Мулярчук Іван Матвійович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Іван Матвійович Мулярчук
Мулярчук Іван Матвійович 0819.jpg
Народження 27 липня 1930(1930-07-27) (89 років)
с. Острожець, нині Млинівський район, Рівненська область, Україна
Національність українець
Громадянство УРСРУкраїна Україна
Навчання Кубанський державний педагогічний інститут
Діяльність скульптор
Напрямок скульптура, живопис

Мулярчук Іван Матвійович у Вікісховищі?

Мулярчук Іван Матвійович (нар. 27 липня 1930; с. Острожець, нині Млинівського району Рівненської області) — український скульптор. Член НСХУ (1992). Головна тема більшості робіт — шевченкіана й національне відродження. Батько Дмитра Мулярчука.

Життєвий шлях[ред. | ред. код]

Іван Матвійович Мулярчук народився 27 липня 1930 року в селі Острожці Рівненської області в багатодітній, національно-патріотичній родині Матвія й Анастасії Мулярчуків[1]. У церковній книзі записали, що він народився 25 липня, а в нотаріальній - 27-ого. У родині було семеро дітей. Старшого брата забрали в Радянську армію, але він утік в УПА та зник безвісти після Другої світової війни. Сестра була зв'язковою УПА. Родину дивом не вивезли в Сибір, дядька вислали в робоче поселення Сухобезводне Нижньогородської області.

За часів польського панування ходив навчатися у єврейське містечко за два кілометри від дому, але потім його винищили німці [2]. 1952 року закінчив одночасно Острозьку середню і Луцьку художню школи. Але потім у Львові й Луцьку вчитися йому не давали. Упродовж 1960-1970-х років жив і навчався на Кубані там і почав займатися скульптурою. 1964 року у станицях Полтавська і Київська, а також на хуторі Шевченка спорудив пам'ятники воїнам-односельцям, полеглим на фронтах Другої світової війни. Загалом, у 60-ті роки скульптор створив у Краснодарському краю шість монументальних творів воєнної тематики.

1967 р. в Краснодарі дипломною скульптурною композицією «Рибак Азов'я» закінчив з відзнакою художньо-графічний факультет Кубанського державного педагогічного інституту (нині університет РФ). 1970 року зробив меморіал пам'яті у станиці Старотиторівська.

Від 1970 р. живе і працює в Тернополі.

Творчість[ред. | ред. код]

Скульптором мріяв бути ще зі шкільних років. Починав свій творчий шлях із живопису. Вперше взяв пензель до рук будучи семикласником. Перші картини написані олійними фарбами. Головною темою з понад 200 робіт є людина[3]. Працює в галузі станкової монументальної скульптури, для своїх робіт використовує: мармур, граніт, камінь-пісковик, бронзу, мідь, штучний камінь, гіпс, глину, дерево і цемент. Автор більше 40 монументальних пам'ятників (Кубань, Оренбург, Волинь, Рівенська область, Тернопілля)[4]. .

Пам'ятник С. Чарнецькому у Шманьківцях. Робота І. Мулярчука.

Роки творчості І. Мулярчука можна розділити на два періоди: радянський та незалежної України. Упродовж 1970-1990-их рр. створив портретну галерею своїх сучасників-тернополян та низку меморіальних скульптур. У 80-ті створив близько шістидесяти робіт, із них - 6 пам'ятників і 54 станкових скульптур.

Перша робота скульптора в Тернополі — це пам'ятник Іванні Блажкевич у Денисові. За сорок років творчої діяльності у одинадцяти районах Тернопільщини встановив 37 пам'ятників.

Вершиною творчості є тернопільський період кінець ХХ - початку ХХІ століття [5].

Доробок[ред. | ред. код]

Портрети
 • Т. Бугайченка (1977, тонований гіпс, 80×20×30)[6],
 • Г. Шостацького (1978, тонований гіпс, 65×30×35)[6],
 • двічі Героя Соціалістичної Праці Є. Долинюк (1977, тонований гіпс, 70×40×35)[6],
 • А. Міхеєва (1977),
 • Б. Чайковського (1983).
Пам'ятні таблиці в Тернополі
Пам'ятники[7]

Остання робота — погруддя Богдана Хмельницького для музею у Збаражі[10].

Цитати[ред. | ред. код]

Я з дитинства найбільше любив Шевченка та Руданського. Вивчав їхню творчість і коли НКВД вивозило речі з батьківської хати через різні підозри, то найбільше я шкодував за книгами, серед яких були і твори Кобзаря...
В Україні мені вчитися недавали. З одного інституту вигнали, з іншого теж. Довелося їхати в Краснодарський край. Тільки там я і зміг вивчитись нарешті на скульптора.
[11].
До нас приїхав в село із Польщі іконописець. Подивився, якось я йому сподобався, каже: я вам даю фарби, і даю вам кісті, і прошу, малюйте. Почав малювати - о, ти добре будеш малювати! [12].

Виставки[ред. | ред. код]

Учасник обласних, зональних, всеукраїнських, республіканських, всесоюзних та зарубіжних виставок. Від 1971 — учасник збірних виставок у містах Тернопіль, Львів, Київ, Москва (нині РФ). Спільна виставка з Ігорем Бортником — у Тернополі в 1987 році, Індивідуальна виставка — в Тернопільському художньому музеї в липні-серпні 2015[13].

2010 р. до свого 80-ти річчя організував виставку робіт у приміщення обласної організаціі НСХУ.

Директор Тернопільського обласного художнього музею Ігор Дуда 26 липня 2015 року на відкритті індивідуальної виставки скульптора зазначив, що «мистецтво Тернопільщини, і Тернополя зокрема, без творчості Івана Мулярчука було б, звичайно, неповним. Отак єднаються Волинь і Галичина у творчості Мулярчука»[14].

Альбом[ред. | ред. код]

У 2010 році у видавництві «Терно-граф» вийшов альбом Івана Мулярчука, в якому відображена творча праця скульптора протягом його життєвої діяльності.

Родина[ред. | ред. код]

Дружина Горбенко Ніна Михайлівна (нар. 1940 р. на Кубані). Сини: Дмитро (нар. 1965) - скульптор, Євгена (нар. 1970) - філософ [15] та п'ятеро онуків.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Тернополі відбудеться ювілейна виставка Івана Мулярчука[недоступне посилання з липень 2019] // Тернопільські позитивні новини, 21 липня 2015
 2. Іван Мулярчук мріяв бути скульптором ще з дитинства
 3. У Тернополі діє виставка робіт Івана Мулярчука
 4. Блог сектору мистецтв Тернопільської обласної бібліотеки для молоді
 5. Іван Мулярчук. Скульптура. Живопис
 6. а б в Выставка произведений художников западных областей Украины, посвященная 40-летию воссоединения украинского народа. — М. : Советский художник, 1980. — С. 28.
 7. Національна Спілка Художників України
 8. Іван Мулярчук. Скульптура. Живопис // У світі прекрасного / Блог сектору мистецтв Тернопільської обласної бібліотеки для молоді
 9. Правдива, Д. Прийшов Тарас і в Романівку / Дарія Правдива // Вільне життя плюс. — 2010. — № 38 (21 трав.). — С. 6. — (Новини культури).
 10. Іван Мулярчук: «У дитинстві мені казали, що я нізащо не стану художником»
 11. Найближчим мені завжди був Шевченко, — каже скульптор Іван Мулярчук // 20 хвилин (Тернопіль), 26 липня 2015
 12. Ірина Небесна. У Тернополі діє виставка робіт Івана Мулярчука
 13. Відкриття виставки Івана Мулярчука
 14. Худоба, І. У Тернополі діє виставка робіт Івана Мулярчука / Ірина Худоба // Телеканал ІНТБ. — 2015. — 28 серпня.
 15. 85-річний Іван Мулярчук сповнений творчими ідеями і наснагою // Терен (Перевірено 15.08.2015 — статті не знайдено)

Джерела[ред. | ред. код]

 • Дуда І., Удіна Т. Мулярчук Іван Матвійович / Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль : Видавничо-поліграфічний комбінат «Збруч», 2005. — Т. 2 : К — О. — С. 578–579. — ISBN 966-528-199-2.
 • Мулярчук І. Скульптура [Образотворчий матеріал] : альбом / ред. П. Козловський. — Тернопіль : Терно-граф, 2010. — 123 с., іл.;
 • Кравчук В., Назар М., Сорока П., Чуйко І. Літературний Тернопіль. Літературно-мистецький і громадсько-політичний часопис №4 [45], 2010 р.

Посилання[ред. | ред. код]

Nuvola apps kaboodle.svg Зовнішні відеофайли
Nuvola apps kaboodle.svg У Тернополі діє виставка робіт Івана Мулярчука на сайті YouTube // Телеканал ІНТБ. — 2015. — 28 липня.