Мусульманський світ

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Відсоток мусульман у світі (2014).
Країни, де більше 5% мусульман:

Мусульманський світ (англ. Muslim world):

  1. ісламська умма — всесвітня спільнота мусульман; ті, хто дотримується вчення ісламу.
  2. ісламська цивілізація — спільнота країн, де традиційно панує або панував іслам.
  3. ісламська нація — політія, регіон або місцевість з більшістю мусульман.

Також — ісламський світ, світ ісламу. Ісламський спосіб життя підкреслює єдність і захист братів-мусульман. Існують різні школи та напрямки. У минулому панісламізм та націоналістичні течії сильно вплинули на стан мусульманського світу. Станом на 2010 р. на планеті нараховується понад 1,6 млрд мусульман або близько 23,4% світового населення. З них приблизно 62% проживають у Азіатсько-Тихоокеанському регіоні, 20% на Близькому Сході та Північній Африці, 15 % в Африці на південь від Сахари, близько 3% в Європі і 0,3% в Америці.

Історія[ред. | ред. код]

Поширення ісламського світу, 622-750
   Поширення у 622-632 рр.
   Поширення у 632-661 рр.
   Поширення у 661-750 рр.

Мусульманська історія пов'язана з історією ісламської віри як релігії та соціального інституту. Історія ісламу в Аравії почалася з першої декламації ісламського пророка Мухаммеда Корану в 7 столітті. Під владою Рашідунів і Омейядів Халіфат швидко зростав. Географічне розширення мусульманської влади вийшло далеко за межі Аравійського півострова у вигляді величезної мусульманської імперії з зоною впливу, що простягалася від північно-західної Індії через країни Центральної Азії, Близького Сходу, Північної Африки, Південної Італії та до Піренейського півострова і Піреней.

Протягом більшої частини 20-го століття ісламська ідентичність та домінування ісламу на політичні питання збільшувалася. Швидкозростаючі інтереси західного світу в ісламських регіонах, міжнародні конфлікти і глобалізація змінили вплив ісламу на світ у сучасній історії.

Література[ред. | ред. код]

Алі Баба Максвілла Перріша].

Найвідоміший художній твір ісламського світу — Тисяча і одна ніч, який являє собою збірник народних казок з арабських і санскритських байок. Оригінальна концепція походить від доїсламських перських прототипів, які спиралися на індійські елементи. Вона досягла своєї остаточної форми в 14-му столітті; кількість і тип казки змінювалися від одного рукопису до іншого.

Філософія[ред. | ред. код]

Одне з поширених визначень для «ісламської філософії» є «стиль філософії, підготовлений у рамках ісламської культури». Ісламська філософія в цьому визначенні не обов'язково пов'язана з релігійними питаннями, і при цьому поширюється вона виключно мусульманами. Перському вченому Ібн Сіні (Авіценна) (980-1037) приписується авторство більш ніж 450 книг. Його праці присвячені різним предметам, зокрема, філософії та медицині. Його медичний підручник Канон лікарської науки використовувався в ролі стандартного тексту в європейських університетах протягом століть. Він також написав Книга зцілення, впливову наукову філософську енциклопедію.

Географія[ред. | ред. код]

Країни з найбільшою кількістю мусульманського населення (2010). За винятком Індії, Ефіопії, Китаю і Росії більшість населення в наступних країнах є мусульманами.

Мусульмани живуть та мають офіційний статус у наступних регіонах:

Країни Південно-Західної Азії, а деякі в Північній і Північно-Східній Африці, вважаються частиною Великого Близького Сходу. У Чечні, Дагестані, Кабардино-Балкарії, Карачаєво-Черкесії, Інгушетії, Татарстані, Башкортостані Росії мусульмани знаходяться у більшості.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]