Мухаммад (султан Газні)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мухаммад
Народився 998(0998)
Газні
Помер 1041
Джелалабад
·страчено
Країна Газневідська імперія
Національність тюрки
Титул султан Газні
Посада Sultan of the Ghaznavid Empired
Термін 1030, 1040—1041 роки
Конфесія суннізм
Рід Газневіди
Батько Махмуд Газневі
Діти 2 сина

Мухаммад (*998 — 1041) — султан Держави Газневідів в 1030, 10401041 роках. Повне ім'я Абу Ахмад Мухаммад Джамал ал-Даула ва-Джамал ал-мілла ібн Махмуд.

Життєпис[ред. | ред. код]

Перше панування[ред. | ред. код]

Походив з династії Газневідів. Син султана Махмуда. Народився 998 року у столиці держави — Газні. У 1008 році оженився на доньці еміра Гузгана — Абул-Насра Мухаммеда, після смерті якого 1010 року став правителем цієї держави. Невдовзі оженився на доньці Кадир-хана, володаря Хотану.

У 1030 році напередодні смерті його батько призначив своїм спадкоємцем, позбавивши прав на трон його брата-близнюка Масуда. Того ж року після смерті султана Махмуда стає новим володарем Газнійського султанату. Втім він стикнувся з амбіціями впливових сановників — Гасанаком Мікалі та Алі ібн Іл-Арсланом. Він призначив стрийка Юсуфа ібн Сабук-Тегіна очільником війська. Переважно намагався продовжувати політику батька.

Проте через 2 місяці проти султана постав Абул-Надж Аяз, емір гулямів, який закликав на трон брата султана — Масуда. Війська султана на чолі із Сувентгараєм зазнали поразки. Заколотники об'єдналися з Масудом, який захопив Хорасан. Після чого той рушив на Газні. На бік Масуда перейшов Юсуф ібн Сабук-Тегін та більшість емірів. Невдовзі Мухаммада було повалено й запроторено до в'язниці.

Друге панування[ред. | ред. код]

У 1040 році еміри невдаволенні поразками султана Масуда I у війні з Сельджуками влаштувало змову. В результаті у грудні того ж року султана було повалено, а Мухаммада звільнено з в'язниці й посаджено на трон. У січні 1041 року мухаммад наказав стратити свого брата. Натомість син останнього — Маудуді — зібравши військо у Балху рушив проти стрийка-султана. Вирішальна битва відбулася у квітні 1041 року в області Нанграхар. Султан Мухаммад зазнав поразки та потрапив у полон з родиною і скарбницею. Невдовзі за наказом Маудуді його було страчено в Джелалабаді, а Маудуді ібн Масуд став новим султаном Газні.

Джерела[ред. | ред. код]

  • C. E. Bosworth, The Ghaznavids, their empire in Afghanistan and eastern Iran 994—1040, Edimburg, 1963
  • C. E. Bosworth (1977). The Later Ghaznavids: Splendour and Decay, The Dynasty in Afghanistan and Northern India 1040—1186 Columbia University Press, New York. ISBN 0-231-04428-3