Муравський шлях

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Муравський шлях на мапі Ґійома Левассера де Боплана

Мура́вський шлях — один з найважливіших стратегічних шляхів 1618 століть, який пролягав з Південної України на північ до кордону з Московською державою. Етимологія назви пов'язана з травою-муровою або спориш (Polygonum). На місці зруйнованих горизонтів ґрунту виростає зовсім інший склад трав, відмінний від звичайної степової рослинності. Мурова була своєрідним індикатором дороги. Низькоросла  трава зростала саме в місцях зі збідненими ґрунтами [1].

Опис[ред. | ред. код]

Шлях починався з Перекопу, йшов на північ між верхів'ями річок Молочні Води і Кінські Води (біля впадіння в Дніпро), перетинав річки Вовчі Води, Самару, Оріль. Далі проходив через територію Харківського і Охтирського полків поблизу міст Коломака і Валок.

Шлях, який відгалужувався від Муравського шляху і проходив вододілом Псла і Ворскли (обидві ліві притоки Дніпра) в джерелах 17—18 ст. носив назву «сагайдак». Переказ, згідно з яким назва шляху походить від П.Конашевича-Сагайдачного, не підтверджується документами[1].

Між верхів'ями річок Осколу, Ворскли, Сіверського Дінця і Сейму Муравський Шлях з'єднувався з Ізюмським шляхом, а біля міста Лівни з Кальміуським шляхом і далі простягався до міста Тула у Московії.

Муравським шляхом користувалися загони кримських і ногайських татар під час грабіжницьких наскоків на Лівобережну і Слобідську Україну.

Запоріжські козаки контролювали цей шлях на відстані 200 верст. Від річки Оріль по Кінські води були кордони Гетьманщини.

Після спорудження в кінці 17 століття кількох укріплених пунктів, татари припинили вторгнення в Україну по Муравському шляху і він поступово перетворився на торговельний шлях.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Сагайдачний шлях // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. — К. : Наук. думка, 2012. — Т. 9 : Прил — С. — 944 с. : іл. — ISBN 978-966-00-1290-5.

Джерела та література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]