Список музеїв Тараса Шевченка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

У статті наведено список музеїв, присвячених українському поету, письменнику, художнику та громадському діячу Тарасу Шевченку.

Країна Назва Розташування Фото Короткі відомості
Україна Літературно-меморіальний будинок-музей Тараса Шевченка Київ, провулок Тараса Шевченка, 8-а Літературно-меморіальний будинок-музей Тараса Шевченка в Києві.jpg Будинок в якому Т. Шевченко проживав з весни 1836 року до свого арешту — до 5 квітня 1847 року. Відкритий 10 листопада 1928 року.
Україна Національний музей Тараса Шевченка Київ, бульвар Тараса Шевченка, 12 Національний музей Тараса Шевченка в Києві.jpg Створено на базі колишньої Галереї картин Тараса Шевченка в Харкові та Центрального державного музею Тараса Шевченка в Києві у 1949 році[1].
Україна Хата на Пріорці Київ, вулиця Вишгородська, 5 Хата на Пріорці (2009).JPG Відділення Музею Тараса Шевченка. В серпні 1859 року востаннє перебуваючи в Києві, Тарас Шевченко прожив у цій хаті два тижні, перед своїм від'їздом до Петербурга[2].
Україна Літературно-меморіальний музей Тараса Шевченка Черкаська область, Звенигородський район, село Шевченкове Шевченко 026.jpg Розташований на території батьківської садиби Тараса Григоровича Шевченка, де він проживав з 1815 по 1829 рік[3].
Україна Канівський музей Тараса Шевченка Канів, Тарасова гора Музей Шевченка (2).JPG на реконструкції
Україна Тарасова світлиця Канів, Тарасова гора Тарасова світлиця.jpg Відтворена в 1991 році Тарасова світлиця, перший народний музей Кобзаря. Вперше така хата на народні кошти була збудована на Тарасовій горі у 1884 році одночасно із завершенням впорядкування Шевченкової могили, коли 1 серпня на ній встановлений чавунний пам'ятник[4].
Україна Народний музей Тараса Шевченка у Львові Львів, вул. Коперника, 17 Відкрита 7 березня 2004 року. В основу створення кімнати-музею лягли оригінальні твори львівських художників, які впродовж восьми експедицій (19972003 роки) мандрували шляхами Кобзаря (Україна, Вільнюс, Петербург, Казахстан)[5].
Україна Музей «Кобзаря» Т. Г. Шевченка Черкаси, вул. Хрещатик, 219 Музей Кобзаря Т.Г.Шевченка в Черкасах.jpg Єдиний у світі музей однієї книги — «Кобзаря» Т. Г. Шевченка відкритий у травні 1989 року у меморіальному будинку, у якому з 18 по 22 липня 1859 року жив у родині Цибульских Т. Г. Шевченко, про що свідчить меморіальна дошка на будинку музею[6].
Україна Музей Заповіту Тараса Григоровича Шевченка Київська область, Переяслав-Хмельницький, вул. Шевченка, 8 Погруддя Т. Г. Шевченка перед Музеєм Заповіту Тараса Шевченка в Переяславі-Хмельницькому.jpg Колишній будинок лікаря Андрія Йосиповича Козачковського, товариша Тараса Григоровича Шевченка, побудований в 1820 році, нині належить до реєстру пам'яток історії та архітектури України. Саме тут в ніч з 24 на 25 грудня 1845 року поет написав свій «Заповіт», який згодом став відомий на весь світ. Сьогодні це місце — Музей Заповіту Тараса Григоровича Шевченка[7].
Україна Баришівський музей Т. Г. Шевченка Київська область, Баришівка, вул. Жовтнева, 5 Баришівський музей Т. Г. Шевченка.jpg
Україна Музей Шевченківської книги при Донецькій обласній універсальній бібліотеці Донецьк
Росія Меморіальний музей-гауптвахта Тараса Шевченка Оренбург вул. Совєтська, 24 Музей-гауптвахта Шевченко-Оренбург.JPG Відкритий до 175-річчя з дня народження Кобзаря у 1989 році. Гауптвахта побудована в будинку, зведеному в 1843 році «для канцелярій Управлінь з інженерної частини і генштабу при Оренбурзькому окремому корпусі». В наш час будівля займає школа № 30. Сюди 27 квітня 1851 був поміщений заарештований за участь у Кирило-Мефодіївському братстві поет і художник Тарас Григорович Шевченко.
Росія Музей-квартира Тараса Шевченка Санкт-Петербург, Університетьська набережна, 17 Меморіальна майстерня Т. Г. Шевченка — єдина музейна експозиція в Петербурзі[8].
Росія Орський музей Тараса Григоровича Шевченка Орськ, вулиця Шевченка Shevchenko Orsk.jpg Відкритий 10 березня 1986 року в старій частині Орська, його історичній зоні, на місті колишньої Орської фортеці. Вулиця, де він знаходиться, з 1908 року носить ім'я поета. Будинок, в якому розташувався музей, колись належав відомій родині орських обивателів. Основу експозиції складає дар Національного музею ім. Т. Г. Шевченка: картини, документи та інші експонати. Зали музею весь час поповнюються дарами гостей, в основному з України. Перед відвідувачами розкривається все життя поета, та головну увагу приділено орським місцям його служби. Вони в панорамах, діорамах, картинах художників та дизайнерів Орську. З року в рік збільшується кількість екскурсій та відвідувачів.[9].
Канада Музей Шевченка в Торонто Торонто, 1614 Bloor St. West[10]
Казахстан Меморіальний комплекс Т. Г. Шевченка в Форт Шевченко Форт-Шевченко, 25 км на схід від міста Меморіальний комплекс Т. Г. Шевченко створений в 1932 році (основні експозиції: землянка Т. Г. Шевченко; будинок-музей 1853 року побудови; колодязь; бюст Т. Г. Шевченко 1888 року, сад Шевченка, верба Шевченка.)
Казахстан Казахська державна художня галерея імені Т.Г. Шевченко Алмати, мікрорайон Коктем −3, буд. 22/1 Казахська державна художня галерея імені Т. Г. Шевченка, заснована в 1935 році. В наш час[коли?] це уже Державний музей мистецтв імені А. Кастеєва (перейменування відбулося в 1984 році) — один з найбільших художніх музеїв Казахстану. Він має п'ять постійних експозицій: образотворче та прикладне мистецтво Казахстану; мистецтво союзних республік; російське дореволюційний мистецтво; західноєвропейське мистецтво; прикладне мистецтво Індії, Китаю, Японії.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. http://www.shevchenkomuseum.com.ua
  2. http://www.ecologylife.ru
  3. who-is-who.com.ua. Архів оригіналу за 8 вересень 2010. Процитовано 5 листопад 2017. 
  4. http://kaniv-museum.at.ua
  5. http://www.artpalace.org.ua
  6. http://www.kobzar.info. Архів оригіналу за 10 листопад 2011. Процитовано 5 листопад 2017. 
  7. http://atur.com.ua
  8. http://www.museum.ru(рос.)
  9. http://www.museum-ukraine.org.ua
  10. http://www.infoukes.com(англ.)

Джерела та література[ред. | ред. код]