Мурасакі Сікібу

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мурасакі Сікібу
紫式部
Мурасакі Сікібу (гравюра Кікуті Йосая)
Ім'я при народженні невідоме
Псевдонім Мурасакі Сікібу
Народилася близько 973, Кіото
бл. 1014 (1025), Кіото
Померла не раніше 1014 і не пізніше 1031
храм Урін‘їн, м. Муросакіно
Діяльність проза, поезія
Сфера роботи поезія і роман
Заклад Fujiwara no Shōshid
Мова творів японська
Жанр лірика
Magnum opus Ґендзі моноґатарі
Батько Fujiwara no Tametokid
Мати Fujiwara no Tamenobu's daughterd
У шлюбі з Fujiwara no Nobutakad
Діти Daini no Sanmid

CMNS: Мурасакі Сікібу у Вікісховищі
Q:  Висловлювання у Вікіцитатах

Мураса́кі Сікі́бу (яп. 紫式部; близько 973 — бл. 1014 (1025) — японська письменниця, поетеса і мемуаристка періоду Хей'ан. Найвидатніша представниця середньовічної японської літератури. Головний твір — «Ґендзі моноґатарі», повість про амурні пригоди принца Ґендзі, написаний японською абеткою кана.

Біографія[ред. | ред. код]

Особисте ім'я письменниці (подібно до інших жінок періоду Хей'ан) невідоме; «Мурасакі Сікібу» — прізвисько, складене з імені однієї з головних героїнь роману «Ґендзі моноґатарі», коханої принца Ґендзі, і посади батька письменниці «сікібу-но дзьо».

Батько Мурасакі, Фудзівара но Таметокі, належав до північної гілки роду Фудзівара[1]. Він був відомим ученим і поетом, як і багато його родичів (наприклад, Фудзівара но Канесуке, один з тридцяти шести безсмертних). Мати Мурасакі — дочка Фудзівара Таменобу. Мати та батько належали до середньої чиновницької аристократії.

998 року Мурасакі вступила в шлюб з Фудзіварою Нобутака[2]. 999 року народила дочку, Кенсі, в майбутньому — поетесу, відому під іменем Дайні-но Саммісю. 1001 року Фудзівара Нобутака помер, і Мурасакі опинилася в скрутному матеріальному становищі. 1005 року вона була змушена піти на службу до імператорки Сесі (Shōshi), дочки Фудзівари Мітінаги. Одночасно з Мурасакі на службу в палац поступили й інші відомі поетеси: Акадзоме Емон, Ідзумі Сікібу.

Жодних відомостей про Мурасакі Сікібу після 1014 року не зустрічається, тож багато дослідників вважають його роком її смерті.

Гадають, що її могила знаходиться із західного боку від могили поета Оно-но-Такамура, біля річки Хорикава, північніше сучасного Кіото. У храмах Ендзедзі, Ісіяма Хонган-дзі, Дайтокудзі стоять присвячені Мурасакі Сікібу ступи для приношень.

Літературна творчість[ред. | ред. код]

Щоденник Мурасакі Сікібу належить до жанру дзуйхіцу — спогади про те, що хвилювало її, здебільшого організовані за хронологічним принципом. Проте в «Щоденнику» є також пасажі, які не надаються до часової атрибуції, — міркування про людей, що оточують Мурасакі, спогади дитинства. Загалом «Щоденник» охоплює період з 1008 по 1010 рік.

«Щоденник» Мурасакі являє собою результат її перебування при дворі правительки Сесі, де вона порівняно вільно розпоряджалася собою й займалася письменництвом. Щоденник починається описом палацу Цумікадо — головного маєтку роду Фудзівара. Правителька Сесі прибула сюди, щоб підготуватися до своїх перших пологів.

У щоденнику Мурасакі є згадка про перепис та упорядкування книг, до чого прикладала руку й сама імператорка.

Більшість дослідників вважають, що роман «Повість про Ґендзі» написаний у 1001—1008 роках. Імовірно в 1013—1014 роках складено її особисту Збірку віршів.

Японська банкнота номіналом 2000 йєн, присвячена Мурасакі Сікібу.

Пам'ять[ред. | ред. код]

Зображення Мурасакі Сікібу є на японській банкноті номіналом 2000 йєн.

Переклади українською[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела та література[ред. | ред. код]

  • Мурасакі Сікібу // Зарубіжні письменники. Енциклопедичний довідник : у 2 т. / за ред. Н. Михальської та Б. Щавурського. — Тернопіль : Навчальна книга — Богдан, 2006. — Т. 2 : Л — Я. — С. 238. — ISBN 966-692-744-6.
  • Аністратенко, Л.; Бондаренко, І. (2011). Японські поети: Біографічний словник. Київ: Видавничий дім Дмитра Бураго. с. 368.
  • 杉本苑子『散華―紫式部の生涯』 (Суґімото Соноко. Розсипання квітів — життя Мурасакі Сікібу)中央公論社、1991年 (японською)
  • Dalby, Liza. The Tale of Murasaki: A Novel (Anchor, 2001). ISBN 0-385-49795-4. (англ.)
  • Lady Murasaki, Arthur Waley (trans.). The Tale of Genji, published in 6 volumes from 1921-33. (англ.)
  • Shikibu, Murasaki; Tyler, Royall (trans.). The Tale of Genji (Viking, 2001.) ISBN 0-670-03020-1. (англ.)
  • Кохей Хата - Госпожа Кага Сёнагон

Посилання[ред. | ред. код]