Мухаммад Кулі Кутб-шах

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Мухаммад Кулі Кутб-шах
Muhammad Quli Qutb Shah portrait.JPG
Народився 1565(1565)
Голконда
Помер 11 січня 1612(1612-01-11)
Хадерабад
Громадянство (підданство) QutbshahiFlag.PNG Султанат Голконда
Діяльність поет
Титул султан
Посада Sultan of Galconda[d]
Термін 1580–1612
Попередник Ібрагім Кулі Кутб-шах
Наступник Мухаммад Кутб-шах
Конфесія іслам
Батько Ібрагім Кулі Кутб-шах
Рід Кутб-шахи
У шлюбі з Bhagmati[d]

Мухаммад Кулі Кутб-шах (*1565 —11 січня 1612) — 5-й султан Голконди у 1580–1612 роках, талановитий поет, покровитель культури та мистецтва.

Життєпис[ред.ред. код]

Походив з династії Кутб-шахів. Син Ібрагіма Кулі Кутб-шаха, султана Голконди. Після його смерті у 1680 році стає султаном. Проте спочатку реальна влада зосередилася в руках регентів. Вони вирішили продовжили політику попереднього султану щодо знищення Віджаянагарської імперії. Проте у 1580–1582 та 1586–1588 роках армія Голконди зазнала низки тяжких поразок від віджаянагару. Скориставшись цим Мухаммад Кулі Кутб-шах перебрав владу на себе.

У свої зовнішній політиці султан сповідував встановлення мирних стосунків із сусідами, а у внутрішній — налагодження рівноваги між мусулмьанами та індусами. Водночас він сам був добре освіченим: окрім арабської й фарсі, знав мови урду та телугу. У 1591 році засновує нову столицю Хадерабад, що отримала назву на честь дружини султана Хайдер Махал (у дівоцтві Бгаґматі). В цьому місті за наказом султана зведено мечеть Чармінар.

Період правління Мухаммад Кулі Кутб-шах вважається часом економічного, політичного та культурного розквіту Голконди. Кулі Кутб-шах з повагою ставився до народних звичаїв. У період його правління були відроджені індуські свята холі й дівалі.

У 1607 році видав улюблену доньку Хайрат-Бахши-бегум за небіжа та названного сина Мухаммада, якого оголосив своїм спадкоємцем.

Творчість[ред.ред. код]

Мухаммад Кулі Кутб-шах складав вірші мовами урду, перською та телугу. Він добре володів жанрами перського вірша і майстерно прищеплював ці жанри поезії урду. Він був першим в літературі урду автором дивана — збірки віршів, які розташовані в алфавітному порядку рим. Ця збірка включала в себе газелі, касиди, рубаї, маснаві і марсії.

Джерела[ред.ред. код]

  • Chopra, R.M., The Rise, Growth And Decline of Indo-Persian Literature, Iran Culture House, New Delhi, 2012.


Поет Це незавершена стаття про поета або поетесу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Люди Індії Це незавершена стаття про особу Індії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.