Гайковий ключ

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Мутровий ключ)
Перейти до: навігація, пошук
Розвідний ключ

Гайковий ключ, також мутро́вий ключ — інструмент для з'єднання (роз'єднання) різьбового з'єднання шляхом закручування (розкручування) болтів, гайок і інших деталей. Ключі розділяють на ріжкові та накидні (існують також комбіновані). Розмір зіву (отвору) стандартизований.[1]

Історія винаходу[ред.ред. код]

Перші згадки про гайковий ключ в Європі зустрічаються у XV столітті. Проте широке розповсюдження гайкові ключі отримали лише в XIX столітті. Одними з перших на виробництві гайкових ключів спеціалізувалась фірма Маузер. Зараз неможливо визначити авторство винаходу гайкового ключа. У XIX—XX століттях зареєстровано безліч патентів на різні моделі ключів. Найперші моделі розлучних ключів з губками, що переставляються, були винайдені Едвіном Бердом Баддінгом (англ. Edwin Beard Budding), а модель розсувного ключа (т.з. «французький») винайшов і запатентував Ле Руа-Трібо у 1837. Петтер Йохансон в 1892 модифікував розвідний ключ, додавши в конструкцію черв'як, такий ключ довгий час називався «шведським». Оскільки існувала велика кількість конструкцій і патентів на різні типи ключів, ніякої класифікації спочатку не дотримувалися. Тільки наприкінці XIX — початку XX століть остаточно намітилося розділення стандартів ключів на метричну і дюймову системи.

Сфера застосування[ред.ред. код]

Незважаючи на простоту конструкції, гайковий ключ застосовується практично у всіх областях техніки для збірки механізмів різних рівнів складності. Деякі типи ключів застосуються навіть на Міжнародній космічній станції.

Найпоширенішим типом гайкового ключа є звичайний дворіжковий ключ. Більшість ключів в наш час[Коли?] виготовляються із спеціального сплаву хрому і ванадію або інструментальної сталі.

Ідеограма із зображенням гайкового ключа практично однозначно асоціюється з ремонтом або сервісним обслуговуванням.

Типи гайкових ключів[ред.ред. код]

Ріжкові ключі у майстерні

Монолітні[ред.ред. код]

Розвідні[ред.ред. код]

Ключ монки
Газовий ключ
 • Розвідний — різновид ріжкового ключа, у якого просвіт губок (розмір ключа) може плавно змінюватися в широких межах.
 • Монки — застарілий різновид розлучного ключа.
 • Трубний (газовий) — різновид розвідного ключа, у якого сила обхвату деталі ключем визначається обертальною силою.
 • Ключ Crescent® — різновид розвідного ключа, у якого одна з губок приводиться в рух повзунком.

Складні[ред.ред. код]

 • Гніздовий — складається з порожнистого циліндра (гнізда), який використовується для кріплення насадок торцевого типу та додаткових пристосувань для роботи з ключем — коротких і довгих рукояток, рукояток з карданним валом.

Ручка до гніздових ключів може бути:

 • шарнірною;
 • з храповим механізмом (тріскачкою), така ручка дозволяє працювати з деталлю, не переставляючи ключ;
 • зігнутої;
 • з викрутковою рукояткою.

Зі специфічним профілем[ред.ред. код]

Шестигранні ключі
 • Шестигранний (ключ Аллена, імбусовий ключ) — L-видний виготовлений з шестигранної заготовини різних розмірів.
 • Бристольський (Bristol®) — як і шестигранний, призначений для роботи з деталями зі втопленими гніздами. Відрізняється формою профілю — з шістьма або більш квадратними зубами. Застосуються для роботи з крихкими і неміцними матеріалами.
 • типу TORX® — схожий з шестигранним тип ключа, профіль у вигляді шестикінечної зірки. Застосовується в комп'ютерному устаткуванні.
 • ремінні, або ланцюгові, — ключі, що затягаються самі, з ременем або ланцюгом зі шкіри або гуми. Застосовується для захвату циліндрових деталей.

Примітки[ред.ред. код]

 1. ДСТУ ГОСТ 2839:2008 — Ключи гайкові з відкритим зівом двобічні. Конструкція і розміри.