Мусанг азійський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мусанг азійський
Азійська пальмова циветта
Азійська пальмова циветта
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Хижі (Carnivora)
Підряд: Котовиді (Feloidea)
Родина: Віверові (Viverridae)
Рід: Мусанг (Paradoxurus)
Вид: Азійська
пальмова циветта

Біноміальна назва
Paradoxurus hermaphroditus
(Pallas, 1777)
Мапа поширення виду Paradoxurus hermaphroditus
Мапа поширення виду Paradoxurus hermaphroditus
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Category:Paradoxurus hermaphroditus
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Paradoxurus hermaphroditus
EOL logo.svg EOL: 328089
ITIS logo.svg ITIS: 621985
IUCN logo.svg МСОП: 41693
Fossilworks: 231984

Мусанг азійський, або "азійська пальмова циветта" (лат. Paradoxurus hermaphroditus) — вид ссавців родини віверових, що мешкає в Південній та Південно-Східній Азії і відомий своєю роллю при виробництві кави Копі Лювак.

Опис[ред. | ред. код]

мусанг на дереві

Жорстка товста шерсть азійської пальмової циветти пофарбована в сірий колір. На спині чорні смуги, на плечах та боках вони прееходять у окремі плями. Лапи, вуха і мордочка пофарбовані в чорний колір, на мордочці є білі візерунки. Епітет hermaphroditus був даний за залози, що нагадують яєчка і виділяють аромат, які є у представників обох статей. Довжина тіла азійської пальмової циветти становить від 48 до 59 см, довжина хвоста — від 44 до 54 см. Вага цієї тварини варіює від 2,5 до 4 кг.

Поширення[ред. | ред. код]

Азійські пальмові циветти зустрічаються по всій Південній і Південно-Східній Азії, їх ареал охоплює Індію, Шрі-Ланку, південь Китаю, включаючи острів Хайнань, а також всю материкову частину Індокитаю і численні острови, такі як Суматра, Борнео, Ява та південні Філіппіни. На деяких малих островах вони, ймовірно, є завезеними. До їх природного середовища відносяться тропічні ліси.

Поведінка[ред. | ред. код]

Мусанг на дереві

Як більшість віверових, азійська пальмова циветта активна виключно вночі. Вона живе головним чином на деревах і вміє добре лазити. Вдень вона спить у розвилках гілок або дуплах дерев. Поза шлюбним періодом вона веде одиночний спосіб життя. У деяких регіонах мусанги пристосувалися до життя поряд з людиною, обживаючи горища і стайні. Бувають випадки, коли вони завдають шкоди плантаціям кави. Будучи всеїдним тваринами, вони шукають плоди, а також комах, черв'яків та пташині яйця. Іноді їм вдається добути птаха або звірка із родини вивіркових.

Після 60-денної вагітності самка в дуплі народжує на світ від двох до п'яти дитинчат, які протягом року харчуються молоком. У неволі тривалість життя азійсько] пальмової циветти може досягти 25 років.

Генетика[ред. | ред. код]

Каріотип характеризується диплоїдним числом, 2n=42.[1]

Кава "Копі Лювак"[ред. | ред. код]

докладніше див. Копі Лювак

У Південно-Східній Азії за допомогою азійської пальмової циветти виготовляється відомий сорт кави Копі Лювак. Його назва походить від індонезійського слово копі, що означає кава, а також від місцевого назви азійської пальмової циветти. Ці тварини поїдають ягоди кави і виділяють їх майже без побічних речовин. У кишечнику ягоди кави під впливом певних ензимів піддаються ферментації, яка змінює смакові якості.

Підвиди[ред. | ред. код]

У цього виду виділено досить багато підвидів[2]

  • P. h. balicus, P. h. bondar, P. h. canescens, P. h. canus, P. h. cochinensis, P. h. dongfangensis, P. h. enganus, P. h. exitus, P. h. hermaphroditus, P. h. javanica, P. h. kangeanus, P. h. laotum, P. h. lignicolor, P. h. milleri, P. h. minor, P. h. musanga, P. h. nictitans, P. h. pallasii, P. h. pallens, P. h. parvus, P. h. philippinensis, P. h. pugnax, P. h. pulcher, P. h. sacer, P. h. scindiae, P. h. senex, P. h. setosus, P. h. simplex, P. h. sumbanus, P. h. vellerosus.

Література[ред. | ред. код]

  1. Stephen J. O'Brien, Joan C. Menninger, William G. Nash Atlas of mammalian chromosomes - John Wiley and Sons, 2006, p. xxiii
  2. Wozencraft, W. Christopher (16 November 2005). "Order Carnivora (pp. 532-628)". in Wilson, Don E., and Reeder, DeeAnn M., eds. Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed.). Baltimore: Johns Hopkins University Press, 2 vols. (2142 pp.). pp. 551. ISBN 978-0-8018-8221-0.
  • Ronald M. Nowak: Walker's mammals of the world. 6. Auflage. Johns Hopkins University Press, Baltimore 1999, ISBN 0-8018-5789-9.