Мультитул

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мультитул-пасатижі

Мультиту́л[1] (англ. multi-tool, multitool, від multifunctional tool — «багатофункціональний інструмент»), багатофункціональний інструмент — позначення різних видів портативних інструментів, які сполучують у собі кілька функцій, заміняючи набір звичайних інструментів. В англійській мові термін multi-tool вживається щодо різноманітних універсальних портативних інструментів (у тому числі щодо складаних ножів з додатковими пристосуваннями по типу швейцарських), але в українській ним називаються багатофункціональні інструменти на основі пасатижів.

Історія[ред. | ред. код]

Мультитул фірми Leatherman
Мультитул на основі гайкового ключа

Археологічні знахідки свідчать про наявність багатофункціональних складаних інструментів ще в добу пізньої Римської імперії (це були переважно столові прибори)[2]. Наприкінці XIX ст. з'явилися складані армійські ножі з додатковими пристроями фірм Victorinox і Wenger, які зараз прийнято звати «швейцарськими». Аналогічні ножі тепер випускаються багатьма виробниками.

Історія універсального інструмента, що звуть «мультитулом», починається в 1983 році, коли Тім Ледермен продав свій перший «Pocket Survival Tool» («кишеньковий інструмент виживання»), розробку якого він почав ще в 1970-х. Інструмент був створений на основі довгогубців, що складалися на зразок ножа-«метелика» і містили в руків'ях додаткові пристосування[3]. Щипці виявилися надто великими для звичайної кишені, тому до них додавався чохол для носіння на поясі. У наші часи компанія Leatherman Tool Group виробляє різноманітні моделі багатофункціональних інструментів.

Види[ред. | ред. код]

Мультитул на основі пасатижів[ред. | ред. код]

Найбільш поширеним видом універсального складаного інструмента є, окрім звичайних складаних ножів, мультитул у вигляді плоскогубців з довгими губками (довгогубців), спорядженими виїмками для гайок і різальними крайками (як у звичайних пасатижів), і такими додатковими пристосуваннями, як леза ножів (просте і серейторне), пилка, напилок, викрутки, ножиці, шило та інші інструменти, що вбираються в ручки. Окремі моделі можуть мати вирізи в ручках під шестигранні гайки, магнітний патрон для викруткових насадок.

Інші види[ред. | ред. код]

Мультитул велосипедиста
Мультитул «Картка виживання», що включає в себе пилку, лезо ножа, вирізи для гайок, кутомір, лінійку, консервний ніж і відкривачку для пляшок

Окрім пасатижів, мультитули створюються на базі інших інструментів — гайкового ключа, ножиць по металу, сокири. Існують і більш екзотичні багатофункціональні інструменти, що включають у себе молоток[4], спиртовий рівень, штатив для камери[5], світлодіодний ліхтарик, запальничку[6], рулетку, набір насадок для універсальної викрутки та ін.

Мультитули можуть бути більш чи менш спеціалізованими: їхня компоновка залежить від роду занять власника. Велосипедисти обзаводяться складаним мультитулом з набором викруткових насадок і торцевих ключів для операцій з гвинтами і гайками під час дрібного ремонту в дорозі. Для рибалок випускаються інструменти, чиї функції уможливлюють різати волосінь, обтискати грузила, розкривати виті кільця. Військовики використовують мультитули для догляду вогнепальної зброї. Застосування багатофункціонального портативного інструмента уможливлює виграти у вазі і розмірі порівняно зі звичайним набором інструментів.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Генсон, Джейсон. Шпигунські таємниці. Як захистити своє життя / Пер. з англ. Володимира Плискіна. — К. : Наш формат, 2017. — 240 с. — ISBN 978-617-7388-05-9.
  2. Roman multi-tool
  3. «our History», www.leatherman.com
  4. Архівована копія. Архів оригіналу за 15 липень 2014. Процитовано 20 грудень 2017. 
  5. http://www.gerbergear.com/Outdoor/Tools/Steady-Tool_31-001043
  6. LighterBro Turns Your Bic Lighter into a Multitool