Моісєєнко Ігор Олексійович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Моісєєнко Ігор Олексійович
Народився 10 липня 1962(1962-07-10) (58 років)
м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область
Громадянство Україна Україна
Діяльність журналіст, поет, прозаїк, кінодраматург
Роки активності з 2000
Жанр військово-пригодницька література
Премії Міжнародна літературно-мистецька премія імені М.В.Гоголя "Тріумф" (2015р) Літературно-мистецька премія ім. Богдана Хмельницького(2010)
Сайт: afgan.pl.ua/uk/home

Моісєєнко Ігор Олексійович (нар. 10 липня 1962, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область) — український журналіст, поет, прозаїк, кінодраматург. Лауреат міжнародної літературно-мистецької премії імені М.В.Гоголя "Тріумф" (2015р), перший лауреат літературно-мистецької премії імені Богдана Хмельницького Міністерства оборони України (2010р). Член Національної спілки письменників України. Має державні нагороди урядів СРСР, Афганістану, України та Української спілки ветеранів Афганістану.

Життєпис[ред. | ред. код]

Проходив строкову військову службу у 1980—1982 у Республіці Афганістан, де командував відділенням у званні молодшого сержанта. Брав участь у багатьох бойових операціях з виявлення і знищення баз супротивника, його складів боєприпасів та іншого військового майна, в бойовому прикритті військових колон, в засідках у складі 66-ї мотострілецької бригади[ru] — єдиної з часів Другої світової війни частини, нагородженої за бойові дії орденом Леніна.

В 2000-х обіймав посаду заступника головного редактора кременчуцької міської незалежної газети «Кремінь».

Громадська діяльність[ред. | ред. код]

Після звільнення із лав Радянської Армії, протягом кількох років (у 1990-х) очолював Спілку ветеранів Афганістану міста Комсомольськ на Дніпрі (Полтавська обл.). Під час керування міською СВА забезпечив виготовлення і відкриття меморіальної дошки та стели пам’яті загиблим в Афганістані на меморіальному комплексі. Організовував на свої кошти щорічні всеукраїнських і міжнародні змагання з рукопашного бою пам’яті загиблих в Афганістані, численні концертні програми із залученням відомих творчих колективів, конкурси дитячої творчості. Опікувався допомогою і підтримкою сімей загиблих та інвалідів. Забезпечував виконання декількох складних хірургічних операцій ветеранам, чим було врятовано їх від смерті від старих ран. Докладав зусиль до забезпечення безкоштовного лікування ветеранів у лікувальних закладах свого міста та збереження їхніх пільг. Ініціював зведення житлового будинку для ветеранів і забезпечив поліпшення житлових умов 12-ти сімей ветеранів. Ініціював декілька доповнень до Законів України.

Літературна діяльність[ред. | ред. код]

У 2002 році написав і видав збірку своїх поезій «Эхо Гиндукуша. К 15-й годовщине вывода войск из Афганистана» (Комсомольськ: Горішні плавні, 2002 і 2004), яка досі вважається однією з найкращих поетичних книг в СНД на тему війни в Афганістані і витримала два видання.

Епіграф до збірки «Эхо Гиндукуша»:

«Яких ми хлопців там втрачали!

…Його лиш по наколці упізнали –
На шкіряному і в крові мішку.
Із нього у гірському кишлаку
З живого шкіру смугами зідрали…
Що матері привеземо?
По кругу фляга.
Мовчки третій ми п’ємо.
Залишились
На чорному граніті
Нев’янучі троянди,
Свіча тремтлива
І сльоза –
Тяжка й сумна.
По кругу фляга.
Ми повинні пам’ятати!

У 2005 році І. Моісєєнко написав повість «Сектор обстрела», яку Національна спілка письменників України визнала унікальним твором літературного мистецтва довершеної художньої форми. Повість довгий час утримувала найвищий рейтинговий рядок в СНД у жанрі військово-пригодницької літератури та витримала два видання. Після представницького конкурсу твір видано за державною програмою фінансування соціально значущих видань «Українська книга-2006» — для молоді України, бібліотек військових частин та освітніх закладів.

У 2005—2006 роках Ігор Моісєєнко створив два кіносценарії, які кіностудія ім. О. Довженка, визнала кращими за все, що було створено для екрану про війну в Афганістані 1979—1989 рр. Проект їх постановки підтримує Національна спілка кінематографістів України та посол Доброї Волі від ЮНЕСКО Віталій Кличко. У 2007 році Президент України дав доручення Міністерству культури України щодо екранізації цих творів (доручення від 16.01.2007 р. № 22/003203-16).

У 2007 році І. Моісєєнко написав роман "Сектор обстрілу — «Аісти», у якому відлік подій ведеться від трагічної загибелі в Афганістані українського поета-героя «Аіста» (О. І. Стовби), у підрозділі якого автор служив в 1980—1982 рр. Роман у перекладі, на прохання видавця, російською мовою, двічі видано у 2007 та 2008 роках як «Сектор обстрела» видавництвом «Ексмо» (м. Москва). У творі, в поєднанні з захоплюючим змістом, авторові вдалося настільки гармонійно висвітлити неповторну самобутність української душі, наділеної поетичним даром, традиційну для українців любов матері і сина, родинні цінності, правду армійських буднів, що російські книговидавці, репрезентуючи цю книгу, називають її шедевром сучасної військової прози. Читачі у своїх відгуках порівнюють стиль письма українського автора з майстерністю видатного німецького прозаїка Е.-М. Ремарка і пишуть, що після прочитання твору в них змінюється світогляд, відмовляються від зброї тощо.

Враховуючи те, що через історично зумовлені чинники афганські проблеми, тема воєнних дій в Афганістані не відходять в минуле, а навпаки — актуалізуються, то твори І. О. Моісєєнка набувають особливого значення для світової культури. Українською мовою "Сектор обстрілу — «Аісти» (2009) видано (м. Кременчук, видавництво «Піраміда») на кошти автора та за підтримки меценатів і Кременчуцького міськвиконкому.

Цей твір гідно репрезентує читачам саме український бестселер, українською мовою, українського письменника, що стало вагомим внеском до справи популяризації української літератури. Це перший за роки незалежності України літературно-художній твір великої форми про війну в Афганістані, виконаний українською мовою. Видавництво «Криниця» висунуло його на здобуття премії імені Богдана Хмельницького Міністерства оборони України. За роман "Сектор обстрілу — «Аісти» І. О. Моісєєнку присвоєно у 2010 році звання «Лауреат премії імені Богдана Хмельницького за найкраще висвітлення військової тематики у творах літератури та мистецтва».

Майже одночасно стало відомо, що цей твір визнано гідним видання за державною програмою підтримки соціально-значущих видань «Українська книга — 2010». У лауреатське видання (Київ «Криниця» 2010, 384 с. (1500 прим.), крім роману, включено найкращі поетичні твори Моісєєнка, та звернення-заклик «Шлях із Армагеддону», яким розкриваються можливі практичні кроки на шляху до порятунку людства від прірви самознищення.

У 2015 році створив і оприлюднив науково-публіцистичний твір-доктрину "Ідея Гармонії - Українська національна Ідея" http://afgan.pl.ua/uk/content/natsіonalna-іdeya-ukraїni, у якому не тільки вперше в історії України сформулював одним реченням і емпірично обґрунтував Українську національну Ідею, але й розробив концепцію стратегічного розвитку української нації, і висвітлив практичні віхи на шляху її реалізації та очікувану уже в недалекому майбутньому віддачу в усіх сферах суспільного життя нашого народу.

У 2015 році за активну письменницьку та громадську діяльність у справі побудови суспільства життєдайної моралі І. О. Моісєєнку присвоєно звання "Лауреат міжнародної літературно-мистецької премії імені М.В.Гоголя "Тріумф"

Бібліографія[ред. | ред. код]

  • Моисеенко И. А. «Эхо Гиндукуша», к 15-й годовщине вывода войск из Афганистана: стихи (Авторський поетичний альманах № 22, жовтень 2004). — Комсомольськ (Полтавська обл.): Громадське літературне вид-во «Горішні плавні», 2002 та 2004. — 52 с.: портр. (1000+500 примірників).
  • Моисеенко И. А. «Сектор обстрела — Гиндукуш»: Повесть. — Кременчук: Піраміда, 2005. — 232 с.: портр. (1000 прим.).
  • Моисеенко И. А. «Сектор обстрела» — Повесть. — К.: Украина, 2006. — 160 с.: портр. (за програмою «Українська книга — 2006» Державного комітету телебачення та радіомовленя України, 2000 прим.).
  • Моисеенко И. А.. «Сектор обстрела»: роман, — Москва: Эксмо, 2007. — 352 с. (5000 прим.) ISBN 978-5-699-24938-1
  • Моисеенко И. А. «Сектор обстрела»: роман, — Москва: Эксмо, 2008. — 352 с. (повторне видання, 7100 прим.)
  • Моісєєнко І. О. «Сектор обстрілу — Аісти»: Роман. — Кременчук: Піраміда, 2008, 2009. — 320 с. (Афганістан, сигнальне вид., 600 прим.)
  • Моісєєнко І. О. «Сектор обстрілу — Аісти»: Роман. — Київ «Криниця» 2010, 384 с. (1500 прим.) ISBN 978-966-7575-95-3

Відзнаки[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]