Мультитул

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мультитул-пасатижі

Мультиту́л[1] (англ. multi-tool, multitool, від multifunctional tool — «багатофункціональний інструмент»), багатофункціональний інструмент — позначення різних видів портативних інструментів, які сполучують у собі кілька функцій, заміняючи набір звичайних інструментів. В англійській мові термін multi-tool вживається щодо різноманітних універсальних портативних інструментів (у тому числі щодо складаних ножів з додатковими пристосуваннями по типу швейцарських), але в українській ним називаються багатофункціональні інструменти на основі пасатижів. Зазвичай мультитули є менш надійними та зручними, ніж повнорозмірний інструмент, проте за рахунок компактності та універсальності широко застосовуються в подорожах, на туристичних маршрутах та в наборах виживання.

Історія[ред. | ред. код]

Мультитул фірми Leatherman
Мультитул на основі гайкового ключа

Археологічні знахідки свідчать про наявність багатофункціональних складаних інструментів ще в добу пізньої Римської імперії (це були переважно столові прибори)[2]. Наприкінці XIX ст. з'явилися складані армійські ножі з додатковими пристроями фірм Victorinox і Wenger, які зараз прийнято звати «швейцарськими». Аналогічні ножі тепер випускаються багатьма виробниками.

Види[ред. | ред. код]

Мультитул на основі пасатижів[ред. | ред. код]

Найбільш поширеним видом універсального складаного інструмента є, окрім звичайних складаних ножів, мультитул у вигляді плоскогубців з довгими губками (довгогубців), спорядженими виїмками для гайок і різальними крайками (як у звичайних пасатижів), і такими додатковими пристосуваннями, як леза ножів (просте і серейторне), пилка, напилок, викрутки, ножиці, шило та інші інструменти, що вбираються в ручки. Окремі моделі можуть мати вирізи в ручках під шестигранні гайки, магнітний патрон для викруткових насадок.

Інші види[ред. | ред. код]

Мультитул велосипедиста
Мультитул «Картка виживання», що включає в себе пилку, лезо ножа, вирізи для гайок, кутомір, лінійку, консервний ніж і відкривачку для пляшок

Окрім пасатижів, мультитули створюються на базі інших інструментів — гайкового ключа, ножиць по металу, сокири. Існують і більш екзотичні багатофункціональні інструменти, що включають у себе молоток[3], спиртовий рівень, штатив для камери[4], світлодіодний ліхтарик, запальничку[5], рулетку, набір насадок для універсальної викрутки та ін.

Мультитули можуть бути більш чи менш спеціалізованими: їхня компоновка залежить від роду занять власника. Велосипедисти обзаводяться складаним мультитулом з набором викруткових насадок і торцевих ключів для операцій з гвинтами і гайками під час дрібного ремонту в дорозі. Для рибалок випускаються інструменти, чиї функції уможливлюють різати волосінь, обтискати грузила, розкривати виті кільця. Військовики використовують мультитули для догляду вогнепальної зброї. Застосування багатофункціонального портативного інструмента уможливлює виграти у вазі і розмірі порівняно зі звичайним набором інструментів.

Відомі також багатофункціональні інструменти з електроприводом, наприклад, зворотно-поступальної дії (англ. oscillating tool). За допомогою змінних лез різної форми та призначення ці пристрої можуть використовуватись для різання дерева, металів та пластику; шліфування та стругання тощо.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Генсон, Джейсон. Шпигунські таємниці. Як захистити своє життя / Пер. з англ. Володимира Плискіна. — К. : Наш формат, 2017. — 240 с. — ISBN 978-617-7388-05-9.
  2. Roman multi-tool. Архів оригіналу за 11 травня 2017. Процитовано 20 грудня 2017. 
  3. Архівована копія. Архів оригіналу за 15 липня 2014. Процитовано 20 грудня 2017. 
  4. Архівована копія. Архів оригіналу за 24 вересня 2015. Процитовано 20 грудня 2017. 
  5. LighterBro Turns Your Bic Lighter into a Multitool. Архів оригіналу за 22 грудня 2017. Процитовано 20 грудня 2017.