Муравський шлях

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Муравський шлях на мапі Ґійома Левассера де Боплана

Мура́вський шлях — один з найважливіших стратегічних шляхів 1618 століть, який пролягав з Південної України на північ до кордону з Московською державою. Етимологія назви пов'язана з травою-муровою або спориш (Polygonum). На місці зруйнованих горизонтів ґрунту виростає зовсім інший склад трав, відмінний від звичайної степової рослинності. Мурова була своєрідним індикатором дороги. Низькоросла  трава зростала саме в місцях зі збідненими ґрунтами [1].

Опис[ред.ред. код]

Шлях починався з Перекопу, йшов на північ між верхів'ями річок Молочні Води і Кінські Води (біля впадіння в Дніпро), перетинав річки Вовчі Води, Самару, Оріль. Далі проходив через територію Харківського і Охтирського полків поблизу міст Коломака і Валок.

Між верхів'ями річок Осколу, Ворскли, Сіверського Дінця і Сейму Муравський Шлях з'єднувався з Ізюмським шляхом, а біля міста Лівни з Кальміуським шляхом і далі простягався до міста Тула у Московії.

Муравським шляхом користувалися загони кримських і ногайських татар під час грабіжницьких наскоків на Лівобережну і Слобідську Україну.

Запоріжські козаки контролювали цей шлях на відстані 200 верст. Від річки Оріль по Кінські води були кордони Гетьманщини.

Після спорудження в кінці 17 століття кількох укріплених пунктів, татари припинили вторгнення в Україну по Муравському шляху і він поступово перетворився на торговельний шлях.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела та література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]