Перейти до вмісту

Мухаммад аль-Аскарі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Мухаммад аль-Аскарі
Народився
Медина або Suryad Редагувати інформацію у Вікіданих
Помер
Baladd або Аббасидський халіфат Редагувати інформацію у Вікіданих
·хвороба і отрути Редагувати інформацію у Вікіданих
Конфесіяшиїти Редагувати інформацію у Вікіданих
БатькоАлі ібн Мухаммед Редагувати інформацію у Вікіданих
Брати, сестриХасан аль-Аскарі і Jafar ibn Ali al-Hadid Редагувати інформацію у Вікіданих
ДітиSayyid Ali Akbar Редагувати інформацію у Вікіданих

Абу Джафар Мухаммад аль-Аскарі ібн Алі аль-Хаді (араб. أبو جعفر محمد العسكري بن علي الهاديأبو ; село Сар'я чи Сарія неподалік Медини, Хіджаз — 866, Балад, Ірак) — кандидат на 11-й імам шиїтський імам, син імама Алі ібн Мухаммеда, також знаний як аль-Закі та аль-Аскарі. Старший брат імама Хасана аль-Аскарі. Його могила побудували між Самаррою та Казимією, приблизно за 93 кілометри на північ від Багдада в Баладі[1].

Народження, походження та діти

[ред. | ред. код]

Народився 842 року в селі Сар'я (або Сур'я) недалеко від Медини, яку заснував його прадід Муса аль-Казім[2][3]. Мав безліч титулів, найвідоміші: аль-Аскарі, запозичений з титулу його батька Імама ібн Мухаммеда, який разом із сім'єю довгий час перебував в ув'язнені, фактично в полоні, на військовій базі поблизу Самарри під назвою аль-Аскарі Аббасидського халіфату, аль-Баадж, Саба аль-дуджейл, Саба аль-джазіра, аль-Бурхан[4][5].

Його родовід: Абу Джафар Мухаммад аль-Аскарі ібн імам Алі ібн Мухаммед ібн імам Мухаммед ібн Алі ібн імам Алі ібн Муса ібн імам Муса аль-Казім ібн імам Джафар ас-Садік імам Зейн аль-Абідін ібн імам Хусейн ібн Алі ібн імам Алі ібн Абу Таліб. Згідно з найпоширенішою думкою, він був першою дитиною Імама Алі ібн Мухаммеда і був старшим за імама Хасана аль-Аскарі. Мати Мухаммада аль-Аскарі та його брата Хасан аль-Аскарі, як і у випадку з більшістю дванадцяти імамів, була рабинею, яка після народження дітей була ушанована титулом умм аль-валад. Її справжнє ім'я було Худайс, хоча деякі кажуть, що її звали Сулайл, Газала, Сюзайн або Хадіса[6]. У них були й інші брати від інших дружин їхнього батька імама Алі аль-Хаді. Серед них був Джфар аль-Тавваб, якого також знали як «Джафар аз-Закі» або «Джафар-ас-Сані», його другим братом був Хусейн[7][8].

Існують різні думки про кількість дітей імама Саїда Мухаммада аль-Аскарі аль-Баадж Саба ал-дуджайля. Вчені з генеалогії аль-Наджафі в книзі «Бахр аль-Ансаб», Дамін ібн Шадгум у своїй книзі «Тухфат аль-Азхар» і багато інших перераховували імена наступних синів[9][10]:

1) Саїд Джафар (під цим відомим прізвиськом (лакаб) свого батька — Абу Джафар Мухаммад, Ібн Шадгум у своїй книзі «Тухфат аль-Азхар» згадав його друге прізвисько (лакаб) — Абу Алі Мухаммад) — Ібн аль-Тактакі, який помер 709 року хіджри, і спеціаліст з генеалогії Саїд Махді аль-Раджаї у своїй книзі «Аль-Мукакубун», частина 2, стор. 53, згадують його нащадків і пишуть, що «в нього є потомство в Пакистані і вони задокументували стародавні рукописи родоводів і відомі святині своїх предків, які підтверджують те, що вони довели їхнє благородне походження, і вони там відомі садати щодо свого діда імама Алі аль-Хаді аль-Накі».

2) Саїд Алі також знаний під прізвиськами (Акбар, Асгар, аль-Муттакі, Абу Абдуллах, аль-Амір Султан Садат) Саїд Алі Акбар — згідно з багатьма генеалогічними джерелами та висновком багатьох вчених істориків від його нащадка, на ім'я Саїд Накіб Мухаммед Хусейн ібн Саїд Мухаммад ібн Саїд Алі ібн Саїд Мухаммед аль-Аскарі аль-Баадж родовідне дерево ділиться на дві гілки від двох його синів: перша гілка - від Саїда Мухаммада (предок Саїда Шамс ад-Діна Мухаммада аль-Бухарі, прадіда «Садата аль-Бааджа» країн Близького Сходу, Ірану й Іраку). Друга гілка — від Саїда Ахмада ібн Амір Хасана (прізвисько Аль-Ріда), на прізвисько — Саїд Ата який вважається предком сеїдів овлядя «Садат ал-Бухарі» «Саїдатай» у Бухар[11], Самаркандської області, Середньої Азії. Султан Садат Саїд Алі Акбар є «султаном (лідером) сеїдів», історики припускають, що місце його поховання знаходиться в головному мавзолеї меморіального комплексу Султан Садат. Саїд Алі Акбар також згадується під прізвиськом (кунят) Абу Мухаммад, імовірно помер в кінці IX або початку X століття в Термезі. У Меморіальному комплексі Султан Саодат і на його території розташовано безліч усипальниць і безіменних могил більше як тисячі сеїдів. Історики згадують що його нащадки проживали в Бухарі, Самарканді і Термезі[12][13][14][15][16]. Одним з його відомих нащадків «аль-Бухарі» був Саїд Шамс ад-Дін Мухаммад Амір Султан аль-Бухарі. Генеалог Дамін ібн Шадгум у своїй книзі «Тухфат аль-Азхар», який помер 1090 року, згадав, що Саїд Шамс ад-Дін Мухаммад Амір Султан аль-Бухарі був славетним вченим, знаним як Амір Султан аль-Бухарі, був наставником османського султана Баязіда, і що родом він був з Бухари, і його нащадків також звали сеїїди «аль-Бухарі». І о Саїд Шамс ад-Дін Мухаммад Амір Султан аль-Бухарі є предком «Садат аль-Баадж» в Іраку і Хузестані, Іран. Це передбачав великий вчений Саїд Хасан аль-Баракі, який помер 1332 року, у своєму коментарі до «Тухфат аль-Азхар» вчений Ібн Шадгум писав про це: «Саїд Мухаммад-син Імама Алі аль-Хаді, мир йому, від нього Саїд Шамс ад-Дін аль-Бухарі і його династія розкинулася на околицях Іраку, від його нащадків Саїд Ала аль-Дін Ібрагім, і Саїд Ібрагім змінив Саїда Алі, а Саїд Алі змінив Саїда Юсуфа, а Саїд Юсуф змінив Саїда Хамзу, а Саїд Хамза змінив Саїда Мухаммада аль-Баадж другого (другий Мухаммед)) і він змінив Саїда Аль-Муаяда Біллаха Яг'ю, і він був одним з великих садатов і знатних людей Іраку XI століття, і Саїд Яг'я змінив Саїда Мухаммада, а Саїд Мухаммад змінив Саїда Ібрагіма і Саїда Іса, і Саїд Ібрагім — дід сім'ї „аль-Баадж“ в Іраку й інших країнах… Генеалог доктор Саїд Валід аль-Баадж підтвердив походження нащадків Саїда Мухаммед аль-Бааджа і 1999 року написав книгу про його нащадків, яка містить десятки надійних джерел, якими нехтували багато генеалогів Агль аль-Байт, а також багато фактів та старих документів, що згадують про Саїда Мухаммеда аль-Бааджа та його нащадків та їх почесних святинь[17].

3) Саїд Ахмад був аулія, належить до садатів, знаний серед нащадків ар-Різаві» в Хансарі, Іран, а також серед них в Пакистані, знаний під ім'ям «Садат ан-Накві». Саїд Ахмед має знаменитий мавзолей-святиню в Хансарі, і цю святиню відвідують багато паломників. Серед його нащадків імамзаде Саїд Махмуд ібн Саїд Мухаммад ібн Саїд Ахмад бін Саїд Мухаммад аль-Аскарі ібн Імам Алі аль-Хаді аль-Накі має велику святиню і відомий мавзолей в Хої[18].

Мавзолей

4) Саїд Хусейн — його нащадки живуть у Мерві (нині на території Туркменістану), про це згадується в книзі «Аль-Мукакубун» частина 2, сторінка 53 вченого ан-насаба Саїд Махді аль-Раджаї, він цитував вченого Ібн Хотеля, що помер 55 року хіджри, у своїй генеалогічній книзі «Аль-Ансаб»[19].

5) Саїд Абу Таліб Мухаммад — його нащадки живуть у Пакистані, їх називають «Садат ан-Накві» на честь їхнього предка імама Алі ібн Мухаммеда на його прізвиська — ан-Накі, аль-Аскарі, аз-Закі, аль-Фатта, аль-Мурта. Плем'я Аль-Бакара веде свій родовід від Саїда Абу Таліб Мухаммада ібн Саїд Мухаммад аль-Аскарі аль-Баадж ібн імам Алі ібн Мухаммеда.

6) Саїд Іскандар — його нащадки живуть у країнах Близького Сходу, Індії та Пакистані.

Мавзолей

[ред. | ред. код]

Мавзолей Мухаммада аль-Аскарі знаходиться між Самаррою і Казимією, приблизно за 93 кілометри на північ від Багдада в Баладі[20][21]. Табличка на заріхе (срібна сітчаста скринька на могилі) мавзолею свідчить: Це мавзолей великого Саїда Абу Джафара Мухаммада сина імама Алі аль-Хаді, що займав високе становище, і шиїти вірили, що він буде наступним імамом після Алі аль-Хаді, і коли він помер, імам ль-Хаді зазначив, що Імам Хасан аль-Аскарі буде його наступником. Коли імам аль-Хаді переселився з Медини в Самарру, Саїд Мухаммад був ще дитиною, і коли став підлітком він приєднався до свого батька в Самаррі, і залишався там, доки не вирішив повернутися до Медини. Коли він вирушив із Самарри на дев'яти парасангах і прибув до села Балад, він захворів і там помер[22].

Секта Мухаммадія

[ред. | ред. код]

Мухаммадіти — шиїти (названі на честь Мухаммада аль-Аскарі ібн Імама Алі аль-Хаді) були шиїтською сектою (нині вимерла), яка вважала, що через передбачувану відсутність спадкоємця (на їхню думку) у Хасана аль-Аскарі їм довелося переосмислити законність його імамат. Тому замість цього вони повірили в імамат його брата Мухаммада аль-Аскарі ібн Імама Алі аль-Хаді[23], який помер за 7 років до смерті свого батька. Однак мухаммадити заперечували смерть Мухаммада аль-Аскарі ібн Імама Алі аль-Хаді, і стверджували, що його батько вказав на нього і призначив його імамом до його смерті, щоб досягти успіху, і згадав його на імʼя й особу. Ці вірування, на їхню думку, є тим, із чим погоджуються інші підсекти. Щоб підтримати свою позицію, вони вважали, що імам не може вказати з волі того, хто не є імамом. Тому, щоб підтримати це переконання, вони стверджували, що Мухаммад аль-Аскарі ібн Імам Алі аль-Хаді не помер насправді, як це було очевидно. За їхніми словами, його батько радше сховав його через Такії (як стверджували ісмаїліти, Джафар ас-Садик сховав свого сина Ісмаїла ібн Джафара), і він був очікуваним Магді[24].

Інша мухаммадитська підсекта Нафісіти (названі на честь слуги імама Алі аль-Хаді, на ім'я Нафіс) були екстремістською сектою шиїтів (нині вимерла) мусульман. Нафісити вважали, що Мухаммад аль-Аскарі ібн Імам Алі аль-Хаді справді помер і що він передав заповіт не своїм дітям, а слугі свого батька Нафісу. За їхніми словами, Мухаммад аль-Аскарі передав Нафісу книги, різні знання, меч і все, що потрібне Уммі. Вони також помилково стверджували, що Мухаммад порадив Нафісу передати все це своєму братові Джафару ібн Алі аль-Хаді, якщо він (тобто Мухаммад аль-Аскарі) помре[25]. Нафісіти зайняли дуже жорстку позицію щодо Хасану аль-Аскарі, молодшого брата Мухаммада аль-Аскарі. Вони вважали його та всіх, хто вірив у його імамат, невіруючими. Вони також дотримувалися крайніх поглядів щодо Джафара ібн Алі аль-Хаді і стверджували, що він був Магді[26].

Смерть

[ред. | ред. код]

866 року Мухаммад аль-Аскарі вирішив відвідати Каабу[27]. Коли він прибув до Баладу (недалеко від Самарри в Іраку), то захворів і помер 17 липня 866 року. Шиїти поховали його в Баладі. Деякі люди припускали, що він був отруєний Аббасидами[28]. Після смерті старшого сина імам Алі ібн Мухаммед провів по ньому траурну церемонію.

Деякі люди з Бану Хашим, зокрема Хасан ібн Хасан аль-Афтас повідомив, що[29]:

Коли Сеїд Мухаммад помер, ми пішли до будинку імаму Алі ібн Мухаммеда. І ми побачили, що килим розстелений, а люди сіли довкола нього. Ми оцінили чисельність населення, окрім звільнених рабів й інших людей, там було 150 осіб з родини Абу Таліба, Бану Хашим та курайшитів. Несподівано увійшов молодший брат Мухаммада імам Хасан аль-Аскарі, розірвавши на собі одяг від горя від смерті брата. Він стояв поруч із батьком. Ми тоді його не знали. Через годину Імам Алі аль-Хаді сказав йому: «О сину мій! Звелич свою хвалу Аллаху, тому що Він запропонував тобі щось». Імам Хасан аль-Аскарі заплакав і сказав: «Хвала Аллаху, Господеві світів. Ми хвалимо Його тільки за Його благословення на нас, і ми від Аллаха і до Нього ми повертаємось». Я спитав: Хто це? І сказали люди: Це Хасан, син Імама Алі аль-Хаді. Тоді мав на вигляд років 20. Так ми дізналися, що він стане наступним імамом після свого батька[30].

Книга про життєпис і карамати

[ред. | ред. код]

Книги про життєпис і карамати Абу Джафара Мухаммада аль-Аскарі написали вчені історики, зокрема Мірза Хусейн аль-Нурі написав «Аль-Наджам аль-Накіб» і вчений Мухаммад Алі Урдубаді (1894—1960) «Життя та Карамат Абу Джафара» арабською мовою. Переклад книги Алі Акбара Махдіпура мовою фарсі опублікований як «Сітарі-і Дуджайл» (Початок Дуджайла), наприкінці цієї книги є додатки про біографію автора й інформація про дітей Мухаммад аль-Аскарі, бібліографія та молитви, які слід читати при відвідуванні мавзолея Мухаммада аль-Аскарі. Книга «Сітарі-і Дуджайл» складається з двох томів: перший том про життя Мухаммада аль-Аскарі, а друга стосується його караматів.

Атака на храм

[ред. | ред. код]

7 липня 2016 року не менше 35 людей загинули та понад 70 отримали поранення внаслідок штурму Мавзолею групою нападників. Серед нападників були терористи-смертники на автомобілях, піші смертники та кілька бойовиків. Вони напали на паломників шиїтів, які святкували Рамазан-байрам[31][32].

У минулому були бомбардування та міжконфесійне кровопролиття в місті Самарра, де поховані імам Алі ібн Мухаммед й одинадцятий імам імамітів Хасан аль-Аскарі, батько та молодший брат Мухаммеда аль-Аскарі ібн імам Алі ібн Мухаммеда[33].

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Arjomand, Said A. «Imam Absconditus and the Beginnings of a Theology of Occultation: Imami Shi'ism Circa 280-90 A.H/900 A.D.» Journal of the American Oriental Society 117.1 (1997): 1-12. JSTOR. Web. 15 Mar. 2010.
  2. المناقب ج4 ص382.
  3. من هو الامام علي الهادي ؟ | مركز الإشعاع الإسلامي. [Архівовано 3 نوفمبر 2022 у Wayback Machine.]
  4. Бадави, «Сабаъ аль-Дуджейл Таблиг ва аль-Иршад», стр-2
  5. Аль-Курейши, «Жизнеописание имамов», Study and Analysis, стр-25-31
  6. Бадави, «Сабаъ аль-Дуджейл Таблиг ва аль-Иршад», стр-2-3
  7. Шейх аль-Муфид,"Аль-Иршад фи марифат Худжжат Аллах аляль-Ибад", Кум, «Кунгира-йи Шейх аль-Муфид»,(1413 г.х)
  8. Shareef al-Qurashi, «Twelve imams»,2005,p.23
  9. Ибн Шадгум Хоссейн Мадани, книга «Тухфат аль-Азхар», Аль-Тарат аль-Мактуб, глава-1, стр-9-10
  10. Kharz ad-din, «Markat al-Maarif», 1371, ch-2, pp-242
  11. [недоступне посилання https://shajarauz.uz/sulton-sodot-saodat-amir-sayyid-ali-akbar/ (недоступная+ссылка)] Саййид Али Акбар ибн Саййид Имам Аскарий
  12. Ibn Shadgum Hossein Madani, book «Tuhfat al-Azhar», Al-Tarat al-Maktub, chapter-1, pp-9-10
  13. «Dastur al Mulk» (Guide to Kings) (XVII сentury) by Khwaja Samandar Muhammad ibn Baqi al-Termizi, translator professor of history Jabbor Esonov, «Sharq», Tashkent 2001, page 22
  14. «Durdonahoi Nasr» book, «Adib», Dushanbe 1985, page 375
  15. «Sayyidlar Shajarasi», «Islamic university», Tashkent 2017, page 14
  16. «Buyuk Termiziylar» (Буюк Термизийлар) book by Mirzo Kenjabek, «Uzbekistan National encyclopedias» 2017, page-267
  17. [недоступне посилання http://www.alnssabon.com/t91117.html#post432618 (недоступная+ссылка)] Al-Baaj the offspring of Sayyid Muhammad Saba al-dujail ibn al-Imam Ali al-Hadi
  18. https://arabelalekat.yoo7.com/t685-topic Sadat al-Baaj
  19. https://forums.alkafeel.net/node/12294 Архівовано квітень 16, 2022 на сайті Wayback Machine. السيد محمّد البعاج بن الإمام الهادي
  20. Arjomand, Said A. «Imam Absconditus and the Beginnings of a Theology of Occultation: Imami Shi'ism Circa 280-90 A.H/900 A.D.» Journal of the American Oriental Society 117.1 (1997): 1-12. JSTOR. Web. 15 Mar. 2010.
  21. https://qom.haj.ir/%D8%A7%D9%85%D8%A7%DA%A9%D9%86/%D8%A7%D9%85%D8%A7%DA%A9%D9%86-%DA%A9%D8%A7%D8%B8%D9%85%DB%8C%D9%86-%D9%88-%D8%B3%D8%A7%D9%85%D8%B1%D8%A7/%D8%B3%D9%8A%D8%AF-%D9%85%D8%AD%D9%85%D8%AF-%D8%B9 Архівовано грудень 8, 2020 на сайті Wayback Machine. Саййид Мухаммад (на персидском)
  22. Faqīh Baḥr al-ʿUlūm and Khāmayār, Ziyāratgāh-hāyi Iraq, vol. 1, p. 520.
  23. Реза, Сайед Джафар (2012). «Сущность ислама», Нью-Дели, Индия: издательство Concept Publishing Company. п. 254 и 255
  24. Firaq al-Shi'ah (Группы шиитов), Абу Мухаммад аль-Хасан бин Муса ан-Нубахти, стр. 101, и Аль-Фусул аль-Мухтара, Аль-Шейх Аль-Муфид, стр. 260
  25. Firaq al-Shi'ah (Группы шиитов), Абу Мухаммад аль-Хасан бин Муса ан-Нубахти, стр. 101, и Аль-Фусул аль-Мухтара, Аль-Шейх Аль-Муфид, стр. 260-61
  26. Firaq al-Shi'ah (Группы шиитов), Абу Мухаммад аль-Хасан бин Муса ан-Нубахти, стр.108
  27. Бадави, «Сабаъ аль-Дуджейл Таблиг ва аль-Иршад», с. 4.
  28. Ибн Суфи, «аль-Маджди фи ансаб ат-Талибин», с. 325
  29. Маджлиси, «Бихар аль-анвар», том.50, с.245
  30. Маджлиси, «Бихар аль-анвар», том.50, с.245-246
  31. https://iz.ru/news/621349 Архівовано квітень 14, 2022 на сайті Wayback Machine. В результате теракта в иракском городе Балад погибли 35 человек
  32. В ООН осудили террористическое нападение на шиитский мавзолей в Ираке | Новости ООН. news.un.org (рос.). 8 липня 2016. Процитовано 9 квітня 2025.
  33. Omar Al-Jawoshy (7 липня 2016). Dozens Killed in Suicide Attack on Shiite Shrine North of Baghdad. The New York Times. Архів оригіналу за 14 квітня 2022. Процитовано 14 липня 2016.

Література

[ред. | ред. код]
  • Ализаде А. А. Иснаашариты // Исламский энциклопедический словарь. — М. : Ансар, 2007. — ISBN 978-5-98443-025-8. (CC BY-SA 3.0)
  • Навбахти, Хасан б. Муса аль-. Фирак аш-Шиа. Бейрут: Дар аль-Адва, 1404 г. хиджры.
  • аль-Нури, Мирза Хусейн. «Наджм ат-Сакиб фи ахваль аль-Имам аль-Гахиб». Кум, «Интишарат-и Масджид-и Джамкаран» (1384 г.х).
  • Shareef al-Qurashi, Baqir (2005). The Life of Imam Al-Hasan Al-Askari. Translation by: Abdullah al-Shahin. Ansariyan Publications – Qum.
  • Кумми, Шейх Аббас. «Сафинат аль-бихар ва мадинат аль-хикам валь-асар». Кум, «Дар аль-Усва», (1414 г.х).
  • Кумми, Шейх Аббас. «Мунтахаль-амаль фи таварих ан-Наби ва аль-Аль». Кум, «Далил-и Ма», (1379 г.х).
  • Глобальных информационных центров Ахл аль-Бейт имени имама аль-Ризы, https://www.imamreza.net/old/arb/imamreza.php?print=1912, «Саййид Мухаммад ибн аль-Имам аль-Хади».
  • Бадави, Абдаллах Али Хасан, http://www.al-baldawi.org/saied_mohamed_life.pdf «Сабаъ аль-Дуджейл Таблиг ва аль-Иршад», Сабаъ аль-Джазира, Ирак.
  • «Фирак аль-Шиа» (Группы шиитов), Абу Мухаммад аль-Хасан бин Муса ан-Наубахти, стр. 93, 96, 98 и 105.
  • «Аль-Макалат ва аль-Фирак», Саад ибн Абдиллах аль-Ашари аль-Куми (ум. 301), стр. 101 и 106—108.

Посилання

[ред. | ред. код]