Мунд (візантійський полководець)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мунд
Mundus
Народився невідомо
Помер 536
біля Салони
·загибель у битві
Підданство Візантійська імперія
Національність гепід
Діяльність військовослужбовець
Учасник Ніка (повстання) і Готська війна (535 - 554)
Посада magister militum
Батько Гієсм
Діти 1 син

Мунд (д/н — 536) — військовий діяч Остготського королівства і Візантійської імперії.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Походив зі знатного гепідського роду. Син короля Гієсма. Коли останній помер на початку 480-х років Мунд був ще доволі малим, тому владу над гепідами отримав його стрийко Трапстіла. Той загинув у війні з остготами у 488 році. Але й тоді Мунд не зміг стати королем, оскільки владу отримав його стриєчний брат Тразаріх.

Близько 500 року Мунд втік з королівства гепідів на правий берег Дунаю. Тут він зібрав військо з місцевих селян і розбійників, з яким нападав як на землі гепідов, так і на області Візантійської імперії. У 504 році Мунд підтримав остготів під час війни Теодориха Великого з Тразаріхом. В результаті останній зазнав важкої поразки. У 505 році Мунд брав участь у поході остготів на чолі із комітом Пітцею проти візантійців. Відзначився у битві біля Гореум Маргі (колишня римська провінція Паннонія Друга, сучасна Сербія), де було переважено візантійського консула Флавія Сабініана.

Слідом за цим остаточно перейшов на службу до остготів. Перебував в Італії до смерті короля Теодориха. У523 році на чолі гепідського загону брав участь у війні проти Королівства бургундів. У 526 році зі зміною влади в Остготському королівстві залишає Італію та перебирається до придунайської області, де очолив рештки гепідів. Деякі розглядають, що він мав титул короля. Втім це сумнівно з огляду на збереження влади остготів над Правобережній Гепідії.

У 529 році звернувся до імператора Юстиніана I, пропонуючи тому свою службу, що й було прийнято. Мунда було призначено magister militum per Illyricum (військовим магістром Іллірику, діоцезу Паннонія). На цій посаді керував обороною придунайських земель. Боровся переважно проти нападів булгар і слов'янських племен. У 530 році на чолі гепідів та герулів спробував захопити для Візантії місто Сірмій (належав тоді остготам), але зазнав невдачі.

У 531 році змінив на посаді magister militum per Orientem (військового магістра Сходу) Велісарія, що тоді зазнав поразки від персів. Але ледве встиг вирушити до нового місця, як у 532 році знову призначено magister militum per Illyricum. Того ж року спільно з Велізарієм придушив повстання Ніка.

У 535 році на чолі військ рушив суходолом проти Остготського королівства (в цей час Велізарій висадився в Італії). Спочатку Мунд захопив більшу частину Далмації разом з головним місцем Салоною. Втім у 536 році зіткнувся тут з новою ворожою армією. Бої точилися за Салону. В одній із сутичок загинув син Мунда — Маврикій. У відповідь Мунд завдав поразки остготам, але й сам загинув.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Brian Croke: Mundo the Gepid: from Freebooter to Roman General. In: Chiron. Bd. 12, 1982, S. 125—135.
  • Treadgold, Warren (1997). A History of the Byzantine State and Society. Stanford, California: Stanford University Press. ISBN 0-8047-2630-2.
  • Patrick Amory, People and Identity in Ostrogothic Italy, 489—554, Cambridge University Press, 2003. (ISBN 0521526353)