Мультиплекс MX-7

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Мультиплекс MX-7 – загальнонаціональна цифрова багатоканальна телемережа. Оператором мультиплексу виступає Концерн РРТ, що входить до сфери управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.

МХ-7 будується за технологією європейського стандарту ефірного цифрового телебачення другого покоління DVB-T2.

Історія[ред. | ред. код]

2006 рік у Женеві відбулася Регіональна    конференція    радіозв'язку з  планування  цифрової  наземної  радіомовної служби в Районі 1 (частини Району 1,  розташовані на  захід  від  меридіана 170 град.сх.д. й на північ від паралелі 40 град.пд.ш., за винятком території Монголії) та  в  Ісламській  Республіці  Іран  у  смугах частот 174-230 МГц і 470-862 МГц (Женева, 2006 р.) (РКР-06)(*).

Україна підписала Меморандум Женева-2006, який передбачав повний перехід до червня 2015 року від аналогового до цифрового телерадіомовлення.[1]

Перший етап впровадження цифрового мовлення в Україні розпочато в 2011 році і провайдером цифрового мовлення визначене ТОВ “Зеонбуд”. На сьогодні покриття мереж «Зеонбуда», за різними даними, становить 60–65% території країни.

В червні 2015 року Національна рада з питань телебачення і радіомовлення ухвалила рішення про відстрочення переходу на цифрове ТБ.

У квітні 2016 року Кабмін прийняв рішення відстрочити повний перехід на цифрове ТБ на один рік.

5 грудня 2019 року Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення, враховуючи План заходів щодо впровадження в Україні цифрового телерадіомовлення, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26.10.2016 № 788-р, 05.12.2019 року, прийняла рішення № 2039 «Про створення цифрової багатоканальної телемережі у діапазоні 174-230 МГц (МХ-7)». Оператором загальнонаціональної цифрової багатоканальної телемережі МХ-7 визначено Концерн радіомовлення, радіозв’язку та телебачення (далі – Концерн РРТ).

14 травня 2021 року РНБО ухвалила рішення “Щодо окремих заходів із забезпечення інформаційної безпеки” [2], яке передбачало побудову загальнонаціональної цифрової багатоканальної телемережі МХ-7.

18 травня 2021 року рішення РНБО було введено в дію Указом Президента України № 198.

2 червня 2021 року Кабінет Міністрів України ухвалив план організації виконання цього рішення [3].

Мета побудови Мультиплекс MX-7[ред. | ред. код]

Побудова загальнонаціональної цифрової багатоканальної телемережі МХ-7 є суспільно значимою з точки зору забезпечення інформаційної безпеки України. Вона спрямована на захист життєво важливих інтересів громадянина, суспільства та держави у протидії внутрішнім та зовнішнім інформаційним загрозам, забезпечення інформаційної стійкості суспільства та держави.

Результатом реалізації проекту побудови МХ-7 буде:

 • розвиток телевізійних цифрових мереж державних, суспільних та комерційних телекомпанії України в сторону збільшення глядацької аудиторії.

Побудова мультиплексу надасть державі можливість контролю над елементом критичної інфраструктури – доступом до національного мовлення. Також на базі МХ-7 держава зможе реалізувати систему оповіщення населення в разі надзвичайних ситуацій, яка зараз фактично не працює в Україні.

Інфраструктура Концерну РРТ[ред. | ред. код]

Оператором мультиплексу виступає Концерн РРТ (Концерн радіомовлення, радіозв'язку та телебачення, що входить до сфери управління Адміністрації Держспецзв’язку).

 • Концерн РРТ має власну розвинену мережу висотних споруд (понад 500 щогл і веж). На об’єктах підприємства зосереджені радіомовні та телевізійні передавальні станції, базові станції стільникового зв’язку, власні та передані на обслуговування вузли волоконно-оптичних та радіорелейних ліній зв’язку.
 • Передавальні станції Концерну РРТ [4] забезпечені гарантованим електропостачанням, вимірювальними приладами, висококваліфікованим персоналом та охороною.
 • Розвиток мережі здійснюватиметься у метровому діапазоні 174-230 МГц, особливості поширення хвиль у якому дають переваги у покритті території телевізійним сигналом перед існуючими мережами у дециметровому діапазоні.
 • Інфраструктура МХ-7 включатиме: мережу передавальних станцій DVB-T2, головну станцію формування мультиплексу, супутникову систему дистрибуції, систему моніторингу та контролю передавального обладнання.

Технічні характеристики мережі МХ-7[ред. | ред. код]

Мережа передбачає:

 • встановлення 158 цифрових телевізійних передавачів для трансляції до 12 телепрограм SD (стандартної чіткості) та 3 програм суспільного радіо. При цьому технічно DVB–T2 мережа буде мати можливість трансляції HD-каналів у мультиплексі;
 • організацію доставки програм до передавачів в 74 SFN зонах України;
 • створення головної станції мультиплексування та центру управління і моніторингу.

Побудована мережа забезпечуватиме впевнений прийом зовнішніми антенами на не менше 90%  території України в ІІІ діапазоні метрових хвиль.

Проект створення DVB-T2 SFN мережі базується на основі методики побудови одночастотних синхронних мереж, перевагою якої є можливість передачі сигналу багатьма передавачами на одній частоті, що дозволяє економити наданий радіочастотний ресурс. Передбачає максимальне використання існуючих висотних споруд, що дає можливість скоротити капітальні витрати.

Схема розгортання загальнонаціональної мережі МХ-7 із використанням висотних споруд Концерну РРТ.

Фінансування[ред. | ред. код]

Мультиплекс МХ-7 належатиме державі і держава буде отримувати від нього прибуток, але будуватися буде не за бюджетні кошти.

Згідно з рішенням РНБО, Концерн РРТ буде брати позику в банку на риночних умовах під гарантії Уряду [5]. Йдеться про сумму 490 млн грн. Ці гроші будуть витрачені на побудову мережі і закупку передавачів. Згідно з підрахунками Концерн РРТ, інвестиції окупляться за сім років – саме за цей термін Концерн планує віддати кредит.

Концерн РРТ – це державне госпрозрахункове підприємство, створене державою з метою отримання прибутку, а відповідно і послуги телекомпаніям надаватиме на платній основі.  Зі свого прибутку підприємство відраховує до бюджету 50% (КМУ постановою від 28.04.2021р. №415 затвердив базовий норматив відрахування частки прибутку у розмірі 50%), як дивіденди власнику.

Початок роботи[ред. | ред. код]

Мультиплекс МХ-7 має запрацювати через 6 місяців після початку надходження коштів за кредитною угодою. Побудова покриття розпочинатиметься з обласних центрів.

Наповнення[ред. | ред. код]

Технологія дозволяє розмістити в МХ-7 до 12 телевізійних каналів і 3 радіоканали. Передусім це будуть державні канали та суспільний мовник.

Щодо інших, згідно рішення Національної ради від 05.12.2019 року №2039  “Про створення цифрової багатоканальної телемережі у діапазоні 174-230 МГц (МХ-7)” [6],  за п'ять місяців до запуску Мультиплексу Національна рада має оголосити конкурс серед мовників на участь у МХ-7.

Покриття[ред. | ред. код]

Для побудови МХ-7 Український державний центр радіочастот надав висновки щодо можливості використання радіочастот у 158 населених пунктів України. Повний перелік населених пунктів викладений в додатку до Рішення: https://www.nrada.gov.ua/wp-content/uploads/2019/12/R-2019-02039.pdf

Енергетичні параметри мережі, згідно цих висновків та кількість передавальних станцій дають право стверджувати, що покриття буде значно кращим за покриття існуючих мереж. Вже в процесі будівництва буде коригуватися частотно-територіальний план мережі, виявлятимуться недоліки в покритті та вноситимуться  відповідні корективи.

Співпраця з телеканалами[ред. | ред. код]

Зараз на ринку розповсюдження програм національного цифрового телебачення монополія, і телеканали змушені сплачувати за послуги стільки, скільки вимагає єдиний оператор ринку.

Вихід держави на ринок послуги зруйнує монополію і створить конкурентні умови для розвитку ринку. Концерн РРТ будуватиме прозору цінову політику для телеканалів.

Досвід інших країн[ред. | ред. код]

В деяких країнах Європи є державні оператори, наприклад, у Великій Британії регулятор вимагає, щоб деякі телерадіомовники виконували певні вимоги в рамках своєї ліцензії на мовлення. Усі телевізійні та радіостанції Бі-Бі-Сі мають сферу державної служби, в тому числі ті, що транслюються цифровим способом.

В США є Public Broadcasting Service — Служба суспільного мовлення, яка фінансується грантами Національного управління телекомунікації та інформації (National Telecommunications and Information Administration), підпорядкованої Департаменту (тобто міністерству) торгівлі США, тобто фактично урядом.

Крім того, в усіх розвинених країнах світу, на які рівняється Україна, є конкуренція, тобто більше, ніж один оператор цифрового мовлення, і оператори виконують ліцензійні умови.

Законодавча база[ред. | ред. код]

1. 16 червня 2006 підписано Регіональну угоду, яка стосується планування цифрової наземної радіомовної служби в Районі 1 (частинах Району 1, розташованих на захід від меридіана 170 град.сх.д. й на північ від паралелі 40 град.пд.ш., за винятком території Монголії) та в Ісламській Республіці Іран у смугах частот 174-230 МГц і 470-862 МГц - https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/979_001#Text ;

2. Постанова Кабінету Міністрів України про затвердження  державної програми впровадження цифрового телерадіомовлення - https://www.kmu.gov.ua/npas/180283020 30 листопада 2006 р. розпорядженням Кабінету Міністрів України № 592-р схвалено концепцію Державної програми впровадження цифрового телерадіомовлення https://www.kmu.gov.ua/npas/56638124 (втратили чинність на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №597 від 5 листопада 2014 року);

3. План розвитку національного телеінформаційного простору України, затверджений рішенням Національної Ради від 01.12.2010 №1684, зі змінами, прийнятими відповідно до рішення Національної Ради №1661 від 23.12.2020;

4. Розпорядження від 26 жовтня 2016 р. № 788-р Про затвердження плану заходів щодо впровадження в Україні цифрового телерадіомовлення: https://www.kmu.gov.ua/npas/249447138 ;

5. Рішення Нацради України з питань телебачення та радіомовлення №2039 Про створення цифрової багатоканальної телемережі у діапазоні 174-230 МГц (МХ-7)  від 5 грудня 2019 рокуː https://www.nrada.gov.ua/decisions/pro-stvorennya-tsyfrovoyi-bagatokanalnoyi-telemerezhi-u-diapazoni-174-230-mgts-mh-7

6. УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №198/2021 Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 14 травня 2021 року "Щодо окремих заходів із забезпечення інформаційної безпеки" https://www.president.gov.ua/documents/1982021-38925.

Відео по темі[ред. | ред. код]

https://youtu.be/w21EI2KpeU4

https://youtu.be/MFKaB0l4CEw

https://youtu.be/MFKaB0l4CEw

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Україна підписала Меморандум Женева-2006, який передбачав повний перехід до червня 2015 року від аналогового до цифрового телерадіомовлення [1]
 2. Рішення “Щодо окремих заходів із забезпечення інформаційної безпеки" [2]
 3. УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇН Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 14 травня 2021 року "Про Стратегію людського розвитку" [3]
 4. Концерн радіомовлення, радіозв'язку та телебачення [4]
 5. Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 14 травня 2021 року "Щодо окремих заходів із забезпечення інформаційної безпеки" [5]
 6. Про створення цифрової багатоканальної телемережі у діапазоні 174-230 МГц (МХ-7) [6]

Література[ред. | ред. код]

 1. а б Регіональна угода (яка стосується планування цифрової наземної радіомовної служби в Районі 1 (частинах Району 1, розташованих на захід від меридіана 170 град.сх.д. й на північ від паралелі 40 град.пд.ш., за винятком території Монголії) та в Ісламській Республіці Іран у смугах частот 174-230 МГц і 470-862 МГц). Офіційний вебпортал парламенту України (uk). Процитовано 2021-08-25. 
 2. а б УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №198/2021. Офіційне інтернет-представництво Президента України (ua). Процитовано 2021-08-25. 
 3. а б Рада національної безпеки і оборони України. Рада національної безпеки і оборони України (ua). Процитовано 2021-08-25. 
 4. а б Концерн радіомовлення, радіозв'язку та телебачення. www.rrt.ua. Процитовано 2021-08-25. 
 5. а б Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 14 травня 2021 року "Щодо окремих заходів із забезпечення інформаційної безпеки". Офіційний вебпортал парламенту України (uk). Процитовано 2021-08-25. 
 6. а б Про створення цифрової багатоканальної телемережі у діапазоні 174-230 МГц (МХ-7). Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення. Процитовано 2021-08-25.