Мудроське перемир'я

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мудроське перемир'я
Тип Перемир'я
Підписано 30 жовтня 1918
Місце Мудросd
Крейсер «Агамемнон», на якому підписано перемир'я

Мудроське перемир'я (англ. Armistice of Mudros, тур. Mondros Mütarekesi) — перемир'я, підписане 30 жовтня 1918 представниками Великої Британії та султанського уряду Османської імперії на борту британського крейсера «Агамемнон[en]» в порту Мудрос грецького острова Лемнос після поразки Османської імперії у Першій світовій війні.

Основні положення[ред. | ред. код]

  • відкриття Чорноморських проток для військових флотів Антанти з наданням союзникам права окупувати форти Босфор та Дарданелли
  • капітуляція залишків османських військ в Хіджазі, Іраку, Османській Сирії, Ємені та виведення їх з Персії, Кілікії, Закавказзя;
  • окупація союзниками, так званих, 6 вірменських вілаєтів в разі заворушень в одному з них і взагалі будь-якого стратегічного пункту в Османській імперії, якщо союзники вважатимуть це за необхідне з міркувань своєї безпеки.

Наприкінці того ж січня Верховна Рада Антанти прийняла рішення, відповідно до якого Демократична Республіка Вірменія, Сирія, Палестина, Аравія й Месопотамія відокремлювалися від Османської імперії.

Умови Мудроського перемир'я мали на меті підготувати остаточний поділ Османської імперії, а також використовувати її територію як плацдарм для боротьби з більшовицькою Росією. Греко-турецька війна 1919—1922 перешкодила реалізації перемир'я і завершилася підписанням Муданійського перемир'я 1922, а потім — Лозаннського мирного договору 1923 р.

Джерела[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]