Музичний відеокліп

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Музичний відеокліп — короткий кіно- або відеофрагмент (відеокліп), що супроводжує музичну композицію. Як правило, існує в кіно- або відеоформаті, але бувають і анімаційні музичні кліпи, при виробництві яких використовується анімація. Розрізняють постановочні, концертні, анімаційні кліпи. Кліп відображає стилістику музики, нерідко ілюструє пісню, іноді показує зовнішні дані артиста з найбільш вигідних ракурсів.

Відеокліп може містити візуально—сюжетну лінію подієвої історії пісні, сценарій на яку готується режисером—"кліпмейкером". Відеокліпи в основному знімаються для показу по ТБ або в мережі інтернет. Також кадри з кліпів часто супроводжують виконання пісні на концертах. Відео- або кінокліп може бути фрагментом повнометражного фільму.

Історія[ред. | ред. код]

Рання історія. Кінокліп.[ред. | ред. код]

Визначити «перший» кліп неможливо, так як відеозаписи під музику з'явилися відразу ж з винаходом звукового кіно в 1920-30-х роках. А ще до того знімалися короткометражні стрічки, спеціально синхронізовані для виконання під музику, наприклад, «Людина-оркестр» (1900) і «Меломан» (1903). Хоча більшість кліпів того періоду являють собою просто запис виступу артистів, окремі кліпи вже були виконані аналогічно до сучасних: використовувався монтаж, зйомка з декількох камер, доступні в той час спеціальні ефекти іноді навіть був присутній сюжет. Оскільки ці відео демонструвалися не по ТВ, а в кінотеатрах, то основним форматом була не кліп на одну пісню, а міні-фільм з декількох пісень. Першим кліпом в СРСР називають ролик на пісню «Пароплав» Леоніда Утьосова, знятий в 1939 році[1]. Анімаційні музичні відео з'явилися в той же період. Студія Волта Діснея випустила цілу серію короткометражних мультфільмів «Silly Symphonies», цілком покладених на класичну музику.

Кліпи на телебаченні[ред. | ред. код]

З поширенням телебачення, кліпи стали важливою частиною просування артиста. У 1964 році на BBC почав виходити щотижневий хіт-парад Top of the Pops. Щоб не приїжджати щотижня на зйомки, багато груп записували яскраві, що запам'ятовуються відео, що збільшують їхні шанси на успіх у хіт-параді. The Beatles з роликами для Strawberry Fields Forever, Rain, Paperback Writer і Penny Lane були законодавцями мод в 1960-ті.[2]. Кліпи для Top of the Pops знімали The Kinks (Dead End Sreet, 1966)[3], Девід Боуї (Space Oddity, 1969), Small Faces та інші групи і виконавці 1960-х.[4][5] У 1970-і до них приєдналися Queen, Black Sabbath. Шведська група ABBA після перемоги на конкурсі Євробачення почала активно знімати відеокліпи для просування своїх альбомів і синглів по всьому світу. З шаленого успіху кліпу гурту Queen на пісню «Bohemian Rhapsody» (1975), багато відраховують початок розквіту музичних відео на ТБ. З тих пір кліпи стали постійним атрибутом рок- і поп-виконавців.

Канал MTV відкрився в 1981 році, і незабаром культура відеокліпів зробила великий крок вперед. Перш шанувальники могли побачити своїх кумирів в основному на концертах і фотографіях. Тепер же для виконавців поп-музики стало так само важливо знімати якісні та оригінальні відеокліпи, як і виступати наживо. Настала ера дорогих, якісних кліпів зі складною режисурою і великий масовкою. Наприклад, деякі кліпи Майкла Джексона (Remember the Time, Black or White, Thriller) коштували по 1-2 мільйони доларів і в них знімалися голлівудські зірки на зразок Едді Мерфі. Все частіше в кліпах застосовуються спецефекти з арсеналу кіно, такі як комп'ютерна графіка.

В епоху розквіту відеокліпів з'явився феномен «віртуальних груп» — музичних проектів, що не виступають наживо і доносять свою музику до глядача тільки в аудіозаписах і відеокліпах. При цьому виконавці могли навіть не з'являтися в кліпах або робити їх чисто анімаційними. Наприклад, віртуальна група Gorillaz прославилася своїми анімаційними кліпами, в яких з'являються вигадані персонажі — «члени групи». Електронний проект Crazy Frog існує виключно у вигляді кліпів.

Кліпи в інтернеті[ред. | ред. код]

Новим словом в історії відеокліпів стала поява інтернет-трансляції на таких сервісах, як YouTube, Vevo, Google Video тощо. Оскільки у них відсутній формат, який визначається редакцією, споживачеві стали доступні кліпи будь-яких виконавців — популярних, андеграундних і навіть початківців любителів. Такі виконавці, як Джастін Бібер, Остін Махон, Loituma, добилися популярності саме завдяки кліпами в Інтернеті. Крім того, завдяки широко поширеним програмами відеомонтажу (Windows Movie Maker, Pinnacle Studio тощо), зараз практично будь-яка людина може монтувати музичні кліпи і публікувати їх в інтернеті.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Він зіграв всі головні ролі в першому радянському кліпі «Пароплав»
  2. Rocking around the clock: music television, postmodernism, and consumer culture by E. Ann Kaplan. ISBN 0-416-33370-2, 9780416333701

    The form can be said to start with the Beatles 1967 promos for Strawberry Fields Forever and Penny Lane.

  3. Johnny Rogan. The complete guide to the music of the Kinks. Omnibus Press, 1998. ISBN 0-7119-6314-2, 9780711963146
  4. Money for Nothing: A History of the Music Video from the Beatles to the White Stripes
  5. Dr. Richard Howells. Visual culture. Wiley-Blackwell, 2003 ISBN 0-7456-2412-X, 9780745624129