Мухаммад (султан Газні)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мухаммад
MohammadGhaznavidCoin.jpg
Народився 998(0998)
Газні
Помер 1041
Джелалабад
·страчено
Громадянство
(підданство)
Газневіди[d]
Національність тюрки
Титул султан Газні
Посада Sultan of the Ghaznavid Empired
Термін 1030, 1040—1041 роки
Конфесія суннізм
Рід Газневіди
Батько Махмуд Газневі
Діти 2 сина

Мухаммад (*998 — 1041) — султан Держави Газневідів в 1030, 10401041 роках. Повне ім'я Абу Ахмад Мухаммад Джамал ал-Даула ва-Джамал ал-мілла ібн Махмуд.

Життєпис[ред. | ред. код]

Перше панування[ред. | ред. код]

Походив з династії Газневідів. Син султана Махмуда. Народився 998 року у столиці держави — Газні. У 1008 році оженився на доньці еміра Гузгана — Абул-Насра Мухаммеда, після смерті якого 1010 року став правителем цієї держави. Невдовзі оженився на доньці Кадир-хана, володаря Хотану.

У 1030 році напередодні смерті його батько призначив своїм спадкоємцем, позбавивши прав на трон його брата-близнюка Масуда. Того ж року після смерті султана Махмуда стає новим володарем Газнійського султанату. Втім він стикнувся з амбіціями впливових сановників — Гасанаком Мікалі та Алі ібн Іл-Арсланом. Він призначив стрийка Юсуфа ібн Сабук-Тегіна очільником війська. Переважно намагався продовжувати політику батька.

Проте через 2 місяці проти султана постав Абул-Надж Аяз, емір гулямів, який закликав на трон брата султана — Масуда. Війська султана на чолі із Сувентгараєм зазнали поразки. Заколотники об'єдналися з Масудом, який захопив Хорасан. Після чого той рушив на Газні. На бік Масуда перейшов Юсуф ібн Сабук-Тегін та більшість емірів. Невдовзі Мухаммада було повалено й запроторено до в'язниці.

Друге панування[ред. | ред. код]

У 1040 році еміри невдаволенні поразками султана Масуда I у війні з Сельджуками влаштувало змову. В результаті у грудні того ж року султана було повалено, а Мухаммада звільнено з в'язниці й посаджено на трон. У січні 1041 року мухаммад наказав стратити свого брата. Натомість син останнього — Маудуді — зібравши військо у Балху рушив проти стрийка-султана. Вирішальна битва відбулася у квітні 1041 року в області Нанграхар. Султан Мухаммад зазнав поразки та потрапив у полон з родиною і скарбницею. Невдовзі за наказом Маудуді його було страчено в Джелалабаді, а Маудуді ібн Масуд став новим султаном Газні.

Джерела[ред. | ред. код]

  • C. E. Bosworth, The Ghaznavids, their empire in Afghanistan and eastern Iran 994—1040, Edimburg, 1963
  • C. E. Bosworth (1977). The Later Ghaznavids: Splendour and Decay, The Dynasty in Afghanistan and Northern India 1040—1186 Columbia University Press, New York. ISBN 0-231-04428-3