Муза Парфянська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Муза Парфянська
Народилася 46 до н. е.[1]
Італія (Стародавній Рим), Стародавній Рим
Померла 1 століття
Римська імперія
Країна Парфія
Діяльність політична діячка, суверен
Титул королева-консорт
Посада Король королів і королева-консорт
У шлюбі з Фраат IV
Діти Фраат V
Бюст з Іранського національного музею
Зображення Музи чеканилося на парфянських монетах поряд із зображенням Фраата V

Муза — цариця Парфії, дружина парфянського царя Фраата IV, фактична співправителька свого сина Фраата V.

Історія[ред. | ред. код]

Муза була римлянкою за походженням; за однією з версій — фавориткою римського імператора Августа, який подарував її парфянському царю Фраат IV за мирний договір з Парфією, по якому Риму були повернуті штандарти, взяті ще після битви при Каррах.

Вона стала користуватися особливою пошаною та любов'ю у Фраата IV, пізніше він взяв її в законні дружини.

Муза багато сприяла проримській орієнтації Фраата IV, при якому його сини були направлені в Рим на проживання та навчання, фактично — як почесні заручники. У реальності це було спробою видалити від спадкування корони інших синів Фраата IV і передати трон своєму синові — майбутньому царю Фраату V.

Переворот і вбивство Фраата IV[ред. | ред. код]

Разом зі своїм сином — спадкоємцем Фраатом V — брала участь у змові проти свого чоловіка — царя Фраата IV, отруївши його. Після вступу на трон Фраата V стала фактичною співправителькою. Її зображення чеканилося на парфянських монетах поряд із зображенням Фраата V.

Зміщення та вбивство[ред. | ред. код]

За описом, даним Йосипом, нібито мала близьких зв'язках зі своїм сином, він узяв її за дружину, що було неприйнятно і геть відкидалося парфянами. Це і стало причиною нової змови парфянської знаті, при якій Фраат V і Муза були зміщені з трону та вбиті.

Інша й імовірніша версія зміщення Фраата V і Музи — їх вельми яскрава проримська орієнтація, обумовлена римським походженням Музи. Парфянська знать, змістивши Фраата V і Музу, передала трон Ороду III.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Дибвойз Н. К. Политическая история Парфии / Пер. с англ., науч. ред. и библиографич. приложение В. П. Никонова. — СПб.: Филологический факультет СПбГУ, 2008. — 816 с. — (Историческая библиотека). — ISBN 978-5-8465-0638-1 (рос.)
  1. https://www.geni.com/people/Musa-Queen-of-the-Parthian-Empire/6000000003645870155