Музей сучасного українського мистецтва Корсаків

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вхід до музею

Музе́й суча́сного украї́нського мисте́цтва Корсаків (англ. The Korsak's Museum of Ukrainian Modern Art), скорочено МСУМК — художній музей в місті Луцьку, Україна. Заснований у 2018 році, є найбільшим в Україні музеєм сучасного національного мистецтва. В ньому зібрані картини, графіка, скульптури, відеоматеріали, інсталяції починаючи із середини XX століття до сучасності.

Місія МСУМК формулюється так: «Ми будуємо музейну інституцію найвищого рівня, яка змінює минуле, рефлексує теперішнє та творить майбутнє, що сприятиме розвитку духовності нації та пропагуватиме українське мистецтво у світі».

Опис[ред. | ред. код]

Музей знаходиться у Луцьку в культурно-розважальному комплексі «Адреналін Сіті», на вулиці Карбишева, 1. Його приміщення перебуває в цехах колишнього картонно-руберойдного заводу. Під музей їх переобладнано за проєктом архітектора Сергія Гонтара на основі ідеї італійського архітектора Рензо Боателлі та видатного українського скульптора Петра Антипа. Загальна площа музею складає 5 000 м², площа експозицій становить 3 500 м².

У музейному комплексі представлено роботи понад 100 видатних українських митців,  загалом понад 800 арт-об'єктів, що представляють такі мистецькі напрямки як живопис, графіка, скульптура, інсталяція, відео-арт — тут зібрана колекція творів мистецтва українських авторів ХХ—ХХІ століть, визнаних найкращими. З-поміж них роботи, виконані в широкому наборі мистецьких напрямів, від реалізму та соціалістичного реалізму до модерну, абстракціонізму, сюрреалізму й т. ін.

Колекція розпочинається з 1930-их років, з робіт Леопольда Левицького, а закінчується сьогоденням, залом, де експонуються змінні виставки сучасних митців. Зали музею поділені як хронологічно за роками, так і за школами та групами[1].

Історія[ред. | ред. код]

Ідейним початком створення приватного музею стала Галерея сучасного мистецтва «Арт-кафедра», яка відкрилась у квітні 2014 року і за час своєї роботи провела десятки виставок, культурно-мистецьких суаре, творчих конкурсів. У 2016 році Галерея виступила організатором мистецького форуму «WestArt Forum UA» та співорганізатором фестивалю сучасного урбаністичного мистецтва «ПоліхромА». МСУМК відкрився 24 серпня 2018 року.

Фундатором та натхненником першого в Україні музею сучасного українського мистецтва стала родина Корсаків.

Музей Корсаків створений з метою розвитку духовності нації, пропагування українського мистецтва у світі шляхом презентації яскравих творчих здобутків художньої культури XX століття, знайомства відвідувачів з сучасним мистецтвом через авторські проєкти, інсталяції, перформанси.

Широка програма виставкової, освітньої, наукової-дослідницької та видавничої діяльності, яку проводить Музей сучасного українського мистецтва Корсаків, відображає актуальні процеси в українській культурі та відкриває можливості для публічного діалогу і створення нових творів[1].

Колекція[ред. | ред. код]

В постійній експозиції представлений ранній твір основоположника кубізму в скульптурі, всесвітньо відомого українського митця Олександра Архипенка «Оголена» (1907) та роботи корифеїв львівського модернізму: Олени Кульчицької, Романа Сельського, Леопольда Левицького та Ярослави Музики.

Північно-західний осередок нонконформістського мистецтва представлено творами Андрія Ментуха, Петра Гулина, Богдана Пікулицького, Дмитра Стецька, Любомира Медвідя, Миколи Кумановського; Олександра Аксініна, Богдана Сороки, Івана Остафійчука та ін.

Південно-східна школа нонконформізму репрезентована Валерієм Басанцем, Олександром Стовбуром, Володимиром Лободою, Олегом Волошиновим, Віктором Маринюком, Сергієм Савченком, Василем Садом, Володимиром Цюпком, Людмилою Ястреб, Світланою Юсім.

Київська школа представлена творами Олександра Дубовика, Миколи Малишка, П. Малишка, Ніни Денисової, Петра Гончара.

В експозиції МСУМК також є роботи художників, які творили «посттоталітарний ренесанс» після розпаду СРСР, зокрема Тіберія Сільваші, Кихайла Кривенка, Анатолія Криволапа, Костя Борисюка тощо.

Постмодерністські прояви, що виразилися у зверненні до фігуративного живопису, графіки, але в іншому, глибоко іронічному прочитані представлені у працях Влодка Кауфмана, Юрія Іздрика, Петра Бевзи, Петра Антипа, Івана Романка, Роберта Саллера, Анатолія Твердого та ін.

У музеї є велика добірка мистецьких об'єктів молодих художників, які репрезентують актуальне мистецтво, зокрема Катерини Ганейчук, Петра Ряски, Руслана Тремби, Cергія Радкевича, Віктора Мельничуа, Олега Сусленка, Ганни Шумської, Миколи Молчана, Олекси Фурдіяки, Беати Корн, Сергія Григоряна та ін.[2]

Активності[ред. | ред. код]

Змінна експозиція регулярно представляє твори провідних вітчизняних та закордонних митців. Реалізує освітні програми задля розвитку духовної культури української нації. Надає можливість продавати твори на вернісажах[3].   

У музеї з 2019 року діє дослідницька платформа «Генеза», яка складається з окремих великих кураторських проєктів, які вивчають творчі угрупування, напрямки та окремі унікальні явища в українському мистецтві. Проєкт передбачає крім експонування самих творів також обговорення, дискусії, лекції та випуск серії дослідницьких матеріалів[4].

МСУМК розвиває  проєкт «Крок на шляху мистецтва», який був започаткований у рамках роботи галереї сучасного мистецтва «Арт Кафедра», що сприяє творчим пошукам молодої генерації українських митців та відкриває нові таланти[5].

Музей щорічно проводить фестиваль сучасного урбаністичного мистецтва «ПоліхромА», який став унікальним арт-простором та  об'єднав у собі різні напрямки сучасного мистецтва, включаючи мурал-арт, стріт-арт, виставки інсталяцій, графіки, перформенси, боді-арт, відео-арт, майстер-класи та арт-лекції. Виконані на ньому твори, такі як графіті й мурали, експонуються поза стінами музею[6]. Перший фестиваль відбувся у 2016 році, його роботи прикрашають стіни будівель на території «Адреналін Сіті»[7].

В музейному комплексі працює арт-кафе «Стоп-кадр», де юні художники, фотомитці, графіки представляють свої роботи. Крім того, арт-кафе пропонує концептуальну мистецьку кухню[8].

Музей Миколи Кумановського[ред. | ред. код]

Картини Миколи Кумановського в МСУМК

У липні 2018 року відкрито Художньо-меморіальний музей Миколи Кумановського, який став структурним підрозділом МСУМК. Музей Кумановського фіксує у просторі та часі справу життя талановитої та непересічної особи­стості, демонструє меморіальні речі художника: офортний станок, пензлі, мастихін, старий мольберт[9]. Його підґрунтям стали 308 робіт Кумановського, переданих 2014 року «Арт-кафедрі». Це стала перша приватна колекція образотворчого мистецтва в Луцьку такого розміру[10].

Фонд музею містить 71 твір малярства, 28 творів друкованої графіки, 177 — авторської графіки, 31 — акварель.

Визнання[ред. | ред. код]

Родина Корсаків стала Першим володарем нагороди, запровадженої Президентом Торгово-промислової палати України Генадієм Чижиковим, за вклад в розвиток вітчизняної культури «ЩЕДРИК AWARD» за створення у 2018 році в місті Луцьк «Музею сучасного українського мистецтва Корсаків»[11].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б Про нас | Музей сучасного мистецтва Корсаків (МСУМК). Музей сучасного українського мистецтва Корсаків. 2016-12-13. Процитовано 2020-08-02. 
 2. Місце зустрічі – музей |Музей сучасного мистецтва Корсаків (МСУМК). Музей сучасного українського мистецтва Корсаків. 2018-12-25. Процитовано 2020-08-02. 
 3. Майданчики 3 |Музей сучасного мистецтва Корсаків (МСУМК). Музей сучасного українського мистецтва Корсаків. 2018-06-01. Процитовано 2020-08-03. 
 4. МСУМК розпочинає великий мистецький проект-дослідження «ГЕНЕЗА» |Музей сучасного мистецтва Корсаків (МСУМК). Музей сучасного українського мистецтва Корсаків. 2019-01-30. Процитовано 2020-08-03. 
 5. «Крок на шляху мистецтва»: нова виставка про історичні події 1429 року в Луцьку |Музей сучасного мистецтва Корсаків (МСУМК). Музей сучасного українського мистецтва Корсаків. 2019-11-20. Процитовано 2020-08-03. 
 6. Поліхрома-2018 |Музей сучасного мистецтва Корсаків (МСУМК). Музей сучасного українського мистецтва Корсаків. 2018-07-02. Процитовано 2020-08-03. 
 7. У Луцьку розпочався фестиваль урбаністичного мистецтва "ПоліхромА" |Музей сучасного мистецтва Корсаків (МСУМК). Музей сучасного українського мистецтва Корсаків. 2016-09-09. Процитовано 2020-08-03. 
 8. АРТ-КАФЕ "СТОП-КАДР". AdrenalinCity. 2017-02-02. Процитовано 2020-08-03. 
 9. У Луцьку відкрили музей Миколи Кумановського (фото). konkurent.ua (uk). Процитовано 2020-08-02. 
 10. Метафоричний реалізм Миколи Кумановського. Луцьк: Арт-кафедра. 2016. 
 11. Бізнес і культура разом! | Щедрик Invest. Процитовано 2020-08-02. 

Про музей у ЗМІ[ред. | ред. код]

 1. У Луцьку відкрився музей сучасного українського мистецтва корсаків — be-inart.com
 2. «Найважливіша подія за рік», — Віктор Чухрай про Музей сучасного українського мистецтва Корсаків — Луцьк. Район.
 3. У Луцьку відкрили унікальний музей — Громадське. Волинь
 4. У Луцьку відкрили перший в Україні Музей сучасного українського мистецтва — ЗІК
 5. У Луцьку запрацював музей майбутнього — Волинські новини
 6. Музей Корсаків відкриває Академію Сучасного Мистецтва — Луцьк. Район
 7. «Живописний заповідник»: у Луцьку експонують полотна київських художників — Волинські новини
 8. У Музеї Корсаків відкриють епатажну виставку. фото 16+  - Таблоїд Волині
 9. Як Луцьк отримав нову туристичну фішку — музей сучасного українського мистецтва
 10. Луцьк розповів про плани на туристичний сезон

Посилання[ред. | ред. код]