Музика австралійських аборигенів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Виконання австралійської етнічної музики в музеї Сіднея.

Австралійська народна музика — це музика австралійських аборигенів та аборигенів островів Торресової протоки, це поняття об'єднує безліч різноманітних напрямків традиційної музики корінних австралійців, а також цілий ряд сучасних музичних напрямків в інтерпретації та виконанні корінних австралійських музикантів. Музика є невід'ємною частиною соціальних, культурних та церемоніальних обрядів цих народів на протязі всій їх майже тисячолітньої історії. В різних регіонах Австралії розрізняється манера виконання та музичні інструменти, проте є загальні елементи музичної традиції. Ці елементи притаманні традиційній музиці як австралійських, так і аборигенів островів Торресової затоки, тому музику останніх і включають в загальне поняття.

В доповнення до цих місцевих традицій та музичних спадщин, починаючи з європейської колонізації Австралії 18-го століття, корінні австралійські музиканти почали переймати та  інтерпретувати більшість західних музичних напрямків, часто в поєднанні з традиційними інструментами, та манерою виконання. Крім того, некорінні (в тому числі і західні) виконавці почали використовувати елементи австралійської етнічної музики в поєднанні з іншими стилями.

Традиційні музичні інструменти[ред. | ред. код]

Вуличні музиканти грають на діджеріду, 2009
Дві пари австралійських «хлопавок»

Діджеріду[ред. | ред. код]

Діджеріду — музичний духовий інструмент аборигенів Австралії. Один з найстаріших духових інструментів в світі. Археологічні досліди наскального живопису в Північній території дозволяють припустити, що мешканці регіону Какаду грали на інструменті 15000 років тому.

Він являє собою довгу трубку без отворів для пальців. Він робиться зі шматка стовбура евкаліпта завдовжки 1-3 метри, серцевина котрого виїдена термітами, проте на сьогодні використовують також ПВХ. Мундштук може бути оброблений чорним бджолиним воском. Сам інструмент часто розписаний фарбами або прикрашений зображеннями тотемів племені.

При грі використовується техніка безперервного дихання (циркулярного дихання). Традиційно на діджеріду грають лише чоловіки, і, як правило, гра на діджеріду супроводжує церемоніальний спів (наприклад, ритуали corroboree) та має властивість входження в транс. Набагато рідше діджеріду використовується як сольний інструмент.

Діджеріду найтіснішим чином вплетений у міфологію австралійських аборигенів, символізуючи в собі образ радужної змії Yurlungur. Унікальність діджеріду як музичного інструмента полягає в тому, що зазвичай він звучить на одній ноті (котра називається «дрон», або «гудіння»). При цьому інструмент має дуже великий діапазон тембру. Порівнятись з ним може лише людський голос, варган та частково орган.

Хоча інструмент не отримав широкого розповсюдження по всій країні і звичайно використовувався в північних регіонах, нині діджеріду вважається національним музичним інструментом корінних австралійців і відомий у всьому світі. Відомі музиканти, котрі грають на діджеріду: Djalu GurruwiwiMark AtkinsWilliam Barton, David Hudson, Joe Geia, Charlie McMahon.

Хлопавки[ред. | ред. код]

Хлопавки (англ. Clapstick ), або тріскачки, — традиційний музичний ударний інструмент аборигенів Австралії. Хлопавки в більшості схожі з клаве, будучи свого роду видом барабанних паличок. Проте, на відміну від барабанних паличок, котрі зазвичай використовуються для ударів у барабан, хлопавки призначені для ударів однією паличкою об другу.

Хлопавки являють собою дві дерев'яні палички однієї довжини та традиційно супроводжують гру на діджеріду для підтримання ритму.

Мовою австралійських аборигенів півострова Арнем-Ленд хлопавки називаються bimli. Існує також безліч назв інструмента іншими мовами австралійських аборигенів, котрі, як правило, при дослівному перекладі означають «палички» або «музичні палички».

Традиційні форми[ред. | ред. код]

Банггул[ред. | ред. код]

Банггул (англBunggul) — стиль музики, котрий виник на території берегів річки Манн (Новий Південний Уельс). Характеризується насиченими текстами, часто це опис епічних подорожей, та повторами. Можуть виконуватись без музичного супроводу або під преривний акомпанемент.

Венгга[ред. | ред. код]

Венга (англWangga) — стиль музики, котрий виник на території берегів річок Саут та Іст-Аллігейтор (Арнем-Ленд). Музика починається на неймовірно високій ноті під акомпанемент ударних (хлопавки), а потім різко перехід на низькі тони. Через невеликий проміжок часу мелодія знову переходить на високі тони і так далі. Виконується надіджеріду. Як правило, в цій музиці виражаються теми, пов'язані зі смертю та відродженням.

Кун-боррк[ред. | ред. код]

Стиль музики кун-боррк (англKun-borrk), що виник на території берегів річок Манн та Аделаїда, характеризується використанням повноцінних слів, котрі співаються під акомпанемент діджеріду та хлопавок (на відміну від більшості інших стилів австралійської етнічної музики, де використовується складовий спів).

Лінії пісень[ред. | ред. код]

«Лінії пісень» (англSonglines) або «сліди сновидінь» (англ. Dreaming tracks) в анімістичній системі вірувань австралійських аборигенів являють собою шляхи по всій землі (а іноді і по небу), котрі позначають маршрути подорожей під час сну місцевих духів або богів. Ці уявлення отримали відображення в традиційній музиці, танцях, фольклорі та живописі

В музиці «лінії пісень» представлені у вигляді певних пісень, котрі описують різноманітні конкретні маршрути, по котрим слідом за богами та духами переміщуються австралійські аборигени. Знаюча людина може переміщатись по континенту, повторюючи слова пісні, в котрій описуються певні географічні орієнтири. Корінні народи, котрі часто подорожують по пустелям Австралії, могли переміщатись на великі відстані, виконуючи ці пісні в потрібній послідовності. В Австралії існує загальна система «лінії пісень» різних народів, котра охоплює великі території.

Описувальну функцію виконують не лише слова пісні, але і сама музика. Ритм є головним елементом, котрий дозволяє розуміти «лінії пісень». Завдяки загальності музичних елементів ці пісні є універсальними для племен, котрі розмовляють різними мовами.

Див. також Лінії лєй.

Плач по смерті[ред. | ред. код]

Плач по смерті (англ. Death Wail) — це тісно пов'язана з ритуалом та обрядом похоронна пісня, котра виконується після смерті одного з членів племені. Цей стиль музики широко розповсюджений серед племен центральної та північної Австралії, а також аборигенів островів Торресової затоки.

Племені пісні[ред. | ред. код]

У племен різних регіонів Австралії цей стиль музики називається по-особливому: emeba (Гурт-Айленд), fjatpangarri (Yirrkala), manikay (Арнем-Ленд). Це пісні про історію племені або окремого роду. З усіх стилів австралійської етнічної музики племені пісні найбільш підвержені змінам та оновленням і завжди залишаються актуальними для австралійських аборигенів на протязі їх тривалої історії.

Див. також Death wail.

Сучасні тенденції[ред. | ред. код]

Сучасна музика коріних австралійців продовжує ранні традиції в поєднанні з сучасними стилями музики, такими як рок-музика та кантрі. Продовжують використовуватись і традиційні музичні елементи в контексті нових стилів. Наприклад, музикант Geoffrey Gurrumul Yunupingu отримав світове визнання як виконавець пісень на англійській мові та мові народу йолну.

Музика кантрі стала особливо відомою серед австралійських аборигенів. Першими з корінних австралійців грати кантрі почали  Dougie Young та Jimmy Little, а одним з найуспішніших кантрі-виконавцем став Troy Cassar-Daley. Музиканти Kev Carmody та Archie Roach об'єднували елементи кантрі та етнічної музики для вираження актуальних проблем корінних австралійців.

В рок-музиці музиканти також змішують елементи двох стилів, навіть, поєднують типові для рок-музики (гітара, бас-гітара, барабана установка) та традиційні музичні інструменти (діджеріду та хлопавки). Яскравими представниками є гурти  Yothu Yindi, Us Mob та No Fixed Address. Однією з найбільш успішних рок-гуртів став the Warumpi Band.

Також велику кількість корінних австралійців, котрі виконують хіп-хоп музику. Найбільш відомий гурт NoKTuRNL.

Серед сучасних музикантів островів Торресової затоки виділяються  Seaman Dan та Christine Anu (поп-музика).

Посилання[ред. | ред. код]