Музей історії сільського господарства Волині

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Музей історії сільського господарства Волині Pictogram infobox palace.png
Зимний дворик - panoramio (2).jpg
50°49′48″ пн. ш. 25°15′21″ сх. д. / 50.830139° пн. ш. 25.255889° сх. д. / 50.830139; 25.255889
Тип музей
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Розташування Україна Україна
45626, Волинська обл.,
Луцький район,
смт Рокині, вул. Шкільна, 1
Засновано 1979
Відкрито 1979
Режим роботи з 9:00 до 18:00
без вихідних[1]
Фонд понад 200 експонатів[2]
Директор Олександр Миколайович Середюк
Музей історії сільського господарства Волині. Карта розташування: Волинська область
Музей історії сільського господарства Волині
Музей історії сільського господарства Волині (Волинська область)

CMNS: Музей історії сільського господарства Волині у Вікісховищі

Музей історії сільського господарства Волині — етнографічний музей і скансен в селищі Рокині, розташованому за 12 км від Луцька (Волинська область).[1]

Увесь музей — практично самоокупне господарство із замкнутим господарським циклом. Тут є постійні працівники, котрі ночують у хатах, топлять піч, печуть хліб, доглядають худобу, обробляють посіви, косять сіно, пригощають гостей стравами української кухні. Кожен охочий відвідувач музею може взяти сільськогосподарське знаряддя праці в руки і попрацювати ним. На базі музею проводять різноманітні свята, ярмарки, конференції.

При музеї діє молодіжна організація «Школа козацького гарту».

Історія[ред. | ред. код]

Ініціатором і засновником музею, а також Рокинівського дендропарку був Петро Теслюк, колишній директор Волинської сільськогосподарської дослідної станції[3]. Зусиллями історика і краєзнавця Олександра Середюка та ентузіастів упродовж 1977—1979 років було здійснено низку туристично-краєзнавчих походів і розкопок, мандрівок, зустрічей із старожилами краю. Музей відкрився у 1979 році з експозицією, розміщеною у 8-и залах музею, що відображає історію волинського села, розвиток сільського господарства Волині в різні періоди, природу і екологію краю. Після здобуття Україною незалежності один з розділів експозиції було присвячено цьому періоду української державності[3][4].

У 1989 року на території Рокинівського дендропарку було засновано скансен, куди переносилися чи відтворювалися на місці споруди житлового, господарського і присадибного дерев'яного будівництва українського села. Переважно це споруди XIX століття: вітряк, дводільна хата, хлів, клуня, баня, льох, курна хата, стодола та ін.[4]

У 2017 пожежа пошкодила дводільну хату, котру невдовзі було відновлено[5].

Експозиція[ред. | ред. код]

Стаціонарна експозиція, розташована в окремій споруді, займає 8 залів, розповідає про історію волинського села, розвиток сільського господарства Волині в різні періоди, про природу і екологію краю. Один з розділів експозиції присвячений історії української державності[4].

Скансен має вигляд вулички невеликого волинського села XIX століття. В експозиції просто неба представлені декілька типових волинських садиб, навколо яких створені селянські двори з клунями, хлівами, криницями й тинами[4]. Частина споруд була перевезена з сіл Волині: 2 садиби з с. Березовичі Володимир-Волинського райну, садибу з с. Комарове Маневицького райну, вітряк с. Четвертня Маневицького райну[6].

Дерев'яна капличка на території музею зведена у 2000 році за кресленнями каплиці в с. Жадень (Рівненська область), освячена на честь Вознесіння Господнього[3].

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Рокинівський музей історії сільського господарства Волині-скансен // Музейний простір Волині
  2. Управління культури і туризму Волинської облдержадміністрації. Архів оригіналу за 4 травень 2010. Процитовано 8 травень 2012. 
  3. а б в Вернидубов, Олександр (2008). Календар знаменних і пам’ятних дат Волині на 2009 рік / упр-ня культури і туризму Волин. ОДА ; Волин. краєзн. музей ; Во-лин. ДОУНБ ім. Олени Пчілки;. Луцьк: Твердиня. с. 23–24. 
  4. а б в г Музейний простір Волині - Рокинівський музей історії сільського господарства Волині-скансен. volyn-museum.com.ua. Процитовано 2018-08-09. 
  5. У Рокинях відновлюють спалену хату-експонат. Волинь24 (en). Процитовано 2018-08-09. 
  6. Верговська, М.С. (2015). Дослідження та музеєфікація пам'яток традиційної народної архітектури українського Полісся в музеях просто неба. Сіверщина в історії України, випуск 8. с. 58–61. 

Додаткова література[ред. | ред. код]

  • Гордієнко Н. Тридцять років — на музейній ниві / Н. Гордієнко // Волинь нова. — 2007. — 23 жовт. — С. 5. Данилюк А. Музей просто неба в Рокинях / А. Данилюк // Берегиня . — 2001. — No 4. — С. 65–68
  • Каднічанський Д. Використання історико-культурної спадщини України у туризмі на прикладі скансенів / Д. Каднічанський // Краєзнавство. — 2012. — № 1. — С. 128—138.
  • Середюк О. Доки живу — будуватиму: (спогади про створення Музею історії сіл. госп. Волині — скансену) / О. Середюк // Волинський музей: історія і сучасність: матеріали ІІІ Всеукр. наук.-практ. конф., присвяч. 75-річчю Волин. краєзн. музею та 55-річчю Колодяжнен. літ.-мемор. музею Лесі Українки. — Луцьк, 2004. — С. 120—123.
  • Середюк О. М. Скарбниця історії Волині: іст.-краєзн. нарис про нар. музей історії сіл. господарства Волині / О. М. Середюк. — Луцьк: Настир'я, 1998. — 124 с. : іл.