Мунші Премчанд

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мунші Премчанд
मुंशी प्रेमचंद
Ім'я при народженні Дханпатрай Шрівастав
Псевдонім Мунші Премчанд
Народився 31 липня 1880(1880-07-31)
Ламі, поблизу Варанасі, Британська Індія
Помер 8 жовтня 1936(1936-10-08) (56 років)
Варанасі, Британська Індія
Країна  Британська Індія[1]
Національність індус
Діяльність письменник
Мова творів Хінді, урду
Напрямок критичний реалізм
Жанр проза
Magnum opus Godaand, Bazaar-e-Husnd, Karmabhoomid і Shatranj ke khiladid
Конфесія індуїзм
Родичі Sara Raid
У шлюбі з Shivarani Devid
Діти Amrit Raid
Автограф

CMNS: Мунші Премчанд у Вікісховищі

Мунші Премчанд (справжнє ім'я Дханпатрай Шрівастав; (31 липня 1880 — 8 жовтня 1936) — індійський письменник і публіцист, що писав на мовах урду і хінді. Працював вчителем і шкільним інспектором.

Творчість[ред. | ред. код]

Індійський національно-визвольний рух мав значний вплив на творчість Премчанда. Перша збірка розповідей «Любов до батьківщини» була опублікована у 1909 році. Але представники англійської колоніальної влади спалили це видання.

Романи Премчанда «Обитель любові» (1922), «Арена» (1925), «Поле битви» (1932), «Жертовна корова» (1936), і збірки «Сім лотосів» (1917), «Ратний шлях» (1932) відобразили політичні події, боротьбу за соціальні права і антиколоніальний рух в Індії. Премчанд виступав з критикою свавілля колоніальної і феодальної влади, звертав увагу на слабкі місця традиційної культури і згубність релігійного фанатизму. Наслідком такої громадянської позиції Премчанда стало політичне переслідування.

Достоїнством творів Премчанда, що висвітлювали політичні і соціальні проблеми, виступала глибока психологічна характеристика дійових осіб. Премчанд вважав народ основною рушійною силою суспільства і боровся за затвердження гуманістичних ідеалів. Він став основоположником критичного реалізму в літературах урду і хінді. Під його керівництвом видавалися журнали «Ханс» (1930—1936) і «Джагаран» (1932—1934).

Публіцистична діяльність Премчанда зіграла значну роль в розвитку реалістичної і демократичної літератури в Індії. Премчанд став одним із засновників Асоціації прогресивних письменників Індії (1936), що мала значний вплив на індійську літературу.

Українські переклади[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]