стрічки був Ейдзі Цубурая, що працював над створенням фільмів про Годзіллу та інших монстрів[1]. Рухами ляльки Мотри керували актори Харуо Накаджіма і Кацумі Тедзука[5]. У другому фільмі в ролі Мотри був лише Тедзука, оскільки Накаджіма грав Ґодзіллу[2].

Мотра в біології[ред. | ред. код]

На честь Мотри названо декілька таксонів та інші біологічні об'єкти:

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Kalat D. A Critical History and Filmography of Toho’s Godzilla Series. — 2nd ed. — Jefferson[en] : McFarland & Co, 2007. — 267 p. — ISBN 978-0-7864-3099-4.
  • Warren B. Keep Watching the Skies!: American Science Fiction Movies of the Fifties. — 2nd ed. — Jefferson[en] : McFarland & Co, 2009. — 1040 p. — ISBN 978-0-7864-4230-0.

Посилання[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Мотра